Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Allah Göktedir Demek Yerine Yedi Kat Göğün Üzerindeki Arşa İstiva Etmiş Demek Doğru Olur mu?

A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum

Burda bahsettiğim şeyi kısaca izah edeyim.
Arş , yedi kat semanın (gök) üzerinde değil mi?
ve Allah-u Teala Arş üzerine istiva etti değil mi? O zaman şöyle demek daha doğru olmaz mı?: Allah yedi kat semanın üzerindeki Arş'ın üzerine istiva etmiştir.

Sanırım Allah göktedir diyince bunu da kastetmiş olduğumuz için bir sorun olmuyor. Ama yine de doğrusunu öğreniyim.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Ve Aleykum Selam ve Rahmetullahi ve Berakatuhu;

"Gökte olanın, sizi yere batırıvermeyeceğinden emin misiniz?" (Mülk 16)

Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Ben, göktekinin emini olduğum halde siz bana güvenmiyor musunuz?"
(Buhari, 4351; Müslim, 1064; Ebu Said el-Hudrî radiyallahu anh'tan rivayet edilmiştir.)

Hastayı, rukye(dua) ile tedavi etmek hakkında Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Ey Gökteki Rabbimiz! Senin ismin noksanlıklardan münezzehtir. Senin emrin hem gökte, hem yerde geçerlidir. Nasıl ki gökte rahmetin varsa, yeryüzüne de rahmetini ihsan et. Büyük günahlarımızı ve küçük hatalarımızı bağışla. Sen, temiz kimselerin Rabbisin. Şu ağrıya rahmetinden bir rahmet, şifandan bir şifa indir ki hastalıktan kurtulsun." (Ebu Davud, 3892; Ahmed, 6/20; Lâlekâî, 648; Hâkim, 1/344; Tuhfetu'l-Eşraf, 8/230'da verilen bilgiye göre İbn Adiyy, el-Kâmil, 3/1054'de bu hadisin sâhih olduğunu söylemiştir; Beyhâkî, el-Esma ve's-Sıfat, 892; İbn Kudame, el-Uluvv, 48; Osman bin Said ed-Dârimî, er-Reddu ale'l-Cehmiyye, 70; Nesai, Amelu'l-Yevm ve'l-Leyle)

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Ali.........

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ve Aleykum Selam ve Rahmetullahi ve Berakatuhu;

"Gökte olanın, sizi yere batırıvermeyeceğinden emin misiniz?" (Mülk 16)

Rasulullah (salallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur: "Ben, göktekinin emini olduğum halde
siz bana güvenmiyor musunuz?"

(Buhari, 4351; Müslim, 1064; Ebu Said el-Hudrî radiyallahu anh'tan rivayet edilmiştir.)

Hastayı, rukye(dua) ile tedavi etmek hakkında Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Ey Gökteki Rabbimiz! Senin ismin noksanlıklardan münezzehtir. Senin emrin hem gökte, hem yerde geçerlidir. Nasıl ki gökte rahmetin varsa, yeryüzüne de rahmetini ihsan et. Büyük günahlarımızı ve küçük hatalarımızı bağışla. Sen, temiz kimselerin Rabbisin. Şu ağrıya rahmetinden bir rahmet, şifandan bir şifa indir ki hastalıktan kurtulsun." (Ebu Davud, 3892; Ahmed, 6/20; Lâlekâî, 648; Hâkim, 1/344; Tuhfetu'l-Eşraf, 8/230'da verilen bilgiye göre İbn Adiyy, el-Kâmil, 3/1054'de bu hadisin sâhih olduğunu söylemiştir; Beyhâkî, el-Esma ve's-Sıfat, 892; İbn Kudame, el-Uluvv, 48; Osman bin Said ed-Dârimî, er-Reddü ale'l-Cehmiyye, 70; Nesai, Amelu'l-Yevm ve'l-Leyle)
Yani dediğim gibi "Allah göktedir" dediğimde "Allah, yedi kat göğün üzerindeki Arş'ın üzerine istiva etmiştir" de demiş oluyorum. Ben böyle anladım. Hem ayet hem de hadis var. Hem Allah-u Teala bizlere buyuruyor hem de Peygamberimiz Muhammed (SallAllahü Aleyhi ve Sellem)' den bu şekilde bir rivayet olduğu söylendiği için Allah göktedir diyoruz.

Allah razı olsun

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt