Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Vesvese / Takıntı

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Vesvese / Takıntı

Günümüzde takıntı diye ifade edilen vesvese, şeytanî bir yönlendirmedir. Nas Suresi’nde “kalplere vesvese veren şeytandan” Yüce Rabbimize sığınmamız tavsiye edilmektedir.

Vesvese, çeşitli şekil, boyut ve duygularla kendisini gösterir. Örneğin, kapıyı kilitleyip kilitlemediğini, ocağı kapatıp kapatmadığı gibi güvensizliklerden tutun da ellerini yıkarken dakikalarca oyalanmak, temizlik takıntısı, her şeyin pis olduğunu düşünüp hemen her gün eşyaları temizlemek, yıkamak, saatlerce su harcamak gibi şeylere varıncaya kadar bu takıntılar ortaya çıkar.

Özellikle ibadet konusunda. Diyelim ki abdest konusu.. Abdest alırken
vesveseler gelir. Abdest olmadı, şu âzâsı yıkanmadı, tekrar abdest alayım vs. Tekrar tekrar abdest alır. Namazının olmadığından şüphelenip içine vesvese düşer, rahat ibadet yapamaz.

Daha ileri boyutu ise din ve inanç konularında sapkın fikirler kafasını işgal eder, Allah’ın olmadığına yönelik düşünceler beynini yoğun bir şekilde kaplar, bazen içinden küfürler eder, kötü duygularla saatlerce mücadele etmek zorunda kalır.

Takıntı denilen tüm bu oluşumlar,
şeytanî vesveseler olup Kuranî usûllerle bir an önce tedavi edilmelidir.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kapıyı kıtleyınce anahtarı aldımmı almadımmı kıtledımmı kıtlemedımmı vesvesesınden nasıl kurtulucam ..
Eger anahtarı almıssam ıcerı gırıp prızlerı vanaları musluklar ocak hepsını tekrar doladırp cıkıyorum yolda tekrar bakıyorum cantama anahtarı aldımmı almadımmı ..

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kapıyı kıtleyınce anahtarı aldımmı almadımmı kıtledımmı kıtlemedımmı vesvesesınden nasıl kurtulucam ..
Eger anahtarı almıssam ıcerı gırıp prızlerı vanaları musluklar ocak hepsını tekrar doladırp cıkıyorum yolda tekrar bakıyorum cantama anahtarı aldımmı almadımmı ..
:) cok düşünme ben oyle atlattım.

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Vesvese üzerine düştükçe, düşündükçe artar, önceden bendede vardı benzer şeyler ama vesvese olduğunu kabul edip hiç takılmadan yoluma devam edince geçti elhamdülillah

Ebu Muhammed Eymen

Frm. Yöneticisi
Bu tür vesveselerin şeytandan olduğunu bilip, bu vesveselerden kurtulmak niyeti ile devamlı nas süresi ni okuyun. Rabbim dilerse vesveseden kurtulursunuz

Altunsu Çevrimdışı

Altunsu

Üye
İslam-TR Üyesi
Kuranî usûllerle bir an önce tedavi edilmelidir. ?

Bu tedaviler nelerdir hocam ?

Ebu Muhammed Eymen

Frm. Yöneticisi
Evet İstanbul Ada'na Yalova şehirlerinde beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var bu şehir ve yakınlarındaysanız yardımcı oluruz

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaptiginiz işe odaklanin ...bir isi yaparken aklinizda bir cok seyi dusunmeyin.Zamanla duzelir.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kapiyi kilitlediginiz'ani' bir fotograf gibi kafanizda yer edinin.Ayni espiri diger seyler icinde gecerli.
Tabi Allah'a siginmayida unutmayalim

Ebu Muhammed Eymen

Frm. Yöneticisi
Haklısınız ama bazı vesveseler cinlerden kaynaklanıyor. Ve çok şiddetli oluyor. Bu vesveselerden bu yöntemle kurtulmanız çok zor

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi size katiliyorum ama bazen kisiden kaynaklanan psikolojik,ahlak ve kisilik bozukluklarindanda kaynaklanabiliyor bu vesveseler.
Bunlarında sebebı şeytan degılmı..?
Allah rasulunun ahlakıyla ahlaklanmayan şeytanın yolunu takıp etmıs degılmı ..? Bütün sorunların icinde
Allaha tewekkul etmedıgı icın ruh saglıgını bozmuş degılmı ?
Herseyin başı sonu şeytana dayanmıyormu ?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Benimde çiçek takintim var.
Evi botanik bahcesine cevirdim diye teyzem kızıyor, yakinda bizde fotosentez yapmaya baslayacaz diyor ama toprakla haşir neşir olmak kadar guzel bir sey yok.

Ebu Muhammed Eymen

Frm. Yöneticisi
Kuranî usûllerle bir an önce tedavi edilmelidir. ?

Bu tedaviler nelerdir hocam ?

Özelden görüşelim mesajını özellikle sana attım Ahi profilinize bakıp erkek olduğunuzu gördüm. Bu sebeple özelde görüşebiliriz dedim yanlış anlaşılma olmasın

Rukyecımısınz..?

Özel görüşelim derken sizi kastetmedim. Eğer Rukye olmak istiyorsanız yanınızda erkek olmak şartıyla babanız eşiniz kardeşiniz le gelip sıkıntılarınızı arz edebilirsiniz..

Üst Ana Sayfa Alt