Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Zayıf Hadis Delil midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Allah de!

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kargaşa içindeyim. Ehlisünnet olan yolu bulma gayretindeyim.Gördüğüm kadarıyla fetva,cevap verirken zayıf olan hadis delil olur mu,bu bir mesele. Mesela tasavvuf ehlinin toplu zikir için delil aldıkları hadisin sıhhati konusunda rivayetin sahihliğini soran arkadaşa
-Zehebi,rivayette yeralan Raşid b. Davud u darekutni zayıf görmüş( Zehebi Talhis)
-hâkim ismail b. Ayyaşı hıfz yönünden iyi bulmamış(Hakim mustedrak 1 501)
-Ahmed bin hanbel Raşid b. Davud un kendisinde zayıflık vardır(heysemi Mucmau'z Zevaid hadis no 16789)
buyurmuş diyerek anladığım kadarıyla onu bu işten men etmişsiniz.
başka bir sitede aynı hadis, cemaat halinde zikir çekmenin sünnet olduğunu gösteren hadis sahih mi diye soruluyor
Cevap veren diyor ki
-Hakim hıfz yönünden iyi olmadığını fakat yinede kendi şartlarına uygun olduğunu belirtmiş
-Zhebi rivayette yer alan Raşid B. Davud u Darekutni zayıf,Dahim sika kabul etmiş(zhebi Talhis,hakim Müstedrek)
-Heysemi ravilerin sika olduğunu bildirerek sahih olduğunu belirtmiş(heysemi,Mecmau'z-Zervaid 1/19 h. no 23)
Evet aynı kaynaklar ama zıt yorumlar.asıl mevzu zayıf hadislerle hüküm verilir mi? İçtihad yerine zayıf hadis tercih edilebilir mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şubheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez.
Bu durumda, kim şubheli şeylerden kaçınırsa, dinini ve ırzını korumuş olur. Kim de şubheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır
.”
[ Buhari, Muslim ]

Zayıf Hadisle Amel Olur mu?

https://www.islam-tr.org/konu/zayif-hadisle-amel-olur-mu.11866/

A Çevrimdışı

Allah de!

Üye
İslam-TR Üyesi
Zayıf hadisle amel etmek madem caiz, yardımın Allahtan geldiğini,Cebrail aleyhisselamın hz meryem e sana çocuk vereceğim demesindeki nüansı yakalayarak evliyadan yardım isteyeni neden şirkle suçluyorsunuz. Bu size ne kazandıyor, ümmete ne faydası var ?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Zayıf hadisle amel etmek madem caiz, yardımın Allahtan geldiğini,Cebrail aleyhisselamın hz meryem e sana çocuk vereceğim demesindeki nüansı yakalayarak evliyadan yardım isteyeni neden şirkle suçluyorsunuz. Bu size ne kazandıyor, ümmete ne faydası var ?
Sahih hadislerde Allahtan başkasından yardım istemenin şirk olduğunu öğrendiğimizden! Muşrik olmamak için.

İlla yaratılmıştan yardım istemekle ilgili zayıf hadis istiyorsan, buyur amel et!

Taberânî'nin Mu'cem'inde şöyle bir olay rivayet edilir:
"Peygamber zamanında, mu'minlere eziyet eden bir munafık vardı.
Ebûbekir (bir gün) dedi ki: "Kalkın, gidip Allah'ın Rasulunden yardım isteyelim (istiğase edelim)."
Ve kalkıp Peygambere gittiler.
Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) onlara dedi ki: "Benden yardım (istiğase) istenmez; ancak Allah'la istiğase edilir".
Heysemi, Taberanî’nin bu rivayetinde yer alan İbn Lehia z
ayıf bir ravidir. Fakat Heysemi, onun rivayetinin de “hasen” sayılabileceğine işaret etmiş, senedinin sahih olduğunu belirtmiştir. (Heysemi, Zevaid, hads no: 17276)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt