Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Suudi Arabistan Hilali Nasıl Gözetliyor?

• Konbuyu başlatan Ebu Bahr
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu Bahr

Guest
@Abdulmuizz Fida

Suudi Arabistan ve diğer ülkelerde hilal rasathaneleri var yani adamlar teleskopla hilali arıyorlar. Bunlar görememiş ama çıplak gözle vatandaş görmüş öyle mi. Gel de ye bu palavrayı.

E Çevrimdışı

Ebu Bahr

Guest
Metin batıl bir yazı yazmışsın bunun üzerine yorum abes olur herhalde.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ebu bahr; İslam'a (şeriata) göre Şevval Hilalinin tesbiti ve ilanı nasıl olmalıdır?

E Çevrimdışı

Ebu Bahr

Guest
Bu konuda fukaha ihtilaf etmiştir ama şu kadarı var ki ramazan bayramı için ikiden az şahid kabul olunmadığında ittifak etmişlerdir

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda fukaha ihtilaf etmiştir ama şu kadarı var ki ramazan bayramı için ikiden az şahid kabul olunmadığında ittifak etmişlerdir

ikiden daha fazla şahidimiz varken neyin tartışmasıdır bu

Abdulmuizz Fida

Admin
Senin derdin bir kişi sebebi midir, yoksa suuda olan kinin midir açık ol.
Yani Suud'un iki şahid olsaydı sesin çıkmayacak mıydı?
Bu seneki Hilali gören tek kişi dediğin şahsın adı nedir?

E Çevrimdışı

Ebu Bahr

Guest
Senin derdin bir kişi sebebi midir, yoksa suuda olan kinin midir açık ol.
Yani Suud'un iki şahid olsaydı sesin çıkmayacak mıydı?
Bu seneki Hilali gören tek kişi dediğin şahsın adı nedir?

Ta başından beri derdim ey müslümanlar Suudi Arabistana dayanarak orucunuzu bozmayınız dedim. Suudi Arabistan Mahkemesi bu senede hile kattı. Ortada ne şahit ne de bir şehadet var hepsi kocaman bir palavra. Var mı şahitlerin ismi var mı ne zaman nerde görünmüş hilal ile ilgili malumat?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki kim bu şahitler senden sadece isimlerini istiyorum. İsmini bile bilmediğin adamın şehadetine nasıl güveniyorsun hemde buna dayanarak ORUÇ BOZUYORSUN!!

bağlı bulunduğum dernekdeki güvendiğim insanlar ve isimlerini buraya yazmasamda biliyorum
onlar kimden öğrendi diyorsanda , isimlerini bildikleri ve islamından şüphe duymadıkları kişilerden.
bunca insanın hep suud mahkemesinin ağzına baktığını düşünüyorsan şüpheni anlarım fakat durum hiçde öyle değil

E Çevrimdışı

Ebu Bahr

Guest
bağlı bulunduğum dernekdeki güvendiğim insanlar ve isimlerini buraya yazmasamda biliyorum
onlar kimden öğrendi diyorsanda , isimlerini bildikleri ve islamından şüphe duymadıkları kişilerden.
bunca insanın hep suud mahkemesinin ağzına baktığını düşünüyorsan şüpheni anlarım fakat durum hiçde öyle değil

Metin kardeş doğru konuşalım bu bahsettiğin ve güvendiğin kardeşlerin hiç Suuda muhalefet ettiler mi hilali gözlemleme konusunda?

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Metin kardeş doğru konuşalım bu bahsettiğin ve güvendiğin kardeşlerin hiç Suuda muhalefet ettiler mi hilali gözlemleme konusunda?

suudla ilgilenmiyorlarki muhatap alsınlar
eğer daha önce suuddan farklı bir günü bayram kabul etdilermi diye soruyorsan rastlamadım. eski tarihlerde varsada ben bilmiyorum. zira 10 sene önce böyle bir dernek yoktu. fakat söz sorucam kendilerine

E Çevrimdışı

Ebu Bahr

Guest
takiplerime göre şu an şialardan başka c.tesi bayram yapacak başka bir kesim bulamadım
vesselam dahada uzatmanın anlamı yok

Tam saçmalık. Nereyi nerden takip ediyorsun bilmiyorum ama cumartesini bayram kabul eden büyük bir çoğunluk sünnilerde var. Tam 21 Ülkede cumartesi bayram yapılacak. Aşağıdaki listede yazıyor.

Saturday, 18 July 2015:

1.Australia (some follow 30 day completion)
2.Barbados (30 day completion)
3.Brunei (30 day completion)
4.Dagestan (30 day completion)
5.Fiji Islands (30 day completion)
6.Ghana (30 day completion)
7.Guyana (30 day completion)
8.Kenya (30 day completion)
9.Madagascer (30 day completion)
10.Malawi (30 day completion)
11.Mauritius (30 day completion)
12.Namibia (30 day completion)
13.Oman (30 day completion)
14.Senegal (30 day completion)
15.South Africa (30 day completion)
16.South Korea (30 day completion)
17.Spain (30 day completion)
18.Tanzania (30 day completion)
19.Trinidad & Tobago (30 day completion)
20.UK (30 days completion) [Wifaaqul ulama), (Ahle Sunnat Wal Jamaat], OR (Sighting from countries east of UK)]
21.Zimbabwe (Local Sighting)

Kaldı ki o denli bir cehalete imza attın ki bişeyi sırf şia yapıyor diye doğru inandığım ve içtihad ettiğim konuyu terk etmem aptalıktan başka bişey değil

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tam saçmalık. Nereyi nerden takip ediyorsun bilmiyorum ama cumartesini bayram kabul eden sünnilerde var. Tam 21. Ülkede cumartesi bayram yapılacak. Aşağıdaki listede yazıyor.

Saturday, 18 July 2015:

20.UK (30 days completion) [Wifaaqul ulama), (Ahle Sunnat Wal Jamaat], OR (Sighting from countries east of UK)]

Kaldı ki o denli bir cehalete imza attın ki bişeyi sırf şia yapıyor diye doğru inandığım ve içtihad ettiğim konuyu terk etmem aptalıktan başka bişey değil

yavaşşşş

Abdulmuizz Fida

Admin
Tam saçmalık. Nereyi nerden takip ediyorsun bilmiyorum ama cumartesini bayram kabul eden büyük bir çoğunluk sünnilerde var. Tam 21 Ülkede cumartesi bayram yapılacak. Aşağıdaki listede yazıyor.

Saturday, 18 July 2015:

Saydığın ülkelerin çoğunda İslam'ın durumu aşikardır.
Sen ve bu ülkedekiler Hac'ca gittiğinizde Arafat'ı kimin gözlemiyle yapacaksınız bilmiyorum, Zira Hac arafattır!

E Çevrimdışı

Ebu Bahr

Guest
Saydığın ülkelerin çoğunda İslam'ın durumu aşikardır.
Sen ve bu ülkedekiler Hac'ca gittiğinizde Arafat'ı kimin gözlemiyle yapacaksınız bilmiyorum, Zira Hac arafattır!

Şimdi Hac dönemimde gözlemlemeler problemli olmuyor genelde çünkü kimsenin bir çıkarı yok ha bir gün önce ha bir gün sonra. Ama Ramazan'da dini hassasiyeti düşük olanlar ayı görmedikleri halde yiyip içebilmek için gördük diyebilirler. Sırf bu tehlikeden dolayı Fukaha (mezheb imamları) ramazan bayram için en az iki şahid ve ramazanın başlangıcı için bir şahidi caiz görmüşler. (bknz ibn rüşd bidayetilmuctehid)

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Yani adam 29 gün Oruç tutacak. Orucunu 30 a tamamlamamak için ayı gordum diyecek sen çok komiksin

E Çevrimdışı

Ebu Bahr

Guest
Yani adam 29 gün Oruç tutacak. Orucunu 30 a tamamlamamak için ayı gordum diyecek sen çok komiksin

Sen gülüyorsun ama İmam Ebu Hanife, İmam Şafii, İmam Malik gibi alimler bu tehlikeden dolayı ramazan bayramı için bunlar en az iki şahid şartını koşmuşlar kimisine göre daha fazla halbuki başlarken 1 şahid yeterli diyorlar. Böyle kıvrak zekanı kullanacağına Ulema ne demiş ona bak ve sebeblerine bak. Onlar senin gibi aklını kullanamamış haşa ama sen kullanıyorsun baksana adam 29 gün tutacak bir günden mi kaytaracak değil mi?

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Fetva veren alimlerın Ay'ı gözetliyenin iman ı Zayıf ve orucu bir gün erken açtırma cürretinden dolayı böyle bir fetva verdiklerinin delilini getirebilirmsın?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Arkadaslar helal olsun hepinize ben diger konuda yazdim ayri konu ac seni adam yerine katip muhattab olan olursa konusursun ve sizde konusuyorsunuz sonrada SIKAYET : ) o kadar cok insanla muhattab oldukki senelerdir, artik adamin lafa girisinden akidesini menhecini kuvvetle ihtimal kestirebiliyoruz.

Daha önce demistim, ban yok direk sildim bu nicki.

Üst Ana Sayfa Alt