Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sakalın Uzarken Batma ve Kaşıntı Yapması Nasıl Önlenebilir?

Selahaddin Eyyubi Çevrimdışı

Selahaddin Eyyubi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm...Sakal hakkında bazı sorunlar var bunun çözümünü bilen arkadaşlar varsa cevapları bekliyorum...

1)Sakal uzatınca batıp,kaşınıyor bunu nasıl giderebiliriz bir çözüm yolu biliyormusunuz?
2)Sakalımı geliş yönünün tersinde kestiğim için bazıları dik geliyor.Şimdi geliş yönüne göre kesiyorum.Sakalın düzelmesi için yapılacak bir yöntem uygulama var mı ?

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Selamun Aleyküm...Sakal hakkında bazı sorunlar var bunun çözümünü bilen arkadaşlar varsa cevapları bekliyorum...

1)Sakal uzatınca batıp,kaşınıyor bunu nasıl giderebiliriz bir çözüm yolu biliyormusunuz?
2)Sakalımı geliş yönünün tersinde kestiğim için bazıları dik geliyor.Şimdi geliş yönüne göre kesiyorum.Sakalın düzelmesi için yapılacak bir yöntem uygulama var mı ?

we aleykum selam kardeşim

öncelikle Allah mübarek etsin ve kabul etsin kardeşim

1 : sakal uzadıkça ve zaman geçtikçe tenin buna alışır ( boynun damı yoksa yanaklarında mı kaşıntı var ) eğer yıllarca kazıtmışsan veya sıfır'a vurmuşsan tenin buna alışmıştır kaşınması normal ( birde şeytani vesvesede bu duruma sabretmeni engeller )

2 : Dediğim gibi yıllardır belki farklı tarafa doğru kestiğinden uzayınca hemen istediğin yone yonelmesını bekleme

Rabb'ım niyyetini halis kılsın ve her kıl tanesi için ecir yazsın

Selahaddin Eyyubi Çevrimdışı

Selahaddin Eyyubi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun...
yok jileti 2 yıl önce 1-2 kere kullandım oda makine bozulduğu için mecburiyetten..

C Çevrimdışı

cihad_38

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum,konuyu görmem iyi oldu,
bir yıldır sakal bıraktım, lakin sakalın ne kadar uzunlukta olması gerektiği hakkında tam bir bilgim yok,
sünnete uygun olan sakalın bir tutam olduğunu öğrendim,daha kısası sünnete uymaz diye okudum, sadece sakalı kazımak mekruh olduğundan günahtan kurtulmuş oluyormuşum.ama bir sitede imam yusufun sakalı yaşadığımız bölgede insanlar ne uzunlukta bırakıyorsa o şekilde bırakılabileceğini okudum, ama kaynak yazmıyordu.
şimdi size soruyorum, sakalım illaki bir tutam olmalımı, daha kısa halde sünnete uymaz mı? bir tutam sakal bırakmam şimdilik imkansız,bir iş yerinde çalışıyorum birinci sebep bu,ikincisi etrafımızda,kasabamızda hiç sakal bırakan yok,benim bildiğim 3/5 kişiyiz,çok yaşlıları bilmiyorum.
birde sakalım hakkında olana sünnet olduğu için bıraktım dersem sünnet olan sakal bende olduğu gibi olmadığından bidat işlemiş oluyormuyum.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Alimlerin çoğunluğunun kuran ve sünnetten çıkardıkları görüşe göre sakalı kazımak insanın yaratılış fıtratına isyan sebebiyle haram,bir tutam kadar sakal,bırakmak sünnet olduğu görüşü vardır.Sakalın endamını ve güzelliğini korumak ve düzeltmek,kesmek te sünnettir.Bu en çok 40 günlük süre olarak ittifak edilmiştir.Haramlar farzlardan ve sünnetlerden önce gelir.Günümüzdeki var olan şartlarda hem haramdan kurtulmak hem sünneti ihya etmek en güzelidir.Lakin ilk önce sakal kazıma haram fiilinden kurtulup,sünnet için fırsat kollamanız ve bu niyet üzerinde hazırda beklemeniz bizce en iyisidir.Sünnetin yok edildiği dönemde sünneti ihya etmenin büyük bir fazilet olduğu hadislerde geçmektedir.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SAKAL ve Vucut Kılları

Üst Ana Sayfa Alt