Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

'ulan Beyinsiz Adam! Nasıl Böyle Bir Fetva Verirsin!’

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
B Çevrimdışı

Bi-CiHadina

Üye
İslam-TR Üyesi
'Ulan beyinsiz adam! Nasıl böyle bir fetva verirsin!’

Beyinsiz adamın vermiş olduğu fetva şu; Kur’anın Arapçasını değil, mealini okuyun!’ Ve bu fetvayı işiten bir hanım efendi kalkıp kur’an dersinde kur’an okuyan arkadaşlarına: Boşuna okuyorsunuz. Önemli olan Türkçesini okumak…’’ demiş…

Nerden çıktı bu şimdi? Kimden işittin diye sormuşlar ve kadın, o beyinsizin adını vermiş...’’

Şimdi; o kadın, hocasını yanlış anlamış olabilir diye düşünebilirsiniz… Kısmen hak veririm size… Ama daha önceden de işitmiştim aynı fetvayı… Şimdi isterseniz bu fetvanın yaptığı tahribata şöyle bir bakalım.

Kur’an-ı Kerimdeki her bir harf Cebrail aleyhisselam tarafından Allah’tan alınıp sevgili peygamber efendimize verildi ve peygamber efendimiz aleyhisselam da o mübarek sözleri ezberleyip vahiy kâtiplerine yazdırdı… Ve o sözler hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar geldi…

Elinizdeki kur’anı açıp ayetlere şöyle bir bakın ve herhangi bir ayeti sesli bir şekilde okuyun… Okuduktan sonra düşünün; Sizin ağzınızdan çıkan o kelime dizinimi Cebrail aleyhisselam tarafından göklerden yeryüzüne taşındı… Evet, evet… Ağzınızdan çıkan o ayetler, bindörtyüz küsür sene önce gökten yeryüzüne yolculuk yaptı…

O ayetler peygamber efendimizin de dudaklarından dökülerek vahiy kâtipler tarafından yazıldı… Ve o kutlu yazılar şimdi sizin tarafınızdan okunuyor… Bu çok büyük bir ayrıcalık! Bu çok büyük bir ikram! Bakınız peygamberimiz nasıl bir müjde veriyor kur’an okuyucusuna;

“Kur’an’ı gereği gibi güzel okuyan kimse, vahiy getiren şerefli ve itaatkâr meleklerle beraberdir Kur’an’ı kekeleyerek zorlukla okuyan kimseye de iki kat sevap vardır ” (Buhârî, Tevhîd 52; Müslim, Müsâfirîn 243 Ayrıca bk Ebû Dâvud, Salât 349; Tirmizî, Fezâilu’l–Kur’ân 13; İbn-i Mâce, Edeb 52 )

Sen kalk kur’anı arapçasından değil de Türkçesinden oku de! Senin sözlerin Allah’ın sözlerinden daha mı kıymetli ki önceliği senin sözlerine verelim! (hâşâ summe hâşâ!)Vallahi bu kur’ana yapılan en ağır hakaretlerden biridir…

Şimdi…

Şöyle deseydin canın mı çıkardı;

‘’Kardeşlerim! Kur’anı hem arapçasından, hem mealinden hem de iyi bir tefsirden okumalıyız…’’

Allah’ın sözlerinin, orijinal dilden-arapçadan- değil de meal hazırlayanın kur’andan anladığını okumak… Bu zulümdür, vallahi zulümdür…

Madem Arapçasının okunması boşunaymış (Hâşâ!) neden sen ekranlarda Arapçasını okuyup Türkçeye çeviriyorsun? Sadece hazırladığın mealden okusana? Niçin Arapçasını da okuyorsun? Neymiş efendim Kur’anı arapçasından okuyan kişi bir şeyler anlayamıyormuş! Arapça bilmeyen nasıl anlayacak!

Elbette ki Arapça bilmeyen anlayamaz! Bu Türkçesinden de okunmasına engel değil ki? Sahabeler okuduğu kur’andaki elif-lam-mim- ya-sin- bu gibi ayetleri anlıyorlar mıydı? Anlayamadıkları için okumuyorlar mıydı?

O zaman boşuna bizler çocuklarımızı kur’an kurslarına gönderiyoruz? Boşuna elif ba kitapçıkları basılıyor! Namazda okuduğumuz ayetleri de anlayamıyoruz. Okumayalım mı? Ya da Türkçesinden mi okuyalım?

,,,

Allah-u teala bakın Müzemmil.1-4’ de ne buyuruyor:

Ey örtüye bürünen. Geceleyin biraz uyuduktan sonra kalk. Gecenin yarısında uyanık ol, ya bu miktarı biraz eksilt. Ya da artır da ağır ağır Kur'an oku.’’

Evet… Gecenin bir vaktinde kalkacağız, elimize kur’anı alacağız ve Allah’a ait olan o güzelim ayetleri okumayacağız da beyefendinin hazırladığı meali okuyacağız! Ya Rabbi bu ne zulüm!

Okunan ayetlerin her harfine on sevap verileceğini vaad eden hadisi hep birlikte okuyalım:

İbni Mes’ûd radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kim Kur’ân–ı Kerim’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır Ben, elif lâm mîm bir harftir demiyorum; bilakis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir ’’ Tirmizî, Fezâilü’l–Kur’ân 16

Dikkat ederseniz peygamber efendimizin söylediği ayetler sahabeler tarafından anlaşılmayan ayetlerdir… Elif-lam-mim… Eğer kuran okumalarında illada ‘anlama’ şartı olsaydı peygamber efendimiz, okunduğu zaman anlaşılan bir ayet söylerdi… Mesela, deki anlamına gelen ‘gul ‘derdi… Kim gul derse her harfine on sevap var derdi… Ama söylediği ayet okuyucu tarafından anlamı bilinmeyen ayetler…

Evet… Allah ve resulü kur’anın okunmasını ister… Ve bakın kur’an okuyucusu için ne diyor efendimiz aleyhisselam:

‘’Kur’an okuyan mü’min portakal gibidir: Kokusu hoş, tadı güzeldir Kur’an okumayan mü’min hurma gibidir: Kokusu yoktur, tadı ise güzeldir Kur’an okuyan münafık fesleğen gibidir: Kokusu hoş fakat tadı acıdır Kur’an okumayan münafık Ebû Cehil karpuzu gibidir: Kokusu yoktur ve tadı da acıdır ” (Buhârî, Et’ime 30 Fezâilü’l–Kur’ân 17, Tevhîd 36; Müslim, Müsâfirîn 243 Ayrıca bk Ebû Dâvud, Edeb 16; Tirmizî, Edeb 79; İbni Mâce, Mukaddime 16)

Sevgili okuyucular… Kur’anı arapçasından okumak ayrı bir şey ne okunduğunun bilinmesi apayrı bir şey… Bizler okuduğumuz her ayetin geniş açıklamasını öğrenmek zorundayız… Allah için, derslerine katıldığınız hocalarınızın ne dediklerini kur’an ve sünnete arzedin…

ARAŞTIRMACI-YAZAR: FEYZULLAH BİRIŞIK

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Değerli kardeşim evet çok haklısın yazıyada tüm kalbimle katılıyorumda , benimde acizane bir sorum olacak ?

Arab'cada ; ''J-j'' harfleri varmıdır ?

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Çünkü yazılması için Arabcada öyle bir harfin olması gerekir..ama j harfi olmadığı için ağızdan çıkan harf j'ye benziyor diye yazılmaz..

o zaman Kalkale yaptığımız harfleri nasıl yazacaz? velhasıl kelam , cim ise harf Cezak yazacaz Jezak değil..sen Arabcada olan harfi yaz ağızdan çıkarken j gibi çıksın...

Mesela ; Rabb'ül-Alemin derken boğazdan ''ayn'' harfi çıkıyor ama yazarken Arabca olarakta ''Ayn'' yazıyoruz... ''Ğaynn'' diye birşey yazmıyoruz..

İnsaAllah anlatabilmisimdir değerli kardeşim..

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Degerli bir Kardesimizden degerli bir Yazi....

