Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tarikat Ve Tasavvuf Konusunda Çıkmazdayım

İ Çevrimdışı

İmam Şafii

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

Kafam çok karışık

Türkiyede bi takım tarikatlar var menzil ismailağa vs. bu tarikatlarda çeşitli usuller var . örnek : rabıta,hatme gibi

Bu gibi usulleri yapmak doğru mu yapan kişinin durumu nedir? şeyhin huzurunda tevbe,cezbe halleri gibi hususlarda var.bu konuda kafam karışık.

Çevremde tarikata mensup kişiler var ve ben mecburen sürekli görüşme halindeyim ne yapmalıyım

mesela bana kendi tarikatını şeyhini övüyor benimde bşy dememi istiyor ama ben artı veya eksi yönlerini söylemekten ziyade susuyom bşy demiom

tarikatlar haktır diolar bi sürü kişiyi namaza başlattılar,içkiden kurtardılar , biz kaç kişiyi kurtarabildik diolar.

Mesela tarikat virdleri var. Bana anlatıyo : Arkadaşım bir akşam virdi çekmeyi unuttu.O gün rüyasına Şeyhimiz geldi ve '' Neden virdini çekmedin? '' diye sordu.

Başka bi abiden kulaklarıyla duymuş . O abi bazı maddi manevi sorunlardan dolayı intaharın eşiğine gelmiş, köprüden kendini atmaya gitmiş , sonra polis filan gelmiş , adam tam kendini atıcakken polis diye gördüğü adam Şeyh olmuş birdenbire , ve '' Bu sana yakışıyor mu? '' diye ona sormuş , o da kendini atmaktan vazgeçmiş , sonra bakmış ki, Şeyhi diye gördüğü adam Polis kılığına tekrar dönmüş başka bir adam olarak , o poliste sofiymiş. O gün bugündür bu tarikattayım bunları yeminlen yaşadım demiş.

diğer bi husus benim tarikattan ayrılan bi arkadaşım vardı , bazı sofilerin yaptığı kırıcı davranışlardan dolayı ordan ayrıldı , bidaha da geri dönmedi bigün rüyasında imam gazaliyi gördü , gazali ona bir tesbih verdi ve ''Neden zikri,virdi' bıraktın?'' diye sordu. , arkadaşım bunları anlattı ama o tarikata yinede dönmedi.

benim duyduğum bazı sofiler şakalaşırken iğneleyerek şaka yapıp karşı tarafı rencide edio
,bu sebeple bazı arkadaşlarım tarikattan soğuyup bidaha girmedi , her ne kadar vekiller onları arayıp '' yapma onların cahilliğindendir'' desede

bu durum bazı selefilerde de var , katı olanları , hiçbişeye evyallahı olmayanlar , ılımlı selefi gruplarda bile bunları görebiliyosun ,oy veren adama hemen kafir damgası verir, falancayı nası bilirsin kafir olarak biliriz der ama içlerinde fazla kalmadığım için tam bşy diyemicem

bide sofilerde çay tiryakisi diye bşy var, çaysız muhabbet olmaz,çay olmadan olmaz,doldur sofi çay doldur gibi sloganları da cabası

aynı şeyi bazı Selefilerde de gördüm aşırı çay takıntısı var.

dedim nedir bu çay takıntısı , çaysız muhabbet etmiolar, çay istio musun diye soruo yok desem bozuluyo ''yaw iç '' diye zorluyolar

sonra sohbete geçip , dünyaya değer vermeyin ,dünya boştur diolar , daha çay sigara tiryakiliğinden kurtulamamış ama her konuda ahkam kesilio maşallah

belli zamanlar Selef-i Salihinin ve Sonrasındaki müteahhir Alimlerin yaşantısını , görüşlerini okumaya başladım , çok farklı ilginç şeyler okudum , bizim hayatımızdan %100 farklıymış dedim.

kafam giderek karışıyo gerçekten böyle bi durum içindeyim laf olsun diye sormadım

