Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Alevilerden Şeriat Karşıtı Yürüyüş

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alevilerden Şeriat Karşıtı Yürüyüş
Alevi örgütleri ve Eğitim-Sen'in çağrısı ile Kadıköy'de "Laik, Bilimsel, Anadilde eğitim ve Demokratik Yaşam" mitingi düzenlendi. Sloganların ve katılımcıların hedefinde hükümet vardı

alevilerden-seriat-karsiti-yuruyus.jpg

''Ana okulunda çocuğuma din dersi verilecek, ona karşıyım, onun için buradayım.''

Aslı Özdemir, Alevi örgütlerinin ve Eğitim Sen’in "Laik, Bilimsel, Anadilde eğitim ve Demokratik Yaşam" sloganıyla düzenlediği mitingin katılımcılarından. Özdemir, mitinge iki yaşındaki çocuğu Sidar ile birlikte gelmiş. Çocuğunun zorunlu din eğitimi almasına karşı. "Ben çocuğuma gerekli din eğitimini veririm" diyor.

alevi_Mitingi_Cocuklu_ic_Foto-2.jpg

Fotoğraf: Özgür Tekşen/Al Jazeera Türk
Aslı Özdemir çocuğunun zorunlu din dersi görmesine karşı.
İstanbul Kadıköy Meydanı’nındaki mitingin katılımcılarının çoğunluğunu Aleviler oluşturdu. Tunceli, Tokat, Erzurum, Erzincan ve daha birçok ilin köy dayanışma derneklerinin kortejleri en kalabalık kortejlerdi. 70 yaşındaki Yıldız Topalde ve onunla aynı yaşlardaki arkadaşı Müzeyyen Şahin, Dersim Köy Dayanışma Dernekleri pankartı arkasında arkasında yürüyordu. Yıldız Topalde, 'Neden buradasınız?' sorumuza: "Kadınlar aşağılanıyor, gençler yerlerde sürükleniyor, gaza boğuluyor. 'Yeter artık' demek için buradayım" yanıtını veriyor. Topalde’ye 'Zorunlu din eğitimine de karşı mısınız?' diye soruyoruz:

"Bizim de başımız Kur'an’a bağlı ama eğitim, öğretimde din olmaz. Okulda kardeşlik, dürüstlük öğretilsin. Komşuluk, insanlık ilişkileri bitti, bunlar öğretilsin. Benim gelinim okumuş, çocuklarına her şeyi öğretti. Ben 4 çocuğuma da dinini öğrettim. Biz dini onlardan öğrenecek değiliz. Çocuklara eziyet etmesinler. Ben çocuklara okulda Alevilik de öğretilsin istemem. Cemevlerimiz var. Orada hocalarımızdan öğrensin, okula niye sokuyorlar bunları, çocuklara yazık."

alevi-miting-kadinlar_ic-2.jpg

Fotoğraf: Özgür Tekşen/Al Jazeera Türk
Yıldız Topalde ve Müzeyyen Şahin Al Jazeera'nın sorularını yanıtladı.
Haldun Taner Sahnesi’ne dayalı kürsüden de sık sık "Okulda din dersi istemiyoruz" sloganları attırıldı.

Mitingin katılımcıları için Aleviler dışında solun her rengi vardı demek mümkün. CHP de HDP de oradaydı. Bu iki partinin dışında irili ufaklı sol grup ve partiler alanda yerlerini almıştı. Her ne kadar mitingin başlığında anadilde eğitim ifadesi yer alsa da etraftaki pankartlar daha çok zorunlu din dersine ve Alevi kimliğine vurgu yapıyordu.

HDP en kalabalık gruplardan biriydi. Kürsüdeki konuşmalarda ve sloganlarda Adalet ve Kalkınma Partisi hedefteydi. Kadıköy’de yapılan önceki mitinglerin aksine polis çok gerilerde önlem almıştı. Yine önceki mitinglerin aksine arama noktaları ve polis bariyerleri de yoktu. Miting alanında herhangi bir gerilim yaşanmadı. Mitingin başlama saatinden bir buçuk saat sonra başlayan yağmur katılımcıların ciddi bir kısmının miting bitmeden ayrılmasına yol açtı.

Kaynak: Al Jazeera

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Laik eğitim mitinginde Atatürk ve Öcalan posterleri
Aleviler, "Bilimsel, laik, anadilinde eğitim" mitingi için Kadıköy İskele Meydanı'nda toplandı. Mitingde en dikkat çekici nokta ise, Atatürk posteri taşıyan ulusalcılarla Öcalan posterli PKK sempatizanlarının buluşmasıydı..

apo_3678.jpg

Alevi Dernekleri ve Eğitim-Sen, "Laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için dayanışma ve birlik mitingi" düzenledi.

Semah gösterisi ile başlayan mitingde "Laik ve bilimsel eğitim için boykottayız" pankartları açan gruplar "Parasız bilimsel laik anadilde eğitim", "Zorunlu din dersi kaldırılsın" şeklinde sloganlar attı.

ATATÜRK VE ABDULLAH ÖCALAN YAN YANA
Mitingde açılan pankartlar ilginç görüntülere sahne oldu. Alevilerin açtığı Atatürk posterleriyle Abdullah Öcalan posterlerinin yan yana gelmesi görenleri şaşırttı. Bir araya gelen kalabalık, başta eğitim olmak üzere birçok konuda hükümeti protesto etti.

ataturk_5005.jpg

Kadıköy'de yapılan mitinge katılanlar arasında CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün de yer aldı.

alevi_3365.jpg

PKK sempatizanları mitingde Abdullah Öcalan posterleriyle yürüdü.

alevi_5219.jpg

apo_5840.jpg

Aleviler laik eğitim istiyoruz diyerek eylem yaptı haberi

Üst Ana Sayfa Alt