Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Üniversiteyi Terk Ettim Diye Hastalanan Annemin Vebalini Aldım mı?

irmiya Çevrimdışı

irmiya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu yazıyı okuyan tüm müminlere es-Selamü Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuh diyerek başlamak istiyorum…
Ben üniversiteyi terk ettim sebebi ise karma eğitim olmasıydı. Bu olaydan sonra annem alerji krizi geçirdi söylenilene göre stres kaynaklıymış ve öldürücü seviyelere yakınmış. Sebeb olarak ise benim üniversiteyi terk etmemi sunuyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, hala okula gitmek istemiyorum bu beni suçlu ve günahkar kılar mı? Ölümcül bir kriz daha geçirebilir, ölebilir ve ben sebep olmuş olabilirim. Ne yapmam gerekir…

AbdussametTuna1 Çevrimdışı

AbdussametTuna1

Şirke rızam yoktur
İslam-TR Üyesi
Bu yazıyı okuyan tüm müminlere es-Selamü Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuh diyerek başlamak istiyorum…
Ben üniversiteyi terk ettim sebebi ise karma eğitim olmasıydı. Bu olaydan sonra annem alerji krizi geçirdi söylenilene göre stres kaynaklıymış ve öldürücü seviyelere yakınmış. Sebeb olarak ise benim üniversiteyi terk etmemi sunuyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, hala okula gitmek istemiyorum bu beni suçlu ve günahkar kılar mı? Ölümcül bir kriz daha geçirebilir, ölebilir ve ben sebep olmuş olabilirim. Ne yapmam gerekir…
@Abdulmuizz Fida abi, birçok kişinin merak ettiği soru. Okulu bırakınca evde kıyamet kopuyor, gidiyorsun bozulurum diye korkuyorsun? Allah şifa versin irmiya abi bu arada, hakkında hayırlısını nasip etsin.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Aleykümselam rahmatullahi ve berekad kardeşim

İçin ferah olsun.Anne sen okumak istiyorsan sen git oku de.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam rahmatullahi ve berekad kardeşim

İçin ferah olsun.Anne sen okumak istiyorsan sen git oku de.
Abi böyle demesi cidden uygun olur mu, annesi ciddi bir hastalık ve bu strese bağlıymış üstüne bu sözü
sen okumak istiyorsan sen git oku
söylemesi uygun olmaz diye düşünüyorum. Hani olay sadece kavga bağrışma şeklinde olsa belki ama bu olayda hastalık söz konusu.
Aleykum Selam

Eğer kaydını sildirmediysen üniversiteye gidiyomuş gibi yapabilirsin. Yoklamalar sıkı değil üniversitelerin çoğunda. İmza atıp dersleri telefondan çalışabilirsin, sınıfa gitmene gerek kalmaz.(Bizde slaytları internetten paylaşıyorlar isteyen kişi derste öğretmeni dinliyor isteyen kendisi slaytları okuyor) Böylelikle harama dikkat etmiş olursun. Annen de üniye gitmiyorsun diye sinirlenmemiş olur. Aklıma gelen çözüm şuanlık bu. Eğer başka haramlar varsa yazarsan bunlara da dikkat etmen için ve haramdan uzak durman için çözüm bulalım.
Allah sana Firdevs Cenneti nasip etsin.

Son düzenleme:
SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yazan kalem artık yazmaz olmuştur. Hastalıklar belirlenmiştir.

Şer'î hükme uygun davranan bir kişinin vebâl altına gireceği kanaatinde değilim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Iyi de annenin tam olarak neye alerjisi var ki, alerji krizi geciriyor? Stres alerjileri tetikler de, direkt reaksiyon gosterdigi baska bir sey olmali.
Psikiyatriste goturun annenizi.

Hangi uni de ne okuyorsun?

irmiya Çevrimdışı

irmiya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Iyi de annenin tam olarak neye alerjisi var ki, alerji krizi geciriyor? Stres alerjileri tetikler de, direkt reaksiyon gosterdigi baska bir sey olmali.
Psikiyatriste goturun annenizi.

Hangi uni de ne okuyorsun?

