Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sabah Namazına Kalkamıyorum, Ne Yapabilirim?

A Çevrimdışı

ABDULLAH9

Üye
İslam-TR Üyesi
bana akıl verın ne yapmam lazım Allaha inancım tam ahıret hayatına inancım tam hergun sabah namazına kalkamadığım için vıcdan azabı çekıyorum hep bugun başlarım dıyorum sabah olunca bu gunde gıtsın yarına dıyorum gun boyu vıcdanım sızlıyor kaçırdığıma özülüyorum sabah olunca uyanıyorum ama genede kalkamıyorum yardım istiyorum bana yol gösterin lutfen kardeşler abeler ahiler

E Çevrimdışı

enfal_musab

Üye
İslam-TR Üyesi
kendinden uzak bir yere koy nasıl olsa kalkıp onu susturman lazım ozaman kalkmış olursun madem kalktım yataktan bir bardak su içeyim derken banyoya kadar gelmişsin ALLAH hemen namaz kılmam lazım bak çeşme bi abdest alayım ve alnın secdede ALLAH kabul etsin mübarek bak kolaymış değilmi :) biraz hikayemsi olsun istedim

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sağlam bi dua et kardeş.Benim gibi uykun çok ağırsa alarm fayda etmeyebilir.İnşeAllah Allah yardımcın olsun.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Mesele muhtemelen saati duyma meselesi değil sağlam şekilde buna iman etme meselesi sabah namazının önemi meselesi bunu kavramalı konu ile ilgili nasihat olması adına forumda daha önceden paylaşılmış mesajı paylaşayım inşaAllah

Meleklerin seyrettiği namaz: Sabah namazı

Meleklerin seyrettiği bir namaz kılmak ister misiniz? O halde sabah namazını kaçırmayın. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit, rûkua gidiyorsunuz melekler şahit, secde anındasınız yine melekler şahit.

Sabah namazını ne sıklıkla kılarsınız? Hiç kaçırmamaya mı dikkat edersiniz yoksa arada bir kılmaya mı çalışırsınız? Şayet gönlü ötelere açık kullardansanız harika, yok eğer dikkatli değilseniz sabah namazını kılma hususunda, gelin, nimetten faydalanma adına, beraberce Yüce kitabımıza kulak verelim: “Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar, belli vakitlerde namaz kıl, özellikle de sabah namazını. Çünkü sabah namazında gece ve gündüz melekleri hazır bulunur (şahit olurlar). (İsra Sûresi, 78)
Acaba Rabbimiz sabah namazına neden bu kadar önem veriyor? Çünkü, kalbin ulvî olan her güzelliğe açık olduğu en huzurlu vakittir bu vakit. Çünkü, başlanacak olan yoğun ve yeni bir güne hazırlanmanın en doğru ve bereketli olduğu vakittir bu vakit. Çünkü tefekkür için en uygun vakittir bu vakit. Farkına varabilenler için, cennet soluklarının, kalbin derinliklerine kadar nefeslendiği vakittir bu vakit.

İnsan bazen taltif görmek ister ya hani. Yaptıklarının, sevdikleri tarafından görülmesini ister. İşte Yüce Allah (cc), kullarına çok büyük bir taltif yapıyor ve o nurdan meleklerini, ibadetimize şahit tutuyor. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit, rûkua gidiyorsunuz melekler şahit, secde anındasınız yine melekler şahit. Zikrediyorsunuz Rabbinizi, salatü selamlar gönderiyorsunuz Peygamberinize ve yine melekler yanınızda hazır ve şahit.
Gelin dostlar! Sabah namazlarını eğer kılıyorsanız, bu ayeti hatırlayarak, seher vakitlerini daha bir bilinçli idrak edelim. Eğer ki, ihmal ediyorsanız, bugünden tezi yok, beynimizi ve kalbimizi ‘Sabah Namazı Vakti’ne ayarlayalım. Sahi insan ömründe kaç kere sabah namazı kılar ki? Bu bilinmez belki; ama bilinen tek gerçek var ki, o vakitte Allah, meleklerini namaz kılan kulunun yanında hazır tutuyor. Haydi kalkın kaçırılmaması gerekli olan sabah namazına ve hissedin o nurdan varlıkları, sağınızda yada solunuzdadır belki kim bilir, dikkatli davranın o halde...

Salih Yusufoglu

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
uykunun en tatlı vaktinde diğer insanların yapmadığı, yapamadığını yapmak , Allah c.c. 'ye rızası için uykudan feragat etmek , Allah c.c. sunduğumuz hangi amelimiz varki , ....

Rabbım bizleri affetsin

H Çevrimdışı

HalilTas

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum kardes , bende senin gibi son zamanlar sabah namazina kalkamiyorum, ama soyle bisey var sebeplerini yapiyormuyuz , erken yatmak dua etmek gercekten istemek gibi. simdi birkac hadisle nasihatte bulunacagim insaAllah bu vesileyle bende kalkarim artik , ve kardesler sizlerde dualarinizi eksik etmeyin sabah namazina kalkamayanlar icin.

168- Ebû Berze (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (s.a.v.) yatsıdan önce uyumayı ve yatsıdan sonra konuşmayı sevmezdi.” (İbn Mâce, Salat: 12)

Tirmîzî: Bu konuda Âişe, Abdullah b. Mes’ûd ve Enes’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Tirmîzî: Ebû Berze hadisi hasen sahihtir. İlim adamlarının çoğu yatsıdan önce uyumayı yatsıdan sonra konuşmayı hoş karşılamamışlar, bir kısmı ise buna izin vermişlerdir.

Abdullah b. Mübarek: Pek çok hadis, bu konunun mekruh olduğu yönündedir. Bazı ilim adamları da Ramazanda yatsıdan önce uyumaya izin vermişlerdir.

Ezanla kamet arasında dua makbuldür. [Tirmizi] buralarda dua edebilirsin insaALlah

Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur. [Buhari]

Bir alimden isittigime gore farz namazlarindan sonra elleri kaldirip dua etmeye bir delil yoktur ama sunnet namazindan sonra Rasullullah sallallahi aleyhi vessellem ellerini acip dua edildigine gore deliller vardir.

ve en son olarak bir kardesin bana tavsiyesi eger gunah isliyorsan gunahlari birak buda kalkamamak icin sebep olabilir.

Allah yardimcimiz olsun insaAllah
Selamunaleykum.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
illede sabah namaza başlyacağım diye tehir ederseniz şeytan hep sizi yarına der oyalar,bence siz kalktığınızda önce bulunduğunuz vakti hemen kılınki,nefis kırıldığı an mutlakda yarın sabah namazına kalkacaksınızdır..

Üst Ana Sayfa Alt