Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Türbeleri Yıkmak Vacib midir?

Ö Çevrimdışı

Ömer Hattab

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ülkemizde de çok sayıda türbe var ve bundan medet umanlar var. Türbeleri yıkmak vacib midir?

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Kirala Bir dozer yık...Tabii dozeri kullanabilecek mangal yürekli bir operatör bulursan tabii...bilirsin... :)

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuh

Konuya dair bir video:

Konuya dair bir haber:

Konuya dair bir Hadis:

Ebu’l-Heyyac el-Esedi (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) bana dedi ki:

–Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in beni gönderdiği işe seni göndereyim mi? Nerde bir heykel, suret görürsen mutlaka onu dümdüz edeceksin ve ne kadar yerden yüksek bir kabir görürsen, mutlaka onu da dümdüz edeceksin.”

Müslim, Ebu Davud, Nesei, Tirmizi, Hâkim, Beyhaki, Tayalisi, Ahmed

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
bütün dikili taşların yıkılması gerek ama zor iş netekim. galiba öncelikle insanların yüreklerindeki putları yıkmak gerekiyor sonrası kolay inşallah. tarihte güzel örnekler var. üsküdarda fatihte şurda burda namaz kılıyorsun arkada mezar. kaç metre uzunluğunda başı sarıklı bi taş. kızılderililerin totemine benzer bi acayiplik. üç kıtada koca imparatorluk (?) güya... "kimse farketmemiş mi" diyemeyiz tabi farketmişlerdir amma hakkı değil halkı memnun etme arzusu var ya işte ondan ötürü hala dimdik duruyorlar öylece. ilginç olmayan şey şu ki kemalistler de dokunmamış.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
vefat etmis insanlari birakin onlarin yaptiklari onlara yapilanlar tarih olmus gitmis siz sag olup olu gibi pardon (ZOMBI) gibi ortada dolasan muslumannlara bakin ne taharet,ne haya, ne iman, sanki hayvan onlara bakalim,onlara teblig yapalim,temizligi ,hayayi,imani,egitimi,saygiyi,gorguyu,kisacasi HZ .MUHAMMED (sallallahu aleyhi vessellem) in terbyesini ahlakini yasayisini ogrenelim ogretelim,,,,KI BUNDAN SONRA OLUCAKLAR OLMASI GEREKENLER ISLAMA UYGUNOLSUN....SIMDI SORSAM HANGIMIZIN DEDESININ DEDESININ MEZARI BABANIZIN MEZARI,NINELERINIZIN MEZARI SUNNETE UYGUN COGUMUZ HAKIKATEN YA DERIZ .........SELAMETLE

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
vefat etmis insanlari birakin onlarin yaptiklari onlara yapilanlar tarih olmus gitmis siz sag olup olu gibi pardon (ZOMBI) gibi ortada dolasan muslumannlara bakin ne taharet,ne haya, ne iman, sanki hayvan onlara bakalim,onlara teblig yapalim,temizligi ,hayayi,imani,egitimi,saygiyi,gorguyu,kisacasi HZ .MUHAMMED (sallallahu aleyhi vessellem) in terbyesini ahlakini yasayisini ogrenelim ogretelim,,,,KI BUNDAN SONRA OLUCAKLAR OLMASI GEREKENLER ISLAMA UYGUNOLSUN....SIMDI SORSAM HANGIMIZIN DEDESININ DEDESININ MEZARI BABANIZIN MEZARI,NINELERINIZIN MEZARI SUNNETE UYGUN COGUMUZ HAKIKATEN YA DERIZ .........SELAMETLE

Es Selamu Aleykum ve Rahmetullah,

haklisin ama burda türbeleri ve saire yikmanin ve yerle bir etmenin nedeni orda yatan insanlarla ugrasmak degil,... mesela somalideki genc mücahidler türbeleri neden yikiyor?
Sirk basini alip gitmis, kabirlerde namaz kiliniyor, türbeye vücüd - yüz sürülüyor, cocuklar getirilip etrafinda tavaf ettiriliyor, ögrenciler sinavdan önce orda yatani araci ediyor, borclu olan cüzdanini türbeye sürüyor, hasta olan .... bu liste uzar ...

ibrahim (a.s.) döneminde ayniydi, Muhammed (s.a.v.) dönemindede ayniydi ve bugün insanlarin sirk hastaligi ve batil inanclar hastaligi yine ayni ... Putlari, heykelleri, suretleri, türbeleri yikmanin nedeni, Kula ve puta kulluktan kurtarip Vahid olan Allaha -azze ve celleye- kulluga cagirmaktir ... bu putlar, heykeller, ve saire ... yikilmazsa, o zaman insanlar bu hastaliktan kurtulamaz ...

tabiki bundan daha vahim bir durum var, o da canli putlardir ... mecliste 560 tane canli put var, her tekkede müridlerin rabita yaptiklari yine canli bir put var, para, kadin, futbol ... bunlarda elbette puttur - taguttur...

dedigin gibi burda en önemli olan tebligdir ve kendimizin insanlara dinimizi yasiyarak örnek olmamiz ve emri bil maruf ve nehyi anil münker yapmamizdir ...

bundan sonrasi ... :

Bakara / 256-257 :

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Allah, iman edenlerin dostudur. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Kâfirlerin dostu ise tâğûttur. (O da) onları aydınlıktan karanlıklara (sürükleyip) çıkarır. Onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalırlar.

H Çevrimdışı

hutamemuhafız

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammet a.s Ali ve Amr as'ı Allahu alem..Yemene yollar birde kaftan verır Karani ye vermek ıcın artı derkı ordakı turbelerı ve yuksek mezarları yerle bir edin demiştır...nedenı ise şirk yerlerı yapıldıgından...ibadet yerı deyildir mezarlıklar yeri, ibret yeridir mezarlar...

bahar rehab Çevrimdışı

bahar rehab

ben bana kendim için lazımım.
İslam-TR Üyesi
aracı kılmaktan kasıt sebep yapmak değil mi? birinin hürmetine Allah'tan yardım istemek niçin kötü, şirk bunun neresinde?

selefhaber Çevrimdışı

selefhaber

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
aracı kılmaktan kasıt sebep yapmak değil mi? birinin hürmetine Allah'tan yardım istemek niçin kötü, şirk bunun neresinde?

En basitinden ayetlere hadislere detaylandırmadan söylersek sünnette böyle bir şey görülmemiş. Resulullah sav bu caiz olsaydı sahabesine beni aracı kılarak dua edin derdi ama yapmamıştır. Ayakkabının bağcığını bile Allahtan iste buyurmuştur. Aksi şekilde hareket edilirse yardımın Allahtan geldiği unutulup bugün olduğu gibi şu türbeye gittim derdime şifa buldum şu şeyhin himmetiyle kurtuldum gibi lafları işitir imanlar bozulur şirke bulaşır. İster istemez bu itikatlara bulaşanlar Allahtan önce aracısını öne almaya ona yönelmeye başlar buda apaçık şirke götürür.

Mekkeli müşriklerde Allahı kabul ediyor ama putlarının onlara aracı olduğunu şefaatçileri olduğunu kimisinin kendilerini kabilelerini koruyup Allahın katında onları savunduğunu iddia ediyorlardı ayrıca hüküm koyucu olarak Allahı değil kendi nefislerini adetlerini benimsiyorlardı.

50/16 - Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız.

40/60 - Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir hâlde cehenneme gireceklerdir.”