Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Rüyada Gaybi Bilgiler Alınır mı?

H Çevrimdışı

hknarsln

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm. Benim merak ettiğim birkac sorum var.
Rüyalardan gaybi bilgiler alinir mi, yani haberci rüya dedikleri şeyin dinde yer alip almadiğni merak ediyorum. Bunun herhangi bir duasi var midir. Allah azze ve celleden boyle bir bilgiyi istemek caiz midir?
İkinci sorum ise; gecmiste yasadigim bazi olaylar kafami cok kurcaliyor. Aklima hep takiliyor. Birisinden bir kotuluk gordum ama kesin emin degilim. Bu olayi cozmeden icim asla rahat etmeyecek farkindayim. Allah'a nasil bir dua edeyim de bu kisinin bana bu kotulugu yaptigini ogreneyim. Rüya yoluyla gormek istiyorum. Boyle birsey mumkun mudur.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
We aleykum esselam we rahmetullah kardeşim,
Öncelikle foruma hoşgeldin, gelişin sana da bize de hayr olsun..

Rüya ile ilgili şu konulara bakabilirsin;

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm. Benim merak ettiğim birkac sorum var.
Rüyalardan gaybi bilgiler alinir mi, yani haberci rüya dedikleri şeyin dinde yer alip almadiğni merak ediyorum. Bunun herhangi bir duasi var midir. Allah azze ve celleden boyle bir bilgiyi istemek caiz midir?
İkinci sorum ise; gecmiste yasadigim bazi olaylar kafami cok kurcaliyor. Aklima hep takiliyor. Birisinden bir kotuluk gordum ama kesin emin degilim. Bu olayi cozmeden icim asla rahat etmeyecek farkindayim. Allah'a nasil bir dua edeyim de bu kisinin bana bu kotulugu yaptigini ogreneyim. Rüya yoluyla gormek istiyorum. Boyle birsey mumkun mudur
We aleykum selam. Bu konuyla ilgili yaşadığım bir olay var ki asla unutmam. Bir ara ibadetimde huşumu kaybettim. Bu beni çok üzmüştü düşündüm acaba ne yaptım diye. Sonra Rabbim'e yalvardım yakardım ya Rabbi bana yardım et, bir yol göster neden bu hâle geldim diye. SubhanAllah o akşamdı Allahu alem rüyamda yaptığım o hatayı Rabb'im gösterdi. Estağfirullah. Rabb'imize ne kadar hamd etsek azdır. Vallahi bu lütfunu hiç unutmam. Sizlerle de paylaşmak istedim. Vallahi şu dünyada bir Allahu Teala nın kulu bizden razı olmasın yeter ki Allah azze ve celle bizden razı olsun...

