Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2022 Sahurcular Konusu

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Ben de dün itibari ile dijital detox programına başladım, sabah 08.30-12.30 arası ve akşam 21.30-07.00 arası yasaklıyım ))

Güncel: 13.30 ve 17.00 arası da yasaklıyım )

Bir rakip böyle elendi; ama gündüz yazarım ben de, sahurda okuyacak olanlara )

Es selamu aleykum kardeşlerim

Ekli dosyayı görüntüle 28996
Allah hayırlar getirsin ablacım ))
sileyim mi o zaman )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Allah hayırlar getirsin ablacım ))
sileyim mi o zaman )
Amin ecmain kardeşim ) Bitmeyen işlerim bitti elhamdülillah; araştırmasıydı, mesajıydı vs ne çok vaktimi alıyormuş ))

Sil kardeşim sil, gençlere yer açayım inşaAllah )

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Receb رحمه الله der ki:

Bilki Ramazan ayında mü'minde, nefsi için iki cihad bir araya gelir.

Gündüz "orucu tutma" cihadı.
Gece "ibadet" cihadı.

Kimde bu iki cihad toplanır, hakkıyla yerine getirip bunlara sabrederse, ecri hesapsız olarak verilir.

(Letaifu'l Maarif s.171)

M Çevrimdışı

Muallimmm

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Hediyeleşin, zira hediye, kalpteki kuşkuları giderir. Komşu kadın, komşusu kadından gelen (hediyeyi) hakir görmesin, bir koyun paçası olsa bile."

Tirmizî, Vela ve'l-Hibe 6, (2131).

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Screenshot_20220405-205041.png

Hayırlı sahurlar

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Uykusuz gecelerin, bozulan düzenlerin yorgunlukla hissedildiği günlere geldik mi? Olsun, bundan sonrası alışma evresi demektir. Mümin, çektiği her çileyi günahlarına kefaret bilse hiç rahat olmak ister miydi?
Daimi olarak o şuuru muhafaza edebilsek, hangi dert üzerdi ki... Rabbim daimi olmasını nasip etsin.

Screenshot_20220406-074053_Dhikr.jpg

*Görselin alındığı uygulama adı Dhikr; sevme sebebim: sabah akşam zikirlerini hatırlatıyor )

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Daimi olarak o şuuru muhafaza edebilsek, hangi dert üzerdi ki... Rabbim daimi olmasını nasip etsin.

Ekli dosyayı görüntüle 28999

*Görselin alındığı uygulama adı Dhikr; sevme sebebim: sabah akşam zikirlerini hatırlatıyor )
Önceki ramazanlarda dinlediğim bir derste şu çıkarımlar yapılmıştı;

Ramazan orucu mümin için bir antrenmandır. Bir ay sıkı şekilde helallerden bile mahrum kalabileceğini anlayan kişi yılın geri kalanında rahatlıkla haramlardan uzak durabileceğini anlamalı aslında.

elhamdulillah dinimiz o kadar derin ki, Kuran’ın her kelimesi o kadar değerli ki. Anlatamıyor insan, sadece bir kesit sunabiliyor ve her an yeni bir aydınlanma yaşayabilecek durumda. Yeterki ayetler hakkında düşünülsün.

misal hepimizin bildiği amenerasulu yani bakaranın son iki ayetinin ikincisinde iktisap edilen iyilik ve kötülükte farklı fiiller kullanılması; iyiliğin kötülükten daha kolay elde edildiğini düşündürüyor. Halbuki iyilikler nefse daha zor gelir. Peki neden böyle? Çünkü kötülükleri yapmak kolay ama sonuçları her zaman uzun vadede daha ağırdır. Misal zina kolaydır ama sonra bunun duygusal yıpratması, uzun vadeli suçluluk duygusu pişmanlık vs hissi veya gebelik durumunda hamileliğin gizlenmeye çalışılması, gizli gizli çocuk doğurup evlatlık vermek veya terketmek, bunun duygusal hezeyanı, hatta kürtaj olup katil durumuna düşmek. Ne kadar korkunç Yani bir hata yapıyorsun ama sonuçları uçuruma sürükler kişiyi. Halbuki iyilik öyle mi değil. Veya alkol alanlar sarhoş olup adam öldürebilir söylenmemesi gereken şeyler söyleyebilir sırları ortaya dökebilir veya şiroz olabilir araba kazası vs. Yani kötülüğü yapmak kolay olsa da sonuçlarına katlanmak çok daha zordur ve bunu bunu bir kelimenin farklı çekimlerinden anlayabiliyoruz. Bir kelime hakkında düşünmek bile ne çıkarımlar yaptırıyor insana subhanAllah. Çıkarım bana ait değil tabiki Nouman Ali Khandan duydum.

M Çevrimdışı

Muallimmm

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Başınıza bir kaza geldiğinde, sakın 'kahrolsun şeytan' demeyin. Çünkü böyle derseniz şeytan şımarır, kendiyle gururlanarak 'gördünüz mü gücümü, başınıza bu kazayı ben getirdim.' der. Böyle bir kaza durumuyla karşılaştığınızda, (bismillah) deyin. O takdirde şeytan kahrından küçülür, hatta sinekten bile daha zayıf kalır."
(İmam Ahmed, Beyhaki, Hakim)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Screenshot_20220406-232114.png

Hayırlı sahurlar

Üst Ana Sayfa Alt