B Çevrimdışı

Bi-CiHadina

Üye
İslam-TR Üyesi
Eger mesele J diye okunup C diye yazilmasiysa.. evet anladim...(inshaallah)

"Mesela ; Rabb'ül-Alemin derken boğazdan ''ayn'' harfi çıkıyor ama yazarken Arabca olarakta ''Ayn'' yazıyoruz... ''Ğaynn'' diye birşey yazmıyoruz.."

Evet AYN yaziyoruz cunku hem ayn okunuyor hemde ayn yaziliyor.. Gaynla ne alaksi var analamdim...

!sLaM4eVeR Çevrimiçi

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Degerli bir Kardesimizden degerli bir Yazi....

kardeş deme haci'm hocamiz de : ) Feyzullah hoca maşAllah türkiyede bana göre son 10 yılda kuran ve sünneti tanıtmada riyasiz kibirsiz laf ebeliği yapmadan onun bunun hakkında konuşmadan sahih islamın tanıtılmasında ülkemizde en önde gidenlerin başlarında yer alıyor.

Allah ondan ve çalışma ekibinden razı olsun. Onların vesilesi ile sahih dünya kadar kaynak, türkçeye çevrildi ve çevrilmeye devam ediyor. Onların bu vesilesi diğer yayın evlerinide bu alanda hızlandı.

10 sene evveline kadar tek tük yayınlar çıkardı son 3-5 sene yayınları takip etmek bile .... maşAllah Rabbim arttırsın.

Kazanan müslümanlar, kazanan Allah yolunda mücadele edenler.

S Çevrimdışı

serindir

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
şimdi benbana kızanlar çok olur
ama düşüncemi dile getirmek isterim:

Sen kalk kur’anı arapçasından değil de Türkçesinden oku de! Senin sözlerin Allah’ın sözlerinden daha mı kıymetli ki önceliği senin sözlerine verelim! (hâşâ summe hâşâ!)Vallahi bu kur’ana yapılan en ağır hakaretlerden biridir…

elbette Allah ın sözlerinden kıymetli olamaz
ama arapçayı anlamıyor ise mealdeki sözler onun yaşantısı için ve ahiri için çok daha faydalıdır

Kuran-ı arapça okumalıyız evet

ama önemli olan içeriğini yazanı bilmek
sürekli anlamadan hatimler indiriyoruz
ne yazıyor ne söylüyor ayrıntılı bilmiyoruz
meal okumalıyız tefsir okumalıyız
tefsirsiz de anlamalıyız aslında,
çocukluğumdan beri meal okumanın yanlış olduğu öğretildi bize
annem çektiği tesbihin manası nı fatiha nın manasını sordu bana
ömrü boyunca namaz kılan annem ne okuduğundan bir haber
o yüzden ben kınamıyorum
sizlerde kınamayın herkes hata yapar müslüman müslümanın ayıbını aşikar etmez

Şimdi meal okumayın anlamassınız diyorlar bize
Kuran ı kerin anlaşılmaz bir kitap olamaz değilmi?
Rabbim hepimizin zekasını aynı yaratmamışki
en düşük zeklaıda en zeki olanda bu kitabı kendi dilince anlayabilmeli
anlayabilmeli çünkü yaşantımıza ona göre yön vermeli

kuranı anlayıp yaşamak adına bir dolu ayet mevcuttur
kolaylığı ile ilgili de ayetler vardır

şimdi belirli eğitimdeki bir kesime siz o dersleri nasıl anlatacaksınız
kuran arap dili ister dilbilgisi ister peygamberlerin hayatını bilmek ister islam tarihi ister benim anlamadığım daha neler ister kimbilir

selametle

E Çevrimdışı

ebufaris kurdi

Guest
şimdi benbana kızanlar çok olur
ama düşüncemi dile getirmek isterim:

elbette Allah ın sözlerinden kıymetli olamaz
ama arapçayı anlamıyor ise mealdeki sözler onun yaşantısı için ve ahiri için çok daha faydalıdır

Kuran-ı arapça okumalıyız evet

ama önemli olan içeriğini yazanı bilmek
sürekli anlamadan hatimler indiriyoruz
ne yazıyor ne söylüyor ayrıntılı bilmiyoruz
meal okumalıyız tefsir okumalıyız
tefsirsiz de anlamalıyız aslında,
çocukluğumdan beri meal okumanın yanlış olduğu öğretildi bize
annem çektiği tesbihin manası nı fatiha nın manasını sordu bana
ömrü boyunca namaz kılan annem ne okuduğundan bir haber
o yüzden ben kınamıyorum
sizlerde kınamayın herkes hata yapar müslüman müslümanın ayıbını aşikar etmez

Şimdi meal okumayın anlamassınız diyorlar bize
Kuran ı kerin anlaşılmaz bir kitap olamaz değilmi?
Rabbim hepimizin zekasını aynı yaratmamışki
en düşük zeklaıda en zeki olanda bu kitabı kendi dilince anlayabilmeli
anlayabilmeli çünkü yaşantımıza ona göre yön vermeli

kuranı anlayıp yaşamak adına bir dolu ayet mevcuttur
kolaylığı ile ilgili de ayetler vardır

şimdi belirli eğitimdeki bir kesime siz o dersleri nasıl anlatacaksınız
kuran arap dili ister dilbilgisi ister peygamberlerin hayatını bilmek ister islam tarihi ister benim anlamadığım daha neler ister kimbilir

selametle

Doğru olan; Kur'an'ı meali ile beraber okumak ama iyi anlamak için Ehli sünnetin tefsirlerine başvurmaktır.(kendi kafsından yazılanlara değil)

selsebil Çevrimdışı

selsebil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
o beyinsiz denilen adam kimdir az buçuk tahmin ediyorum...
değerli bi alimdir.alim olmasa da feyzullah hocaya 'ulan beyinsiz'falan demek hiç yakışmamış.
ki emin olabir ki söz ettiği adam beyinsiz olmanın yakınından bile geçmez...

ne kadar yanlış bi değerlendirme ya.o kitabın türkçesi de ingilizcesi de arapça gibi Allah kelamıdır.bunun bilinciyle okunur.mealini okursam benim sözlerim mi olur?haşa...komik yani...

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Herkes Arapça öğrenmeli yoksa herkes Kur'an'a değil, onun mealine şunun tefsirine iman etmiş olacak. Allah Kur'an'ı Allah'ın istediği şekilde, kimsenin yorumuna itibar etmeden, Allah ile direkt bağlantı kurarak, araya müşrik putperestlerin aracı koyması gibi aracı koymayarak okuyup anlayabilmeyi nasip etsin. Kur'an'ı anlamadığımız noktada da yine şunun bunun yorumuna değil peygamberin sözlerine yönlendirsin.

S Çevrimdışı

serindir

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
(Ey Muhammed!) Biz Kur'ân'ı senin dilin üzere kolaylaştırdık ki, onunla Allah'tan korkup sakınanları müjdeleyesin, inat edenleri de korkutasın. (MERYEM/97)

S Çevrimdışı

serindir

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kuranın ın indiriliş amacı:
İnsanlara bir öğüt ve uyarıdır
Bu Kur'ân, kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek ilâh olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye insanlara gönderilmiş bir tebliğdir. (İBRAHİM/52)
Bu Kitap (Kur'ân), kendinden önceki kitapları tasdik eden, şehirler anası (Mekke) halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ahiret gününe iman edenler bu Kitab'a da iman ederler ve onlar namazlarına da devamlıdırlar. (EN'AM/92)
Hayır, hayır, O kur'ân kuşkusuz bir öğüttür.
Dileyen onu düşünür. (MÜDDESSİR/54-55)
Andolsun ki biz size açık açık bildiren âyetler, sizden önce yaşayıp gitmiş olanlardan örnekler ve takvaya ulaşmış kimseler için öğütler indirdik. (NUR/34)
Biz, bu Kur'ân'da akıllarını başlarına almaları için türlü şekillerde (ikaz ve ihtarı) açıkladık. Fakat bu açıklamalar ancak onların nefretini artırmıştır. (İSRA/41)
Bu (Kur'ân) insanlar için bir açıklama, Allah'dan gereğince korkanlar için doğru yolu gösterme ve bir öğüttür. (AL-İ İMRAN/138)
O hiç kuşkusuz, takva sahipleri için unutulmayacak bir öğüttür . (HAKKA/48)
De ki: "Şahitlik yönünden hangi şey daha büyüktür?". De ki: "Allah, benimle sizin aranızda şahittir ve bana bu Kur'ân vahyolundu ki, onunla hem sizi, hem de sizden sonra kendisine ulaşan herkesi uyarayım. Allah'la beraber başka ilâhlar olduğuna siz gerçekten şahitlik eder misiniz?" De ki: "Ben buna şahitlik etmem". "O, ancak ve ancak bir tek ilâhtır ve gerçekten ben, sizin ortak tuttuğunuz şeylerden uzağım"de. (EN'AM/19)
Ancak Allah'tan korkan kimse için bir öğüt olarak (indirdik.) (TAHA/3)
Bu, sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır ki, insanlar onun âyetlerini düşünsünler ve temiz akıl sahipleri ibret alsınlar. (SAD/29)

kuran.com
alıntı

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah'tan kork!!!!!!!" demeden önce bana şunların cevabını ver; Tefsir ve meal vahiy midir? Tefsire ve meal itibar etmeyen kafir midir? Arap dilini, tarihini ve sosyal yapısını öğrenmek mi Kur'an'ı anlamaya daha faydalı olacaktır yoksa şunun bunun aklıyla yorumladığı meal ve tefsir mi daha faydalı olacaktır? Allah bana niye akıl vermiş? Akledip anlayayım diye değil mi? Peki madem ben aklımı kullanmayıp şu hocanın bu hocanın yorumuna itibar edeceğim, o halde bu aklın anlamı nedir? çıkarıp atalım da 1.5 kiloluk bir yükten kurtulmuş olalım, ne güzel değil mi? Ben yoruma itibar etmem. Aracı kabul etmem, Allah'ın sözüne beşer yorumunu ortak edip şirk de koşmam. Bu yüzden ben Arapça'yı tam öğrenmeye çalışıp aracısız akıl erdirmeye ve anlamaya çalışırım. İşte ben böyle derim. Şimdi eğer Kur'an'daki okuyup anlayasınız diye size Arapça indirdik manasındaki ayeti nas olarak kabul edeceksen ben bu ve bu manadaki ayetleri delil gösteriyorum. Ayrıca ben öğrenme gibi bir zorunluluktan bahsetmedim. Sadece akıl erdirip anlamak için Arapça bilmenin daha faydalı olacağı görüşünde olduğumu belirttim. Sen şimdi bana hacı hoca yorumu, tefsir, meal ile ilgili bir nas getir bakalım da görelim.

!sLaM4eVeR Çevrimiçi

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Getirdiğin delil değil.

Ben hiç bir zaman arapçaya karşı olmadım olacak kadar edepsizde değilim.

Yanlız siz meal de tefsir de boş demeniz ayrı bir edepsizliktir. Onca ehli sünnetin icma ettiği alimlerin tefsirlerini okuyanları tevbe 31 deki kavramdaki gibi onların tefsirine iman etti diyorsunuz. Boyunuzu haddiyle aşan bir söz.

Hiç kimse tefsiri kuran gibi baz almıyor zaten, meşhur taberi tefsirine kim ne diyebilir, şuan türkçeye çevrisi yapılan ve 3 cildi tamamlanıp devam eden ibn kayyım r.a'ın tefsirine kim ne diyor? Diğer tefsirleri saymıyorum bile.

Bu milleti anlamak çok zor. Adam der tefsir yok o yok şu yok. Ama bir soru sorsan yine gider alimlerin kaynaklarına başvurur.

Az o aklını çalıştır burada iman edilen alimler mi yoksa alimlerin kuran ve sünnete dayandırdığı deliller mi.

Şedid konuşmandan Allah'a sığınırım.

Hacı hoca yorumu demende senin ilimdeki seviyeni de ayrıca gösteriyor.

Gelelim arapçaya sen kaç sene de arapça öğrendin bugün kuranda ve hadislerde ki yine alimlerin kaynaklarında her türlü arapçayı öğrenecek seviyeye kaç sene de geldin.

SubhanAllah, Allah cc zalim midir? Herkesin arapça öğrenme gibi ne bir kapasitesi ne de bir musait ortamı yoktur. Bunu iyice belle. ve unutmaki söylediğin sözlerle sınanacaksın!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt