Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yabancı Ülkede İkram Edilen Yemeklerin Helal mı Haram mı İçerdiğini Sormak Yanlış mıdır?

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Abdulmuiz Hocam; geçenlerde Ali Yücel hocanın " dilin afetleri" ile ilgili sohbetinin sonunda, dilin afetlerinden birinin de misafirliğe gidilen bir evde Yemeğin helal mi diye soruluşu diyordu. Ve bunu sormak yerine ya yeme ya da sus diyordu.

Biz yurtdışında olduğumuz için bazen insanlar helal-haram hakkında fazla bilgileri olmadığından hata yapar diye korkuyoruz ve soruyoruz. Biz de mi yanlış yapıyoruz?? Bizim sorarkenki amacımız insanlara güvenmemek değil de insanları bilgilendirmek ve helal olana yönlendirmek için. Aynı şey bize mesela şeker çikolata ikram edildiğinde paketin içeriğini okuyup sonra yiyoruz, böcek Kanı filan olabiliyor bazen..

Bilgilendirirseniz sevinirim..

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Helâl ve haramın belli olduğu ortadadır. Bu ikisinin arasında insanların çoğunun helâlmı, haram mı diye şüpheye düştükleri şeyler vardır. Şüpheli şeylerden kaçınan müminler, dinini, ırz ve namuslarını selâmete çıkarmış olurlar.

Şüpheli şeyleri işleyenler, (günün birinde) haramı da işlerler. Bu da korunun veya yasak -bölgenin kenarında sürülerini otlatan bir çobana benzer ki, her an korunun içine girme tehlikesi var. Uyanın! Her paşanın kendilerine mahsus bir yasak bölgesi vardır (ki, hiç bir -kimse oraya yanaşamaz)

Allah'ın yeryüzünde yasak bölgesi vardır. O da, haram kıldığı şeylerdir. Uyanık olun!.. İnsanların cesedinde (bir parça) et vardır. O, doğru yol da yürüdüğü zaman, ceset de doğru yürür, yolunu sapıttığı zaman, ceset de yolunu sapıtır. O parça et de hiç şüphesiz, kalbidir.

(Buhârî, K. el-Büyû', 2; Müslim, K. el-Müsâkat, 107; Tirmizî, K. el-Büyû', 1. Buradaki rivâyet şekli Tirmizi'den alınmıştır)

Şimdi sadece kendi fikrimi söylemek istedim :) türkiyede halkın ekseriyeti müslüman olduğu için helal mi haram mı diye sormak olmaz ama yinede bunu yapanlar vardır süleymancılar ve bazı kişiler et yemezler helal olduğundan emin olmadıkça hatta bazı muvahhid kardeşlerde yemiyor(kolaylaştırınız zorlaştırmayınız). Ama iş yurtdışına gelince değişiyor orada emin olmak araştırmak lazım Allahu alem ikram eden müslüman ise sıkıntı olmaz inşeAllah.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Helâl ve haramın belli olduğu ortadadır. Bu ikisinin arasında insanların çoğunun helâlmı, haram mı diye şüpheye düştükleri şeyler vardır. Şüpheli şeylerden kaçınan müminler, dinini, ırz ve namuslarını selâmete çıkarmış olurlar.

Şüpheli şeyleri işleyenler, (günün birinde) haramı da işlerler. Bu da korunun veya yasak -bölgenin kenarında sürülerini otlatan bir çobana benzer ki, her an korunun içine girme tehlikesi var. Uyanın! Her paşanın kendilerine mahsus bir yasak bölgesi vardır (ki, hiç bir -kimse oraya yanaşamaz)

Allah'ın yeryüzünde yasak bölgesi vardır. O da, haram kıldığı şeylerdir. Uyanık olun!.. İnsanların cesedinde (bir parça) et vardır. O, doğru yol da yürüdüğü zaman, ceset de doğru yürür, yolunu sapıttığı zaman, ceset de yolunu sapıtır. O parça et de hiç şüphesiz, kalbidir.

(Buhârî, K. el-Büyû', 2; Müslim, K. el-Müsâkat, 107; Tirmizî, K. el-Büyû', 1. Buradaki rivâyet şekli Tirmizi'den alınmıştır)

Şimdi sadece kendi fikrimi söylemek istedim :) türkiyede halkın ekseriyeti müslüman olduğu için helal mi haram mı diye sormak olmaz ama yinede bunu yapanlar vardır süleymancılar ve bazı kişiler et yemezler helal olduğundan emin olmadıkça hatta bazı muvahhid kardeşlerde yemiyor(kolaylaştırınız zorlaştırmayınız). Ama iş yurtdışına gelince değişiyor orada emin olmak araştırmak lazım Allahu alem ikram eden müslüman ise sıkıntı olmaz inşeAllah.
Allah razı olsun kardeşim.! Yalnız burdaki ikram edenler müslüman ama... Bilgi çok az veya kulaktan dolma yani hadis ayet araştıran yok, diyanet ne derse hiç araştırmadan alıyorlar. O Yüzden emin olamıyoruz onlardan ve sormak zorunda kalıyoruz. Inanın Anlatılacak gibi değil buradakilerin halleri. Allah hidayet versin..

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşim.! Yalnız burdaki ikram edenler müslüman ama... Bilgi çok az veya kulaktan dolma yani hadis ayet araştıran yok, diyanet ne derse hiç araştırmadan alıyorlar. O Yüzden emin olamıyoruz onlardan ve sormak zorunda kalıyoruz. Inanın Anlatılacak gibi değil buradakilerin halleri. Allah hidayet versin..
yani benimde amca oğulları var hollanda da yaşıyorlardı yeni geldiler türkiyeye onlardan biliyorum avrupadaki müslümanların hallerini haklısın müslüman ama işte sözde müslümanlardan ise dikkat etmen iyi en iyisini Allah bilir ama çokda abartıp kendimizi zora sokmayalım zira eskiden ben tarikatciydim Allah affetsin tevhidi öğrenince islamın ne kadar kolaylık sağladığını yeni öğrenmiş olmuştum. Ama tarikatciler sadece kendi tanıdığı kişilerden et alır ve yer başka hiçbir kimseden yemezler işte bu yüzden insanlara ve kendilerine eziyet etmekten başka birşey yapmıyorlar Allah svt istikamet nasip etsin inşeAllah

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yurtdışında gerçekten büyük sıkıntı oluyor.
Insanlar normal süpermarketden et alıp önüne koyuyor ... sormazsan sorun sorsan kabahat ... bir iki sordum ... kendimcr kategori yaptim :) bu helal etci bu degil ... ona göre bugün canım et çekti veya çekmedi diyorum :)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Ben tarikatçı filan Değilim, Allah'ın svt yardımıyla çabalayıp bişeyler Öğrenmeye çalışıyorum. Körü körüne müslümanlık olmaz, hele hele Diyanet'in söylediklerini hiç düşünmeden araştırmadan kabullenmek, ASLA! Et yiyoruz ama gerçekten helal OLDUĞUNU bildiğimiz yerlerden alıyoruz. Çünkü dualarımızın kabûlüne engel olsun istemiyoruz yediğimiz şüpheli şeylerin.

Üst Ana Sayfa Alt