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Bir kimseyi su üzerinde yürüdüğünü veya havada uçtuğunu görseniz bile onunla aldanmayın. Bilakis onun durumunu Kitab ve Sünnetin ölçüsüne vurun..”
(Zehebi, Siyeru’l-Alamu'n Nubela , 12/348; Merkezu’l-Fetva, Rakam’l-Fetva: 53617)

Furkan el turki Çevrimdışı

Furkan el turki

Kötü Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aqhicim sana tavsiyem dinlediğin menkıbeleri şeyhleri sofileri sadat-ı kiramları vs hepsini bırak çünkü bu din menkıbeler dini değildir, bir sofinin yaşamış olduğu bir hal hiçkimse için hatta o kişinin kendisi için bile delil olamaz, çünkü kafir olan cinler (şeytan) insanlar ile bu yollada uğraşıp yollarından alıkoymaya çalışabilirler...
bu dinin delilleri yalnızca kuran ve ümmetin kabul ettiği hadis kaynaklarıdır, bilmediğimiz bir husus olursa ise de bilenlere danışmak aldığımız cevaplarıda kuran ve sünnete uygunluğunu ölçüp tartıp en uygun cevabı hayatımıza tatbik etmektir...
Müslüman olmak bir cemaate tarikata veya gruba bağlı olmak değil,
müslümanca bir fikriyata sahip olmaktır.
kendini bir yere bağlanmak zorundaymışsın gibi hissetme sakın, araçlarını amaç edinmek kişinin bakış açısını daraltır..

Sonra onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Böylece sen onların çoğunu şükredenlerden bulmayacaksın." araf, 17

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

Kafam çok karışık

Türkiyede bi takım tarikatlar var menzil ismailağa vs. bu tarikatlarda çeşitli usuller var . örnek : rabıta,hatme gibi

Bu gibi usulleri yapmak doğru mu yapan kişinin durumu nedir? şeyhin huzurunda tevbe,cezbe halleri gibi hususlarda var.bu konuda kafam karışık.

Çevremde tarikata mensup kişiler var ve ben mecburen sürekli görüşme halindeyim ne yapmalıyım

mesela bana kendi tarikatını şeyhini övüyor benimde bşy dememi istiyor ama ben artı veya eksi yönlerini söylemekten ziyade susuyom bşy demiom

tarikatlar haktır diolar bi sürü kişiyi namaza başlattılar,içkiden kurtardılar , biz kaç kişiyi kurtarabildik diolar.

Mesela tarikat virdleri var. Bana anlatıyo : Arkadaşım bir akşam virdi çekmeyi unuttu.O gün rüyasına Şeyhimiz geldi ve '' Neden virdini çekmedin? '' diye sordu.

Başka bi abiden kulaklarıyla duymuş . O abi bazı maddi manevi sorunlardan dolayı intaharın eşiğine gelmiş, köprüden kendini atmaya gitmiş , sonra polis filan gelmiş , adam tam kendini atıcakken polis diye gördüğü adam Şeyh olmuş birdenbire , ve '' Bu sana yakışıyor mu? '' diye ona sormuş , o da kendini atmaktan vazgeçmiş , sonra bakmış ki, Şeyhi diye gördüğü adam Polis kılığına tekrar dönmüş başka bir adam olarak , o poliste sofiymiş. O gün bugündür bu tarikattayım bunları yeminlen yaşadım demiş.

diğer bi husus benim tarikattan ayrılan bi arkadaşım vardı , bazı sofilerin yaptığı kırıcı davranışlardan dolayı ordan ayrıldı , bidaha da geri dönmedi bigün rüyasında imam gazaliyi gördü , gazali ona bir tesbih verdi ve ''Neden zikri,virdi' bıraktın?'' diye sordu. , arkadaşım bunları anlattı ama o tarikata yinede dönmedi.

benim duyduğum bazı sofiler şakalaşırken iğneleyerek şaka yapıp karşı tarafı rencide edio
,bu sebeple bazı arkadaşlarım tarikattan soğuyup bidaha girmedi , her ne kadar vekiller onları arayıp '' yapma onların cahilliğindendir'' desede

bu durum bazı selefilerde de var , katı olanları , hiçbişeye evyallahı olmayanlar , ılımlı selefi gruplarda bile bunları görebiliyosun ,oy veren adama hemen kafir damgası verir, falancayı nası bilirsin kafir olarak biliriz der ama içlerinde fazla kalmadığım için tam bşy diyemicem

bide sofilerde çay tiryakisi diye bşy var, çaysız muhabbet olmaz,çay olmadan olmaz,doldur sofi çay doldur gibi sloganları da cabası

dedim nedir bu çay takıntısı , çaysız muhabbet etmiolar, çay istio musun diye soruo yok desem bozuluyo ''yaw iç '' diye zorluyolar

sonra sohbete geçip , dünyaya değer vermeyin ,dünya boştur diolar , daha çay sigara tiryakiliğinden kurtulamamış ama her konuda ahkam kesilio maşallah

belli zamanlar Selef-i Salihinin ve Sonrasındaki müteahhir Alimlerin yaşantısını , görüşlerini okumaya başladım , çok farklı ilginç şeyler okudum , bizim hayatımızdan %100 farklıymış dedim.

kafam giderek karışıyo gerçekten böyle bi durum içindeyim laf olsun diye sormadım
Aleykum selam ve rahmetullah

uslubun cok guzel ALLAH seni hayirla mukafatlandirsin islamda tarikat ve seyh olayi bizim icin seyh rasulallah tarikati ummetidir.

Uslubunca abdulmuizfida hoca gerekli aciklamalari yapacaktir.ve konu hakkinda ehil kardeslerimiz aciklama yapip seni aydinlatacaktir.

Onun disinda kardeslerim :)
Lutfen mumkunse cedele acik yazim ve tartisma ortami acacak yazismadan uzak duralim.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمينَ مِن قَبْلُ وَفِي هَذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيدًا عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ ﴿٧٨﴾

Allah'ın rızası uğrunda gerektiği gibi cihad ediniz. O sizi bu görevi yapmak üzere seçti. Din konusunda size hiçbir zorluk yüklemedi. Atanız İbrahim'in dinidir bu. Allah sizi gerek daha önceki kutsal kitaplarda gerekse elinizdeki Kur'anda «müslüman» olarak adlandırdı.
Amaç, Peygamberin size tanık ve canlı örnek olması, sizin de diğer insanlara tanık ve canlı örnek olmanızdır. Öyleyse namazı kılınız, zekâtı veriniz ve Allah'a sımsıkı bağlanınız. Sizin efendiniz, koruyucunuz O'dur. O ne güzel efendi ve ne güzel destekleyicidir!

Aleykumselam ve rahmetullah
Bizler hac suresi son ayeti kapsamında Allahın bizi adlandırdıgı gibi muslumanız..
Saygideger imam safi ; Anlattıgınz sofi efsaneleri , ne akılla ne bilimle nede vahiyle bagdaşır.
Bunlarla kendinizi korkutmayin yada insanları kurtardıklarını iddia ettikleri bu gibi kıssaları dinlemeyin.Allahın kitabı bizim icin dinlenebilecek en buyuk kaynaktır.Dinleyecekseniz sahabe hayatı dinleyin ..Emin olun hepsi gercek .Karinlarına taş baglarken , bir hurmayı yalayarak oruc bozarken cihada gidiyordulardı..Sekil degistirip kimseyi kurtarmıyorlardı..
Allah ve rasulunu ashabıni oldugu gibi alıp aynen yolunu takip edenler selefi oluyor bu baglamda sizde selefi olmalısinız..
Biz karadenzliler cok cay icer .
Helal olan cayda umarım sakınca yoktur..

İ Çevrimdışı

İmam Şafii

Üye
İslam-TR Üyesi
sürekli iletişim ve görüşme halinde olduğum bu kişilere bunların yanlış olduğunu söylim mi?

yoksa susup - söz gümüşse sukut altındır- mı diyim?

çünki söylersem fitne çıkacak gibi ..

S Çevrimdışı

Sultan muhammed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim gidersen nasibinde vardır ben fazla okumadım yazını yanlız sofiler de cahil yokmu var onlarda insan ama sen niyet edip oraya gidersen onlar gibi yapmazsın be kendinede yaptırmazsın ordaki amaç allaha yaklaşmadır sen ibadetleri tam yap kimseye bulaşma sıkıntı olmaz hem oyle ortamlar sıcak ortam lardır sıkılmazsın

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim gidersen nasibinde vardır ben fazla okumadım yazını yanlız sofiler de cahil yokmu var onlarda insan ama sen niyet edip oraya gidersen onlar gibi yapmazsın be kendinede yaptırmazsın ordaki amaç allaha yaklaşmadır sen ibadetleri tam yap kimseye bulaşma sıkıntı olmaz hem oyle ortamlar sıcak ortam lardır sıkılmazsın
Yani ???:)

İ Çevrimdışı

İmam Şafii

Üye
İslam-TR Üyesi

Kural şu : sofiysen ve tevbe aldıysan (tevbeyi de kendin yapamazsın ya şeyhin huzuruna yada vekile gitmen lazım neyse tevbeyi de aldıysan) mecbur hatmeye gircen , rabıta yapıcan , (şeyhim beni heryerde görüyor dicen-demezsen onlardan değilsin) bunu dayatırlar ve ısrarla üzerinde durup kişiye söylerler (cezbe de sana kalmış artık) en faziletli cezbe ağlamaktır derler ama böğürerek bağıran,kendinden geçen,kendini yerlere atan,kuş,at sesi çıkaran kimseler ne ayak desen '' Onlar aşktan,muhabbetten dolayı öyle yapıyolar,ona çok takma'' derler

Şimdi kafamdaki soru şu : Sahabeler bunları yaptı mı? Biz onlardan daha mı iyi biliyoz?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kural şu : sofiysen ve tevbe aldıysan (tevbeyi de kendin yapamazsın ya şeyhin huzuruna yada vekile gitmen lazım neyse tevbeyi de aldıysan) mecbur hatmeye gircen , rabıta yapıcan , (şeyhim beni heryerde görüyor dicen-demezsen onlardan değilsin) bunu dayatırlar ve ısrarla üzerinde durup kişiye söylerler (cezbe de sana kalmış artık) en faziletli cezbe ağlamaktır derler ama böğürerek bağıran,kendinden geçen,kendini yerlere atan,kuş,at sesi çıkaran kimseler ne ayak desen '' Onlar aşktan,muhabbetten dolayı öyle yapıyolar,ona çok takma'' derler

Şimdi kafamdaki soru şu : Sahabeler bunları yaptı mı? Biz onlardan daha mı iyi biliyoz?
Sahabede oyle bir sey yok :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

Kafam çok karışık

Forum içinde bu konuda pek cok paylaşım var, tarama yaparsan karşına çıkacaktır.
.

Türkiye'de mevcud bulunan tarikatların hepsi bozulmuştur.
.
Çaya neden bu kadar takildin pek anlamadim.
Bu memlektte caysiz devrim bile yapilmaz.)

.
Bir tarikata girip şeyhe bağlandiysan verilen görevleri yapmak zorundasin.
Verilen virdler gibi. Yapmazsan enteresandir bu şeyhi zor duruma sokar( inanış bu )
Şeyh ölürse bağlılığın düşer, ve artık virdlerden sorumlu olmazsin. Yeni halifeye intisap edilince tekrar başlar. ( usul böyle)
Lakin bu asamada genelde kopmalar olur.
Bir yere bağlanır da geri çekilirsen başına pek çok sıkıntı gelecektir.
Yani bunlar giriş kısmı, arkadaşlarının sana bunlari açıklamaları gerekirdi.
6 yydan sonraya bak ozellikle, ne hale gelmiş mevzu.
Bir de oncesini tara hicri 3.yy vs.

sekerci100 Çevrimdışı

sekerci100

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum

Kafam çok karışık

Kardeşim biraz araştırınca doğruyu bulacaksın, bende sofiydim menzile bağlıydım annem babam hala sofi Allah hidayet nasip eylesin inşaAllah dua edin çok üzülüyorum. Allah'a yalan isnad ediyorlar vaatlerinin hepsi batıl, şeyhin mezara seninle birlikte gireceğini vaat ediyorlar münker nekir geldiği zaman şeyh cevap verecekmiş. Bunun delili yok kardeşim say say bitmez biri de çıktı dedi ki şeyhin karşısında bir an durmak Allah'a ihlasla yapılan 150 yıl ibadetten daha üstündür dedi ! Delili nedir bunun ? Menzil tarikatı da bir hatmenin sevabı kuran'ı 133 kez hatmetmeye denktir diyor. Başka bi tarikatta bi salavat varmış onu okuyunca kuran'ı 5000 kez hatmetmiş gibi sevap alıyormuşsun. Örnekler çoğaltılabilir say say bitmez. Tarikatta yapılanları sünnet ile karşılaştır hiçbirinin delili yoktur. Delil diye gösterdikleri şeyler kaynağı belli olmayan hadisler ve uydurma hadisler.

sekerci100 Çevrimdışı

sekerci100

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Şu aşka bakar mısınız hocam tövbe estağfirullah midesi kaldırmayan izlemesin, sohbette şirkten geçilmiyor.

E Çevrimdışı

Ebu Enes EL Dadaşi

Allah'ım Kalplerimizi Cihadda Sabit Kıl Amin.
İslam-TR Üyesi
Bide bu sapık var şu söylediği sözlere bir bakın Allah aşkına buna nasıl hoca evliya şeyh derler yahu.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Esselam

Abdulkadir Geylani (Allah ondan radı olsun) şöyle buyurur :

Allah’ı bilen kimsenin O’na karşı iradesi kalmaz.
Allah’tan başka herşey puttur.
Allah’a ancak, O’ndan başka herşeyi terkeden kimseler yaklaşabilir.
Eğer O’nu bilseydiniz başkasını inkar eder, sonra da O’nun gayrısını O’nun vasıtasıyla bilirdiniz.
Teslim ol, rahat bul.
Allah’ı arayan O’nu bulur.
Faydayı ve zararı Allah’ın dışındakilerden bilenler Allah’ın kulu değildir.

Şeyhulİslam İbn Teymiyye (Allah ondan radı olsun) şöyle buyurmuştur:
“…İçlerinden birisi şöyle demişti: “bizler insanları tevbe ettiriyoruz”
Dedim ki: onları neyden tövbe ettiriyorsunuz?
Dedi ki; "yol kesmekten, hırsızlıktan ve benzeri şeylerden."
Dedim ki; sizin onları tevbe ettirmenizden önceki halleri tevbe ettirmenizden sonraki hallerinden daha hayırlıdır. Çünkü onlar üzerinde oldukları şeyin haram olduğuna inanan, Allah'ın rahmetini uman, O’na tevbe eden ya da tevbe etmeye niyet eden fâsıklar idiler.. Sizler tevbe ettirmenizle onları Allah’ın buğzettiğini (bidatleri) seven, sevdiğine buğzeden (sünnetleri) , İslam Şeriatından çıkmış sapıklara çevirdiniz.. Ve onlara kendilerinin ve başkalarının üzerinde oldukları bu bidatlerin masiyetlerden daha şerli olduğunu açıkladım…”
(İmam İbni Teymiyye, Mecmu-ul Fetava, C. 11, S. 472)

Üst Ana Sayfa Alt