Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yatay Geçiş Yapacağım, Ne Gerekli, Nasıl Yapılır?

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilirsin akhi yani össden aldığın puanla o puanının tuttuğu herhangi bir bölüme geçebilirsin mesela mühendislikten-işletme,tıptan-mühendislik,edebiyattan-matematik puanının tuttuğu her bölüme geçebiliyorsun
akhi bilmem ki aklımda olmayan bişeyi aklıma getiriyorsun :) benim bölüm güzel ya. zor ama inşaAllah başarılı olurum. burdaki tum kardeşlerim de kendi alanlarında başarılı olur inşaAllah. :)

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
Akhi Uzaktan öğretimde ve açıköğretimde dersler internet üzerinden alıyorsun farkları şunlar,
Sınav: Açıköğretimde merkezi olur üniversiteye gitmezsin oturduğun yere yakın bir yerde olur, Uzaktan öğretimde sınava üniversitende girersin.
Harç(Ücret): Açıköğretim, Uzaktan öğretime göre daha ucuzdur.
Kontejan: Açıköğretim herkese açık :D Uzaktan öğretim üniversite sınavıyla alır.
Bir de örgün öğretim var bu klasik üniversitede derslere katılman zorunlu (%70 dersine göre %80'de oluyor laboratuvar vs.)

Senin Fransa'dan vatandaşlığın varsa 'yabancı öğrenci sınavı' na girebiliyorsun. Normal Üniversite sınavına göre biraz daha kolay oluyor. Çifte vatandaşları kabul ediyorlar (Liseyi tamamen yurtdışında okumuş olacaksın tabi).

anladigim kadariyla bana açıköğretim daha uygun gibi.. ama benim fransiz vatandasligim yokki, sadece burda kalmam ve çalismam için kartim var..
bana dedilerki ilk okulun diplomasi olmadan liseye filan gidemen, yani dedigin gibi açik ögretim yapaman, bu dogrumu?? ben simdi direk gitsem açik ögretime gidip liseyi disardan okuyabilirim, öylemi akhi:)

akhi pc'nin günahına çok giriyorsun :D murdar ettin resmen zavallıcık pc'yi :D

pc'nin durumunu bi görsen, gülermisin aglarmisin, silgi taktim simdilik onunla çalisiyor yoksa ekrani bozuluyor:D kaç defa söküp taktim elim alissin diye:eek:kyrm::)

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
@Ahmet_el_SivaSi Tabi kardeşim liseyi de açıktan bitirebiliyorsun. Onda da sınav için yakın bir liseye gidiyorsun. Lise diplomanı aldıktan sonra da açıköğretim in üniversite bölümlerine girersin :)

yani ilk okul diplomasi istemiyorlar hemi:) ozaman güzelmis direk liseden basliyorum galiba:D

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
yani ilk okul diplomasi istemiyorlar hemi:) ozaman güzelmis direk liseden basliyorum galiba:D
Ha ilkokul diploması yoksa onu alacan akhi :) açıktan hepsini okuma imkanın var ama için rahat olsun. Mantık olarak kabul edilmez böyle bir şey kardeşim misal 10 basamaklı bir merdiven çıkacaksın. Millete 'Bakın ben bu basamakları geçtim, bir sonraki basamağa çıkabilirim.' diyebileceğin bir belge yok. Kabul edilmez böyle birşey. Herşey sırasıyla :)

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
Ha ilkokul diploması yoksa onu alacan akhi :) açıktan hepsini onuma imkanın var ama için rahat olsun. Matık olarak kabul edilmez böyle bir şey kardeşim misal 10 basamaklı bir merdiven çıkacaksın. Millete 'Bakın ben bu basamakları geçtim, bir sonraki basamağa çıkabilirim.' diyebileceğin bir belge yok. Kabul edilmez böyle birşey. Herşey sırasıyla :)

desene yandim, eger ilkokuldan baslayacaksam çok kötü, belkide hiç gitmem staj ve pratik yaparak ögrenirim napalim:)

