Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şeyh Ebu'l-yezid'den Yeni Açıklama

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
71977.jpg

Rahman ve Rahim olan Allah'ın Adıyla
el-Kaidetu'l-Cihad Grubu Genel Sorumlusu Şeyh Mustafa Ebul-Yezid'den (Allah onu korusun) Açıklama

"Allah'ın adıyla, Hamd Allah'adır, salat ve selam Allah'ın Rasul'ünün, âlinin, ashabının ve onları destekleyenlerin üzerine olsun."

Şüpheleri izale etmek ve El-Cezire muhabiri Ahmed Zeydan ile yapılan kayıt altında bir röportajımda Hamas ve Hamas mücahidleri ile ilgili kardeşlerime benim tarafımdan yapılan bir açıklamada şöyle demiştim: "Pek çok kez kendi akideleri ve menheci olan bir siyasi parti olarak Hamas ile bizim çeşitli durumlara verdiğimiz tepkiler arasındaki farka dikkat çektim. Hamaslı siyasi liderlerin duruşlarıyla, Hamas veya Filistinli mücahidlerin duruşlarının farklılığına değinerek, Hamas'ı hangi durumlarda ne için eleştirdiğimizi anlattım."

Ve Şeyh Eyman ez Zevahiri’de 'açık görüşmesinde' Hamas'ın siyasi liderleriyle, Hamas'ın ve Filistin'in tüm diğer mücahidleri arasındaki farklılığa dikkat çekmiş ve Hamas'ın siyasi kanadını küresel normlara uygun Filistin anayasasını benimsemeleri ve Mekke anlaşmasını terk etmemeleri hususunda defalarca eleştirmiş ve eleştirmeye devam etmişti. Hamas'ın ve Filistin’in diğer tüm mücahidlerine gelince, onların hepsini desteklemiş ve ümmeti onları, özellikle de Saina aşiretini desteklemeye teşvik etmişti.

Buna binaen, bizim Hamas hareketiyle ilgili yaklaşımımızın açık olduğunu sanıyorum. Hamas eylemleriyle pek çok hata yapmış ve şer’i prensipleri ihlal etmiştir. Ve bu aciz kul, (kendini kast ediyor) önceden içine düştükleri bu hataları terk etmeleri hususunda onlara nasihat etmiştim. Hicri 1428 yılının Rebiyul Ahir ayında es-Sahab medya ile yaptığım ilk görüşmemde onlara; şirk meclislerinden, uluslararası topluluklardan, Arap dünyasının verdiği kararlardan ve Filistin otoritesini oluşturan hain münafıklardan uzak durmalarını, onlarla hiçbir şekilde iş birliğine yanaşmamalarını, "Vela vel Bera" akidesini izhar etmelerini ve maslahat gözetmek yerine İslam şeriatını uygulamaktan geri durmamalarını nasihat etmiştim. Yani duruşumuz açıktır, Allah'a hamd olsun. Hamas Gazze'de savaşırken, nasıl "El Kaide" metodunu izlemedikleri söylenebilir?

Cezire ile yapılan röportajda, Hamas Mücahidleri ve bizim aynı menheci ve düşünceleri paylaştığımıza dair söylediklerime gelince, bu doğru bir beyanattan çok, anlık söylenmiş bir söylem olarak nitelendirilebilir. Aslında röportaj boyunca beni strese gark eden üstte söylediğim cümle, Hamas'ın dürüst ve sadık mücahidleriyle, bir siyasi topluluk olarak Hamas'ın birbirinden ayrı tutulmasına işaret etmektedir. Bu siyasi topluluğun bizim davamızla herhangi bir ilgisi yoktur ve bu detaya değinmek bizim üzerimize bir yükümlülüktür. Hatalardan ve noksanlıklardan münezzeh olan O'dur.

Eğer bir kimse, "Hamas mücahidlerinin saflarında, Hamas'ın siyasi kanadına akide ve menhec noktasında muhalif olan var mıdır?" diye sorarsa cevabımız: Az da olsa evettir. Bu soru sahiplerini, insanları Hamas'a ve genel olarak Mücahidlerine ellerinden geldikleri kadar saf tevhid ve sünnet sancağı altında mücadele etmek hususunda yönlendirmelerini salık vermeyi üzerimize bir borç biliyoruz.

Bilgilendirme - El Cezire kanalı, bu röportajın Suudi Arabistan’ın, Arap Yarımadası’nın ve Suriye'nin durumu ve diğer küçük şeyler ile ilgili bazı kısımlarını muhtemelen programın zaman kısıtlaması ve diğer nedenlerle alakalı olarak kesmiştir.

Durumun anlaşılması ve üzerinde düşünülmesine işaret eden tüm kardeşlerimize ve açık olan bu durumun daha da açık hale getirilmesini talep eden ve bizlere mektuplar göndererek tartışan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Allah onları bu çabaları için mükâfatlandırsın ve çabalarını ödüllendirsin.

Özellikle kendisinden alıntı yaptığım ve açıklamasından faydalandığım faziletli Şeyh Ebu Muhammed El Makdisi'ye özel olarak teşekkürü borç biliyorum.

Bildikleri üzere savaş şartları dolayısıyla, cevabımızın gecikmesinden ötürü, kardeşlerimizden bizi mazur görmelerini istiyoruz.

Allah'tan bizleri razı olacağı şeylere yöneltmesini niyaz ediyorum.

Allah’ın selamı, rahmet ve bereketi üzerinize olsun.
Kardeşiniz
Mustafa Ebu'l-Yezid
Şaban 1430
05/09/09
Kaynak (el-Fecr Medya)
TAİFETUL MANSURA

Üst Ana Sayfa Alt