Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "ظ ز ذ ش ت ن غ خ" Gibi Harfler Bid'at mıdır?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
1713649646285.png

Son düzenleme:
SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 32627

Ashâba sövmedim. Hadise göre Muâviye'nin öldürülmesi gerektiğini söyledim. Muâviye'yi tekfir de etmedim.

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Daha sonra İslam medeniyeti Arab olmayan insanları da içine aldığında, özellikle Arap olmayan bazı kimseler tarafından yanlış telaffuzlar olmaya başladı. Bunu gören İslam alimleri bu yanlışların önüne geçmek için kelimelere harekeler koydular.
Eğer Hülefâ-i Râşidinden kimse harekelendirme veya noktalama yaptırmadıysa ben bu fikrimde ısrarlıyım.

Eğer o noktalar konmamış olsaydı mecbûrî olarak araplarla veya arapçaya hâkim olanlarla içli dışlı olabilirdik ve arapçayı pek çok kişi anlıyor olabilirdi.

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Öldürememiş olabilir? Zaten onunla da savaşmış diye biliyorum.

Bir insan bir şeyi yapamadı diye ona sorumluluk nasıl yüklenebilir?

Küçük kardeşim bir iki konu okuyup, kafanda kurgu ve vehimlere dalıp konudan konuya atlayıp her şeye cevap vermek zorunda değilsin? Her aklına gelen şeyi sorman zaten yerilmis dinimizde.Ögrenmek için değilde.Kendin bişeyler öğrenmiş kafanda yer etmişsin.Tam manasıyla da oturtamamışsın.

Düşünüyorum, bidat gibi deyip işin içinden çıkıyorsun.

Böyle bir öğrenme çeşidi yok onu diyeyim.
Bunu terk et.

Her ayet hadis üzerinden kendi duygu ve düşüncelerini dile getirme.senin yorumun aciklaman şerh etmenin önemi yok
Selef konuyu nasıl iman etmiş.nasil anlamış.
O şekilde iman edilir anladın mı?

Abdulmuizz Fida

Admin
Eğer Hülefâ-i Râşidinden kimse harekelendirme veya noktalama yaptırmadıysa ben bu fikrimde ısrarlıyım.

Eğer o noktalar konmamış olsaydı mecbûrî olarak araplarla veya arapçaya hâkim olanlarla içli dışlı olurduk ve arapçayı pek çok kişi anlıyor olabilirdi.
Sen her fikrinde ısrarcısın ama senin fikrin olarak kalıyor.

Abdulmuizz Fida

Admin
İllâ ki birinden duymak zorunda mıyım ki? Ortada bir hadis varsa niçin bunu kullanmayayım? Okuduğum bir şeyi niçin okumamazlıktan geleyim?
"(Cehaletimden) Hadisi yanlış yorumluyor olabilir miyim, bu kadar muhaddis gelmiş geçmiş, neden benim gibi ortalığa düşmemiş" diye ihtimal vermezsin?

Kardeşim bu kadar iddialı cümleler ve fikirler ile ortaya çıkıyorsan, İslam aleminde hiç mi benim kadar âlim yoktu, çıkmadı diye düşünmüyorsun?

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"(Cehaletimden) Hadisi yanlış yorumluyor olabilir miyim, bu kadar muhaddis gelmiş geçmiş, neden benim gibi ortalığa düşmemiş" diye ihtimal vermezsin?

Kardeşim bu kadar iddialı cümleler ve fikirler ile ortaya çıkıyorsan, İslam aleminde hiç mi benim kadar âlim yoktu, çıkmadı diye düşünmüyorsun?
Muhaddisleri pek bilmiyorum. Peki senin bildiğin muhaddisler neler demiş bu hadis hakkında abi?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Abdulmuizz Fida

Admin
İllâ ki birinden duymak zorunda mıyım ki? Ortada bir hadis varsa niçin bunu kullanmayayım? Okuduğum bir şeyi niçin okumamazlıktan geleyim?
Üstte verdiğim linke zahmet etseydin, (bu sefer sahih) fikir sahibi olurdun

Muaviye (r.anh) neden Ali (r.anh)'a biat etmedi?
Ali (r.anh)'ı nasıl halife oldu, kim seçti ?
Muaviye (r.anh) , Ben 2. halifeyim diyerek ortaya mı çıktı yoksa Osman (r.anh)’ın öldürülmesi konusunda ilgisiz kaldığını ve suç ortağı olduğu isyancıları ordusunda barındırdığını ileri sürerek biat mı etmedi?
Ali (r.anh), Muaviye (r.anh)'ı 2. Halife iddiasıyla çıktıysa Hadisteki öldürme emrini nasıl çiğneyerek; birlikte halifelikten vazgeçmeye neden radı olarak Hakem hadisesine başvurdu?

Üst Ana Sayfa Alt