Okul ve bölümümü söylememeyi tercih ederim yanlış anlamayın lütfen… Bir profesöre gösterdik ve stresin buna sebep olduğunu ve bu şekilde yine stresi tetikleyecek bir şey olursa ölüme yakın olduğu minvalinde konuştu. Bir psikiyatrist ile görüştürme öneriniz için çok teşekkür ederim, ALLAH sizi hayırla mükafatlandırsın.

e.soyler.Tawheed Çevrimiçi

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Mesela şöyle düşünün Allah azze ve celle domuz etini yemeyin diyor. Haramdır diyor ama mecburiyet varsa saldırmadan razı olmaksızın yiyebilirsiniz diyor. Yani üniversiteyi bırakmanız karma eğitim sebebi ise bu ne güzel bir şey ama diyelim ki siz hemşire olacaksanız ya da doktor olacaksanız her hemşire her Doktor üniversiteyi Bu sebepten dolayı bırakırsa ne olacak bizim halimiz yani Affedersiniz Ama eşlerimizi kime muayene ettireceğiz. Yani sizin burada yaptığınız Takva sahibi bir insan olduğunuzu gösterir ama şeriat dışı bir tutum sergilediğinizi de gösterebilir.Çünkü ikrahı unutuyorsun. Bnim tevhid ehline kızdığım en büyük nokta Takva sahibiyim diyorsunuz. Bırakıyorsunuz ki Evet burada haklısınız ama ikrahı unutuyorsun. Allah günaha girmememizi ister ama aynı şekilde günaha gireceksen mecburiyetin varsa günaha gireceksin Vallahi bu Aynen domuz etini yemek gibidir onun için dedim ya Tevhid ehline kızdığım en sıkıntılı nokta günahın günah olan kısmını alıp terk ediyorlar ama ikrah olan kısmını unutuyorlar bu hariciler de çok var Mesela diyelim ki adam bir günah işleyecek mecburiyeti var diyelim neredeyse adamı tekfir edecekler yani böyle bir kafa çok sıkıntılı Tabii ben bunu ortaya karışık yazdım lütfen üzerinize alınıp aynı şekilde kırılmanızı istemem selametle

Annenizede geçmiş olsun

Son düzenleme:

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Birde şöyle birşey var günahın ikrah olan kısmını her zaman alıp. Ona göre bu hayatı yaşacaksınız. Günümüzde sigara içmek bir ikrah olmayabilir. Ama vallahi Dr,Hemşire vs bu meslekleri yapmak için karma eğitim dahi olsa mecburiyettir.Bu Tevhid ehli için değil bütün müslümanlar için geçerlidir.

Hiç bir delikanlı erkek eşini erkek Dr a muane ettirmek istemez.

İllaki kadın Dr ve hemşirelere ihtiyaç vardır.

Son düzenleme:
irmiya Çevrimdışı

irmiya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mesela şöyle düşünün Allah azze ve celle domuz etini yemeyin diyor. Haramdır diyor ama mecburiyet varsa saldırmadan razı olmaksızın yiyebilirsiniz diyor. Yani üniversiteyi bırakmanız karma eğitim sebebi ise bu ne güzel bir şey ama diyelim ki siz hemşire olacaksanız ya da doktor olacaksanız her hemşire her Doktor üniversiteyi Bu sebepten dolayı bırakırsa ne olacak bizim halimiz yani Affedersiniz Ama eşlerimizi kime muayene ettireceğiz. Yani sizin burada yaptığınız Takva sahibi bir insan olduğunuzu gösterir ama şeriat dışı bir tutum sergilediğinizi de gösterebilir.Çünkü ikrahı unutuyorsun. Bnim tevhid ehline kızdığım en büyük nokta Takva sahibiyim diyorsunuz. Bırakıyorsunuz ki Evet burada haklısınız ama ikrahı unutuyorsun. Allah günaha girmememizi ister ama aynı şekilde günaha gireceksen mecburiyetin varsa günaha gireceksin Vallahi bu Aynen domuz etini yemek gibidir onun için dedim ya Tevhid ehline kızdığım en sıkıntılı nokta günahın günah olan kısmını alıp terk ediyorlar ama ikrah olan kısmını unutuyorlar bu hariciler de çok var Mesela diyelim ki adam bir günah işleyecek mecburiyeti var diyelim neredeyse adamı tekfir edecekler yani böyle bir kafa çok sıkıntılı Tabii ben bunu ortaya karışık yazdım lütfen üzerinize alınıp aynı şekilde kırılmanızı istemem selametle

Annenizede geçmiş olsun
Allah hayırla mükafatlandırsın abi seni… Dediklerin içime gerçekten sindi.

e.soyler.Tawheed

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah hayırla mükafatlandırsın abi seni… Dediklerin içime gerçekten sindi.
Allah swt senden razı olsun kardeşim.

İlim almadan kesin görüşe sahip olma bak yıllarca ısıs ziyniyeti gerçek sandıkları akideleri ile müslünalara neler çektirdiler. Allaha swt hamd olsun çok kişi döndü onların batıl akidelerinden bu fıkıh içinde geçerli o yüzden hep ilim alacaksın usanmayacaksın basit meseleler diyipte günahı küçümseyecek değilim ama ilim açısından basit çözülmeyecek meseleler için hayatımızı mahf edebiliyoruz.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt