Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tehanevi, İbni Ebi Şeybe'nin Musennef'ini Okumadı mı?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Aişe secde ayetini okuduğunda oturduğu yerden ayağa kalkar, sonra secdeye giderdi. Ben bu haberin senedine vakıf olamadım. (İlaus sünen)

Bu hadis İbni Ebi Şeybe'nin Musannefinde geçmektedir. İbni Ebi Şeybe İlaus Sünen müellifinden kaç yüz sene önce gelmiştir. Hadisi İbni Ebi Şeybe'de görmemesi biraz zor ihtimal değil mi? Sonuçta İbni Ebi Şeybe meşhur bir eser ve Tehanevi zamanında basılmış halde mutlaka vardı.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Musennef'in muellifi İbn Ebi Şeybe (Ebû Ca‘fer Muhammed b. Osmân b. Muhammed b. Ebî Şeybe İbrâhîm el-Absî el-Kûfî rahimehullah), İlau's Sunen'in muellifi Tehânevi (Zafer Ahmed b. Latîf et-Tehânevî el-Osmânî rahimehullah)'den yaklaşık 10 asır (1000 sene) önce yaşamış bir âlimdir.

Hadisin sonuna yazdığın Tehânevi'nin "Ben bu haberin senedine vakıf olamadım. (İlaus sünen)" sözüne göre, aktardığın hadisi İbn Ebi Şeybe'nin Muesennef'inde görmedim, okumadım demiyor, aksine hadisi görmüş, hadisin senedini görememiş, okumamış yahud hadisin senedi kendisini mutmain edecek şekilde vâkıf olamamıştır.
Yâni kendisindeki Musannef'te bu rivâyet senetsiz olarak geçtiğinden hadisin sıhhati hakkında subhesi yahud açıklamasının yetersizliği hakkında durumunu izah etmiştir.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam güzel izah etmişsiniz yine Allah razı olsun sizden.

Hocam bizim elimizdeki Musannef'te bu hadisin tam senedi yok mu acaba? Musannefte hadisler eksik senetli midir, yoksa tam olarak senedler tüm hadislerde yazar mı?

Bendeki Musannef tercüme olduğu için, senedler zaten tam tercüme edilmiyor. O yüzden ben bunu anlayamam.

Hadisin senedine vakıf olamadım demesi, hadisten haberim var; ama okuduğum eserde senedi tam yoktu yorumu daha doğru geliyor bana. Yani senedi görmüş olsa; ama senedi zayıf görse senedine vakıf olamadım demezdi her halde. Sahih senedli olarak bulamadım derdi. Ben öyle düşünüyorum.

Üst Ana Sayfa Alt