H Çevrimdışı

hknarsln

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
We aleykum selam. Bu konuyla ilgili yaşadığım bir olay var ki asla unutmam. Bir ara ibadetimde huşumu kaybettim. Bu beni çok üzmüştü düşündüm acaba ne yaptım diye. Sonra Rabbim'e yalvardım yakardım ya Rabbi bana yardım et, bir yol göster neden bu hâle geldim diye. SubhanAllah o akşamdı Allahu alem rüyamda yaptığım o hatayı Rabb'im gösterdi. Estağfirullah. Rabb'imize ne kadar hamd etsek azdır. Vallahi bu lütfunu hiç unutmam. Sizlerle de paylaşmak istedim. Vallahi şu dünyada bir Allahu Teala nın kulu bizden razı olmasın yeter ki Allah azze ve celle bizden razı olsun...
Bende çok hata yaptim. Allaha karşı haddimi aştım. Ama şuan çok tevbe ediyorum. Bazen cok rahatliyorum. Bazen cok içim sıkılıyor. Çok zikir ve dua ediyorum. Yaşadığım sıkıntılarımı kimse çozemedi. Parasini odedigim psikologlar bile yüz çevirdi. Anladim ki Allahtan başka yardimci yok. Hep ona sığınıyorum ama tam olarak iyileşmis değilim. Hikayem biraz karışık. Beni hiç tanimayip yargilamayacak olan bir insana derdimi açmak istiyorum. Aslinda nasihat ve akıl almak istiyorum. Çunku dogru dusunemiyorum. Ama malesef oyle birini bulamadim. Musriklerin bile dualarini kabul edip onlara huzur veren bir rabbimiz var. Ama ben ona hiç şirk koşmadim. 9 aydir yalvarip yakariyorum ama atlatamiyorum. Sadece bir işaret istiyorum ne yapmam gerektigine dair. Rüya yoluyla bir işaret versin duam kabul olacak mi. Veya gecmiste yasadigim bir olayin dogrulugunu gormek istiyorum.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Bende çok hata yaptim. Allaha karşı haddimi aştım. Ama şuan çok tevbe ediyorum. Bazen cok rahatliyorum. Bazen cok içim sıkılıyor. Çok zikir ve dua ediyorum. Yaşadığım sıkıntılarımı kimse çozemedi. Parasini odedigim psikologlar bile yüz çevirdi. Anladim ki Allahtan başka yardimci yok. Hep ona sığınıyorum ama tam olarak iyileşmis değilim. Hikayem biraz karışık. Beni hiç tanimayip yargilamayacak olan bir insana derdimi açmak istiyorum. Aslinda nasihat ve akıl almak istiyorum. Çunku dogru dusunemiyorum. Ama malesef oyle birini bulamadim. Musriklerin bile dualarini kabul edip onlara huzur veren bir rabbimiz var. Ama ben ona hiç şirk koşmadim. 9 aydir yalvarip yakariyorum ama atlatamiyorum. Sadece bir işaret istiyorum ne yapmam gerektigine dair. Rüya yoluyla bir işaret versin duam kabul olacak mi. Veya gecmiste yasadigim bir olayin dogrulugunu gormek istiyorum.
Kardeşim evvela sana edeceğim ilk nasihat şudur:
Rüya ile gaybı öğrenme niyeti taşımak yerine sana faydalı olacak şeylere yönelmen en güzeli. Ölüm gelene kadar imtihan olacağız. Kaçarı yok.

"Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de denemekteyiz." (Enbiyâ 35)

Hepimiz sınanıyoruz, evet. Ne yapacağız peki?
Biz sınanıyoruz da bizden öncekiler sınanmamış mıydı? Allah'ın kendilerine vahyettiği nebiler sınanmamış mıydı?
Hayır bilâkis onlar hepimizden daha ağır sınanmıştı. O zaman buradan neyi anlayacağız?

İmtihanların tamamı, Allah'tandır. Allah bizi hayırla ve şerle deneyecek, en sevdiklerinden olsak bile. Peki biz yapacağız?

Rabbimiz onu da bildirmiş bizlere. İndirdiği kitap öyle bir kitaptır ki, o mü'minler için bir öğüttür. Sınandığın imtihan ile nasıl başa çıkman gerektiği Kur'ân'da açıklanmıştır. Her kıssa, bir ibrettir. Sen Allah'ın Kitabına tutun. Allah'ı zikret. Kalpler ancak Allah'ı zikretmekle huzur bulur.

Yapacak hiç mi bir şey bulamıyorsun?
Musa aleyhisselamın yaptığını yap.
O yapacak bir şey bulamadığında iyilik yapmıştı ve sonra Rabbine şöyle dua etmişti:

"Rabbim! Doğrusu bana indireceğin her hayra muhtacım" (Kasas 24)

Psikologlar derdine çare olmaz. Çünkü konu psikolog değil, konu sensin. Zannını hoş tutasın. Evvela sen şer sandığın şeyde bile nice hayırlar olduğunu bileceksin ki ona göre yol alasın.

“De ki: Ey nefisleri aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları affeder. Gerçekten O; Gafurdur, Rahimdir.” (Zümer 53)

"Her insan hata işler; ama hata işleyenlerin en hayırlısı, çok tövbe edenlerdir." (Tirmizî, Kıyâme 49)

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Allah azze ve celle bütün Müslümanların imtihanlarında sebat versin. Bu video bana yardımcı oldu tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt