Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sürekli Sadece Namaz Esnasında İdrar Sıkışıklığı Yaşamanın, Namaza Sakıncası Olur mu?

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
S.a

Namaz Esnasında Aniden İdrar sıkışıklığı yaşıyorum.. Namazı bitirince idrar sıkışıklığım gidiyor namaza başlayınca tekrar geliyor.. Namaza sakıncası olur mu ?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benzeri bende de gaz çıkarma olayında oluyor.
Bununla ilgili bir hadis okumuştum. Namazdan önce 3 estağfurullah ın faydalı olacağı ile ilgili. Ben faydasını görüyorum.
Ama yine de arasıra aynı şeyler oluyor
Selametle

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
S.a

Namaz Esnasında Aniden İdrar sıkışıklığı yaşıyorum.. Namazı bitirince idrar sıkışıklığım gidiyor namaza başlayınca tekrar geliyor.. Namaza sakıncası olur mu ?

images

Aleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim sizin durumunuz, (tahminen) Ya tıbbi (bedensel) , ya psikolojik ya da şeytanın bir fitnesidir.
Yapmanız gereken; namazdan önce abdest almadan önce tuvalet ihtiyacınızı giderin, sonra abdest alınız ve fazla geciktirmeden namazı kınız.
Namazın son vaktine doğru geciktirip panikleyerek kılmaya çalışmanız da buna sebeb olabilir. Başkasından sabah namazı hakkında böyle bir şikayet de duymuştum.
Bunun haricinde şeytanın, musallinin namazının bozması, huşu duymaması, okuduğu sureyi unutturması gibi, namazda musallinin burnuna üfleyip esnetip uykusunu geritmesi gibi kendisine namazın zor gelip kılamaz hale gelmesi için çeşitli tuzak ve hileleri olduğunu sahih hadislerden biliyoruz.
Bunun için kişinin namazında huşuyu yakalamaya çalışmalı , okuduğu ve yaptığı hareketlerin anlamlarını öğrenip namazda bunları bilerek kılmaya çalışmalı; namaza uykulu ve abdest sıkışıklığını giderip durmalı, sahih hadis-i şeriflerde (Hısnul muslim gibi) belli vakittlerde (sabah akşam zikirleri gibi) tesbihatlara ve namazdan önce sol tarafa euzu besmele çekip üç kere tu tu diye tükürmek vb. ağırlık verilmelidir.

Diğer bir sebeb de bedensel problem olabilir, rukuya ve secdeye doğru eğildikçe idrar kesesine baskı uygulanmış olabilir ve namazı bitirince bu sorun kalkıyor olabilir. Veya vucuttaki başka bir sorundan olabilir. Bunun için konunun mutehasısı bir doktora görünebilirsiniz.

Namazdan önce idrar sıkıntısı var ve bunu baştan giderdiğinizde namazda sorun yaşamama imkanınız var iken;
Namazda huşuyu engelleyecek , sizi idrarın sıkıştırma ve namazdan sizi uzaklaştıracak bir tuvalet sorunu varken gidermeden namazı kılmak mekruhtur.

Tüm bu önlemler alındığı halde namazda idrarın sıkıştırmasında namazın sıhatine bir zarar vereceğini ummuyorum.

Rabbim size ve hepimize şifalar ve ibadetlerde huşuyu yakalamayı nasib eylesin. (amin)

Üst Ana Sayfa Alt