Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yatay Geçiş Yapacağım, Ne Gerekli, Nasıl Yapılır?

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamünaleyküm.
bu dönem yatay geçiş yapma niyetim var.Tecrübeli akhilerden yardım istiyorum.
Ne gerekli? Nasıl yapılır?
başvuru bu gün başladı. Bitlis Eren Üniv. de okuyorum. Kütahya Dumlupınara geçmek istiyorum...

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Dumlupınar üniversitesiyle iletişime geç. Yatay geçiş şartlarını ve kontejan sayısını öğren. Sonrası senin genel ortalamanın yüksekliğine kalmış.

Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Derslerde denklik var mı araştır.Verdiğin dersleri tekrar almak durumunda kalabilirsin.

millatu_ibrahim Çevrimdışı

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamünaleyküm.
bu dönem yatay geçiş yapma niyetim var.Tecrübeli akhilerden yardım istiyorum.
Ne gerekli? Nasıl yapılır?
başvuru bu gün başladı. Bitlis Eren Üniv. de okuyorum. Kütahya Dumlupınara geçmek istiyorum...

Tecrübe diyosan ben burdayım akhi))

YÖK sitesi var. Yatay geçiş için tek takip etmen gereken site şimdilik o.

2.dönem geçiş yapim diyorsan bi bak o siteye. Sonra ise geçiş yapmak istediğin üninin, başvuru tarihlerini öğren. O tarihler arasında üninin sitesinde gereken belgeler şartlar filan bu duyurulara verilir.

Allah swt sana khairlar versin.)

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tecrübe diyosan ben burdayım akhi))

YÖK sitesi var. Yatay geçiş için tek takip etmen gereken site şimdilik o.

2.dönem geçiş yapim diyorsan bi bak o siteye. Sonra ise geçiş yapmak istediğin üninin, başvuru tarihlerini öğren. O tarihler arasında üninin sitesinde gereken belgeler şartlar filan bu duyurulara verilir.

Allah swt sana khairlar versin.)
allah razı olsun akhi.
peki gerekli evrakları NETten temin edebilirmiyim? yoksa bizzat üniversiteme gidip evrakları almam mı gerekiyor?

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
allah razı olsun akhi.
peki gerekli evrakları NETten temin edebilirmiyim? yoksa bizzat üniversiteme gidip evrakları almam mı gerekiyor?

Senin kendi ünine bizzat gidip resmi onaylı şekilde belgelerini alman lazım.

Transkript, öğrenci belgesi, ders içerikleri, öss sonuç belgenin çıktısı yeterli sanırım. 2 şer tane çıkart ne olur ne olmaz.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Senin kendi ünine bizzat gidip resmi onaylı şekilde belgelerini alman lazım.

Transkript, öğrenci belgesi, ders içerikleri, öss sonuç belgenin çıktısı yeterli sanırım. 2 şer tane çıkart ne olur ne olmaz.
üniv.den gelmeden önce öğrenci işlerinden biraz bilgi aldım. dediki transkriptini türkiyem.com mu ne, dediki ordan alabilirsin.biraz kurcaladım bişey bulamadım.

Nas Çevrimdışı

Nas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
üniv.den gelmeden önce öğrenci işlerinden biraz bilgi aldım. dediki transkriptini türkiyem.com mu ne, dediki ordan alabilirsin.biraz kurcaladım bişey bulamadım.
Öğrenci belgesini alabilirsin turkiye.gov.tr den.E-devlet şifresi lazım PTT'den alabilirsin

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
öğrenci belgesinin internetten alındığını biliyorumda transkript alınmıyor ben alamadım.ben öğrenci işlerine telefon etsem iyi olur

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
öğrenci belgesinin internetten alındığını biliyorumda transkript alınmıyor ben alamadım.ben öğrenci işlerine telefon etsem iyi olur
Akhi sana devlet memurlarıyla ilgili ufak bir tavsiye. Genelde ne yapman gerektiğini değil onun yapması gerekenleri söyleyecen yani 'Şunu nasıl yapabilirim?' dediğin zaman çok enteresan cevaplara alabiliyorsun. 'Ben şunu yapmak istiyorum.' de işlemin fazla uzun sürmez :D Ama yatay geçiş bilgileri için illa ki muhattab olacan buna göre kendini hazırla.

heycan Çevrimdışı

heycan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilirsin akhi yani össden aldığın puanla o puanının tuttuğu herhangi bir bölüme geçebilirsin mesela mühendislikten-işletme,tıptan-mühendislik,edebiyattan-matematik puanının tuttuğu her bölüme geçebiliyorsun

A Çevrimdışı

amel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilirsin akhi yani össden aldığın puanla o puanının tuttuğu herhangi bir bölüme geçebilirsin mesela mühendislikten-işletme,tıptan-mühendislik,edebiyattan-matematik puanının tuttuğu her bölüme geçebiliyorsun
Ama tutmayan dersleri alttan alarak. Bende geçiş yapacam. İstanbul'da üniversite arıyorum, bulursam geçerim bulamazsam da yine aynı üniversite ile yola devam.

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Antalya Akdeniz Üniversitesi güzel kardeşler buyrun gelin))

Kendinizi pek çok konuda geliştirme imkanınız olur inşaAllah.

Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
Dışardan derken akhi? Uzaktan öğretim veya açıköğretim gibi mi? yani üniversiteye fiilen gitmeden?

öncelikle mesajimi birisinin gördügüne sevindim:) kaçtir mesaj yaziyom kimse cevap vermiyor:hmmm:eek:_O
pc bozuk diye hüsnü zan etmeye çalisiyom ama ondan olmadigini biliyom:D

soruya gelirsek ben sadece ilk okulun 1'ci sinifina gittim ondan sonra zaten fransaya gelmistik..
bana, uzaktan öğretim ve açıköğretim arasindaki farki ve bunlarin ne oldugunu biraz anlatirmisin çünki inan hiç bir bilgim yok:)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Akhi Uzaktan öğretimde ve açıköğretimde dersler internet üzerinden alıyorsun farkları şunlar,
Sınav: Açıköğretimde merkezi olur üniversiteye gitmezsin oturduğun yere yakın bir yerde olur, Uzaktan öğretimde sınava üniversitende girersin.
Harç(Ücret): Açıköğretim, Uzaktan öğretime göre daha ucuzdur.
Kontejan: Açıköğretim herkese açık :D Uzaktan öğretim üniversite sınavıyla alır.
Bir de örgün öğretim var bu klasik üniversitede derslere katılman zorunlu (%70 dersine göre %80'de oluyor laboratuvar vs.)

Senin Fransa'dan vatandaşlığın varsa 'yabancı öğrenci sınavı' na girebiliyorsun. Normal Üniversite sınavına göre biraz daha kolay oluyor. Çifte vatandaşları kabul ediyorlar (Liseyi tamamen yurtdışında okumuş olacaksın tabi).

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
öncelikle mesajimi birisinin gördügüne sevindim:) kaçtir mesaj yaziyom kimse cevap vermiyor:hmmm:eek:_O
pc bozuk diye hüsnü zan etmeye çalisiyom ama ondan olmadigini biliyom:D

soruya gelirsek ben sadece ilk okulun 1'ci sinifina gittim ondan sonra zaten fransaya gelmistik..
bana, uzaktan öğretim ve açıköğretim arasindaki farki ve bunlarin ne oldugunu biraz anlatirmisin çünki inan hiç bir bilgim yok:)
akhi pc'nin günahına çok giriyorsun :D murdar ettin resmen zavallıcık pc'yi :D

Üst Ana Sayfa Alt