Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Vesvese Kalpten mi Akıldan mı Etki Eder, Bu Hallerden Nasıl Kurtulabilirim?

Altunsu Çevrimdışı

Altunsu

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleyküm;

Arkadaşlar biraz değişik bir soru ama bilmiyorum içimi kemiriyor yiyor bitiriyor beni, Bu durum beni çok üzüyor moralimi bozuyor.

Aslında sorumun içeriği çok değişik geniş bir biçimde ama ben kısaca içimden geldiği gibi buraya birşeyler yazmak istiyorum..

Bu günlerde bambaşka düşünceler duygular korkular içerisindeyim zikir selavat her cesit duayı okuyorum esmaul hüsna.vs., cevremdeki insanlardan kaçıyorum televizyona bakmak istemiyorum Bakmıyorumda. eş dost arkadaş kim varsa uzak duruyorum yanlız kalmak istiyorum. Yunus emre dizisinden başka diziye bakmıyorum, hatta kendi babamı bile sevmiyorum eskisi gibi sebebi ise içki içmesi kurtulması için kendisini 3 hafta hastanede piskiyatri bölümünde yatırdık düzeldim dedi adam ikinci günü başladı yine içmeye yaşı 52 oluk halen içiyor ağzıda bozuk Allah islahetsin. ben elimden geldiği kadar namazları sünnetleri eda etmeye calışyorum, şu aralar calışmıyorum namazları; öğlen ikindin cematla eda etmeye gayret gösteriyorum. akşamları evde kitap okuyor ilmal kuran ek olarak abdulkadir geylani el fethu rabbani kitabını okuyorum çok müthiş bir kitap tavsiye ederim.

Bunları yaparken değişik şeyler geliyor mesala; cematla namaz kılıyorum adam yanıma gelmiş bende tam motive olmuşum namaza başlıyoruz imama uyuyorum adam yanımda bir sağ bir sola sallanıyor burnunu kaşıyor bilemem ne. dikatım dağılıyor sonra içimdenmi artık aklımdanmi bilemiyorum isteyerekmi istemiyerekmi geciyor bilmiyorum ya amca ne varda sallanıyorsun doğru dur sacını başını oynama yapma etme olmuyor bilemem ne vs. gbi şeyler geliyor..

sonra cemattan namazdan cıkıyoruz sünnet kılacağız Allahu ekber diyoruz. subaneke fatiha okuyorum. amin demeden yantaraftaki veya önümdeki amcanın secdeye kapıldığı gözüme carpıyor. aklımdan hemen amca ne cabuk secdeye gittin ben daha fatiyayı bitirmeden. felan sonra tesbih cekiliyor ben o namaz esnasında gecen düşünceler yüzünden mutsuz bir biçimde eve kacıyorum. sanki insalar üstüme geliyor.. kacacak delik alıyorum..

yani abiler ablalar hocalar alim arkadaşlar;

sormak istediğim akıl ne kalp ne bu esnalarda böyle düşünceler nereden geliyor aklımdanmı geciyor kalbimdenmi anlamadım gitti; bu sefer kendi kendime düşünüyorum namazda olum olmadı eksik kıldın sanane başkasının namazından sen kendinden sorulmusun. sen önce kendini düşün sanki senin namazın kabul oldumuda böyle düşüncelere kapılıyorsun.

sonra kendi kendime günahkarsın munafıksın. inanmış gibi görünüyorsun.. düşüncelerine kapılıyorum...

yanı sıvamıyorum şu koskoca dünyaya sıvamıyorum..

Not: noktalama virgün işaretlerine dikkat etmedim kusura bakmayın aceleden yazdım.

Altunsu Çevrimdışı

Altunsu

Üye
İslam-TR Üyesi
Yanı hocam içimde bir şevk var gayret var mesala birinci vitese takmışım son gazı vermişim bir türlü ikinci vitese gecemiyorum :(

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum bu konudan bende muzdaribim lakin teblig isini o kadar asmisim demekki icimde ve disimda benim icimdekiler istisnalar haric hayri emrediyor.:)
Attigim her adimda dag olsun cicek olsun rabbin adini andigim muddetce her hareketimde beni uyariyorlar elhamdulillah ister nefs ister seytan ister melek isterse vesvese olsun ben benim olgunlasmam ve gercekleri gormem icin bu kadar ugrasan birsey gormedim.
Rabbi sorgulamaya yeltenemiyor artik o da ogrenmis olsa gerek her seferinde kalk yunus sana hayir isle iyiligi emret kos yunus rabbin icin rabbin icin
Bastan cok sikinti ceksem bile rabbim halime acimis olacak ki bana yardim ediyor elhamdulillah kuranin mealini cok oku kardesim anladigin her ayetin karsiligini senden kacan bir vesveseyle goreceksin ve ne olursa olsun hangi vesvese gelirsede ben bir olan alemlerin rabbine iman ettim de rasulullah onun kulu ve elcisidir de insaallah vesveseler senden kacacaktir. :)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmanirrahim.

vesveselerin cogu sendekı ımanı sorgular kardesım bu bır yönden ıyıdır. anlarsan eger senı olgunlaştırır.
Diger yönden ıse nefsine gore gelen vesvese de kotu olanıdır.Sureklı sana hevana gore hareketı emreder.
Senın burada yapacağın sey bu ıstegın yada telkının ALLAH ve rasulune gore olan durumu nedir.?
Herkeze gelen vesveseler genelde aynıdır.Cunku seytanın ve nefsın hılelerı zayıftır.
Sen ıstemedıgın müddetçe onu yapmazsın bu konuda ALLAH c.c bize idare yetkısı vermıs kı yapıp yapmayacağımız konusunda da dusunuruz doğru veya yanlış.
Ben o kadar ılım sahıbı bır kul degılım ama sunu ogrendım.
Dini önce kendımıze anlatacağız once kendımız anlayacağız.Eger once kendımız anlarsak bıze gelen vesveselerın De yonu ve seklı değişecektir.
Kendım tecrübe edındıgım ıcın soyluyorum.Onun ıcın kuran ın ayetlerını ve Rasulullahın sahıh sunnetlerını öğrenmek en bırıncı hedefımız olmalı.
Cunku ogrendıgın herseyın ıyı yada kotu vesvesesı sana ulaşacaktır.Ve sen bundan doğru yada yanlış ayrımını hadis ve kurana gore yapacaksın.
Karmasık bırsey yok aslında korkacak bırsey de yok ama korkacağın nokta su olacak.Sen bu vesveseye anlam veremeyip yıkılırsan ıste ozaman kaybedersin.Kardesım Vesvese ıyıdır. imanı canlı tutar.Sureklı senı sorgular. ve kendını hesaba cekersın. Selam ve dua ile

Altunsu Çevrimdışı

Altunsu

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleyküm;
Hayırlı günler inşallah Sürekli Selavatlar,kelimeyi tevhit,Dua,Esmaul hüsna, bunları cekiyorum bu varideleri atlatırım inşallah,

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam

İnsaallah kardesım korkacak bırsey yok korkması gereken o vesveseye karsı koyamayıp ta hevasına gore yoldan çıkan kımsedır.
Ve vesvesenin neleri var daha dur
bu konuda alimlere gerçekten Rabbın verdıgı ımanın buyuklugu bambaşka.
Allah onlardan razı olsun ve bızı gerçekten Kendısının ıstedıgı gıbı bır kul ıhsan eylesın.
Tevhide devam tevhide ne kadar cok sarılırsak o kadar kurtuluşumuz rahat ve güzel olacaktır.insaallah.

Üst Ana Sayfa Alt