A Çevrimdışı

amel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamüneleyküm,
Uyku tutmadı ne yapayım bende birine yardımcı olayım dedim ve yarın erken de kalkacam :(
@Ahmet_el_SivaSi sana tavsiyem, öncelikle tr de ikamet ettiğin yere en yakın yer olan halk eğitim merkezine gitmen ve 1. sınıfı okuduğu ve sonra terk ettiğini söylemen. Söyledikten sonra seni sınava alacaklar. Değerlendirme maksatlı yani. Sınav sonucuna göre artık kaçıncı sınıftan başlarsın bilemem ama orası senin kendini geliştirmene bağlı. ( kendini geliştiren adamı 1. sınıftan başlatıp 2+2 yi öğretmicekler ya). Daha sonra sana kitap verecekler sende çalışıp sınavlara girecen. İlk okul böyle geçecek ( birinci sınıftan başlamışsan eğer ). Sınavları geçersen sana ilk okul diploması verecekler. Daha sonra ( benim zamanımda orta okul vardı şimdi 4+4+4 gibi bişey var tam bilmiyorum) ortaokula kayıt olcan sınava gireceksin ve onuda geçeceksin. Sana bu sefer ortaokul diploması vercekler. O diploma ile liseye kayıt olacaksın yine aynı şeyler sınav vs... Lise diplomasını alınca artık üniversite sınavlarına hazırlanacan ( Şu an ygs-lys var o zamana kadar ne olur bilemem, çünkü sistem sürekli değişiyor) o sınavdan iyi bir puan alırsan ya istersen uzaktan eğitim ya istersen ikinci öğretim yada bizim gibi normal üniversiteye gelirsin. Tahminimce sistem değişmez ise takribi 5-6 yılda lise diplomasını alırsın. Ondan sonrası azim ve gayretle üni. kazınıp gidersin inşaALLAH. Bu arada açıköğretim kayıtları belli dönemlerde yapılıyor kaçırırsan sonraki döneme kalır.
Senin için araştırdım burdan bakabilirsin, kayıt ve sınav tarihlerine. Yan menüden gerekli evrak vs... şeylere de bakabilirsin. Bildiğim kadarı ile açıkladım.
ALLAH hepimizi bağışlasın.

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
aleykum selam @amel kardesim, yardimin ve bilgilerin için Rabbim senden razi olsun, beni çok utandirdin ve mahçup ettin:utan::) benim için bunca zahmete girmene gerek yoktu, sizler ögrencisiniz erken yatmaniz lazim:) bakma benim yatmadigima:p
yani 5-6 yil sonra lise diplomasi alabiliyom öylemi, bunu kisaltamazmiyiz yaw:D çok uzunmus:ssrtcbya: benim ailemden ögretmen olan/lar var gidince bir onlara danisiyim bakalim, burda ögrenci kardes çok oldugu için sormak istemistim:kedicik:

A Çevrimdışı

amel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@Ahmet_el_SivaSi estağfirullah, müslüman kardeşine yardım eder ne demek. Dediğim gibi uyku tutmayınca yardım edeyim dedim. Diplomayı erken almak sana kalmış bir şey. Senin yerinde olsam ben şimdiden çalışırdım, çünkü baktın sınava girdin senin düzeyin orta okul o zaman daha erken alabilirsin.

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
bana çalisabilecegim siteler önerebilirmisiniz:):eek:kyrm: ögrenci kardeslerden yardim istiyom,saka degil ciddi, yani soru sormak istedigim zaman gerek forumda gerekse özelden konusabilecegim akhilere duyuru:D

not: fransada lise eskiden 4 senede bitiyordu ve her 2 senede diploma aliyordun(kazandiysan) ben toplam 3 sene gittim ve ilk 2 senenin diplomasini aldim:cool: gerçi simdi degistirdiler 4 sene yerine 3 sene gidiyon ve 3'cü senede 1 tane ama yüksek diploma aliyon:bsmagryr:

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bana çalisabilecegim siteler önerebilirmisiniz:):eek:kyrm: ögrenci kardeslerden yardim istiyom,saka degil ciddi, yani soru sormak istedigim zaman gerek forumda gerekse özelden konusabilecegim akhilere duyuru:D

not: fransada lise eskiden 4 senede bitiyordu ve her 2 senede diploma aliyordun(kazandiysan) ben toplam 3 sene gittim ve ilk 2 senenin diplomasini aldim:cool: gerçi simdi degistirdiler 4 sene yerine 3 sene gidiyon ve 3'cü senede 1 tane ama yüksek diploma aliyon:bsmagryr:
akhi çalışmak istediğin ders duzeyi nedir? lise ise nette ekolhoca.com var ben üniversiteye hazırlanırken çok faydalandim :) bide Körfez yayınları var nette sanırım her düzey için ders anlatımı var.bence sen bu iki web sitesini ziyaret et. faydalanabileceğini düşünüyorum

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
akhi çalışmak istediğin ders duzeyi nedir? lise ise nette ekolhoca.com var ben üniversiteye hazırlanırken çok faydalandim :) bide Körfez yayınları var nette sanırım her düzey için ders anlatımı var.bence sen bu iki web sitesini ziyaret et. faydalanabileceğini düşünüyorum

ders düzeyi derken?? yani matematik, türkçe, tarih filan gibi mi? eger öyle ise basta türkçeden baslayim:D verdigin siteleri ziyaret etmeye çalisirim insaAllah:eek:kyrm::eek:kyrm::eek:kyrm: ekolhoca tikla

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
yani lise mi ortaokul mu ? :)
verdiğim sitelerden inşaAllah faydalanırsın... :)

duruma bakarsak mecbur orta okuldan baslayacagim, ama biraz baktim ve videolu ders veriyormus, yazilida olsaydi benim internet baglantim güçlü olmadigi için videolar zor çalisiyor:kötü: neyse azda olsa bir yerden baslayim:eek:kyrm::)

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
duruma bakarsak mecbur orta okuldan baslayacagim, ama biraz baktim ve videolu ders veriyormus, yazilida olsaydi benim internet baglantim güçlü olmadigi için videolar zor çalisiyor:kötü: neyse azda olsa bir yerden baslayim:eek:kyrm::)
akhi Körfez sitesinde yazılı ders anlatımı yok ama videoları izledikten sonra sınav ol gibi bişey var dersleri izledikten sonra sınavda olabiliyorsun.

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
akhi Körfez sitesinde yazılı ders anlatımı yok ama videoları izledikten sonra sınav ol gibi bişey var dersleri izledikten sonra sınavda olabiliyorsun.

neyse arada bir bakarim:) eger sinavlardan geçmek istiyorsam simdiden baslamaliyim:D:eek:kyrm:
soracak biseyim olursa sana ve diger kardeslere söylerim:harika::eyv:

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

amel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm, yine ben :D. Hep bu konuda bana bildirim geliyor o yuzden hep bu sayfaya bakıyorum, ne yapayım bilincede söylememek olmuyor. İnsan kardeşine yardım etmeli. Bizim bir felsefe hacası vardı bana göre ağızından çıkan tek doğru söz; "Eğer bir şeyi doğru biliyor ve yakınına söylemiyor isen en alçak sensin" diye bir söz söylemişti. ( Aklımda kalan kadarı ile ). İntenetin yavaş ise döküman olarak bunu buldum ( Ufak biraraştırma ile daha çok bulabilirsin ). Buraya tıkla

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm, yine ben :D. Hep bu konuda bana bildirim geliyor o yuzden hep bu sayfaya bakıyorum, ne yapayım bilincede söylememek olmuyor. İnsan kardeşine yardım etmeli. Bizim bir felsefe hacası vardı bana göre ağızından çıkan tek doğru söz; "Eğer bir şeyi doğru biliyor ve yakınına söylemiyor isen en alçak sensin" diye bir söz söylemişti. ( Aklımda kalan kadarı ile ). İntenetin yavaş ise döküman olarak bunu buldum ( Ufak biraraştırma ile daha çok bulabilirsin ). Buraya tıkla

ordaki dosyalari indirmesi bedavami, yani bildigimiz pdf degilmi:)

Üst Ana Sayfa Alt