Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rükû ve Rükûdan Doğrulurken Yapılacak Dualar

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rükû ve Rükûdan Doğrulurken Yapılacak Dualar

(9) Rükûda İken Yapılacak Dualar

(132) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükû ettiği vakit şöyle dua ediyordu:
“Allahümme Leke Reka’tu ve Bike Amentu ve Leke Eslemtu. Haşaa’ Leke Sem’i ve Basari ve Muhhi ve Azmi ve Asabi...”
Duanın Manası: “Ey Allah’ım! Senin için rükû ettim, Sana iman ettim ve Sana teslim oldum. Kulağım, gözüm, iliğim, kemiğim ve sinirlerim hepsi Sana boyun büküp huşu etti.”
Müslim (771/201) Ebu Davud (760761) Nesei (896) Tirmizi (226) İbni Hibban (1774) Tayalisi (152) Darekutni (1/287) Beyhaki (2/74) İbni Hazm (4/95-96 Muhalla) Begavi (3/34) Ahmed (717)
(133) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükû ettiğinde ve secde ettiğinde:
‘Subhaneke, Allahumme, Rabbena ve Bi Hamdike Allahümmağfirli’ duasını çokça söylüyor ve bu dua ile Kur’an’a imtisal ediyordu.”
Duanın Manası: “Rabbimiz olan Allah’ım, Seni hamdin ile tesbih ederim beni bağışla.”
Müslim (484/217) Buhari (809)
(134) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükû ve secde ettiğinde:
‘Subbuhun, Kuddusun, Rabbu’l-Melaiketi ver-Ruh’ diye dua ediyordu.”
Duanın Manası: “Münezzehsin, Mukaddessin, Meleklerin ve Ruh’un (Cebrail’in) Rabbi Sensin.”
Müslim (487/223) Ebu Avane (2/167) Ebu Davud (872) Nesei (1/234) Abdurrezzak (2884) Beyhaki (2/87-109) İbni Huzeyme (606)
(135) Huzeyfe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile namaz kıldım. Rasulullah rükûunda:
‘Subhane Rabbiye’l Azim’ diyordu...”
Duanın Manası: “Ey yüce Rabbim seni tesbih ederim.”
Müslim (772/203) Ebu Avane (2/168) Ebu Davud (871) Nesei (2/190) Tirmizi (262) Darimi (1/299) İbni Mace (888) İbni Huzeyme (603669) Tayalisi (415) Begavi (622) Darekutni (1/334-343) Abdurrezzak (2875) Ahmed (5/384)
(10) Rükûdan Doğrulurken Yapılacak Dualar

(136) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükûdan belini doğrulttuğunda:
‘Semiallahu Limen Hamideh’ ve ayakta iken de ‘Rabbena ve Leke’l-Hamd’ derdi.”
Duanın Manası: “Allah kendisine hamd eden kimseyi işitti, Ey Rabbimiz olan Allah’ım, hamd sanadır.”
Buhari (787) Müslim (392/28)
(137) Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İmam Semiallahu Limen Hamideh dediği vakit, siz de Rabbena Ve Lekelhamd deyiniz’ buyurdu.”
İbni Hibban (1908) Nesei (1060) Darimi (1/300) İbni Mace (876) Ahmed (3/110)
(138) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘İmam Semiallahu Limen Hamideh dediği vakit, siz de Allahumme Rabbena Lekelhamd deyiniz. Zira Herkimin böyle demesi meleklerin böyle demesine muvafık olursa geçmiş günahları bağışlanır’ buyurdu.”
Buhari (793) Müslim (409/71) Ebu Davud (848) Nesei (1062) Tirmizi (267) Malik (1/88) Begavi (630) Ahmed (2/459)
(11) Rükûdan Doğrulduktan Sonraki Dualar

(139) Rifâa bin Rafi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Bir gün Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in arkasında namaz kılıyorduk. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) başını rükûdan kaldırdığında:
‘Semialluhu Limen Hamideh’ dedi. Arkasında namaz kılmakta olan bir adam:
Rabbena Ve Lekelhamd, Hamden Kesiran, Tayyiben Mubareken fih dedi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazdan çıkınca:
−‘Konuşan kimdi?’ buyurdu. O kimse:
−Benim dedi. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Allah’a yemin olsun, otuz şu kadar melek gördüm, o tesbihi hangisi evvel yazacak diye yarış ediyorlardı’ dedi.”
Duanın Manası: “Allah kendisine hamd eden kimseyi işitti, Ey Rabbimiz olan Allah’ım! Çok, nezih ve mübarek hamd ile Sana hamd olsun.”
Buhari (794) Malik (1/211) Ebu Davud (770) Nesei (1061) Tirmizi (404) İbni Hibban (1910) Tabarani (4531 Mucemu’l-Kebir) İbni Huzeyme (614) Hakim (1/225) Beyhaki (2/95) Begavi (632) Ahmed (4/340)
(140) Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) namazda rükûdan başını kaldırdığı vakit:
‘Rabbena Leke’l-hamd. Mil’us-Semavati ve’l-Ard. Ve Mil’u Ma Şi’te Min Şeyin Ba’du. Ehlu’s-Senai Vel-Mecdi Ehakku Ma Kale’l-Abdu. Ve Küllüna Leke Abdun. Allahumme La Mania Lima Ağtayte Ve La Muğtiye Lima Menağte Ve La Yenfeu Zel-Ceddi Minke’l-Ceddu’ derdi.”
Duanın Manası: “Ey Rabbimiz! Sana göklerin, yerin ve bundan sonra dilediğin şeylerin dolusu hamd olsun. Kulun söylediği senaya ehil olan ve şerefe layık olan sensin. Hepimiz Sana kullarız. Ey Allah’ım! Atiyyene mani alacak, mani olduğuna Atiyye edecek yoktur. Güç ve kuvvet sahibi fayda veremez faydayı ancak Sen verirsin.”
Müslim (477/205) Ebu Avane (2/176) Ebu Davud (847)
(12) Rükûda Kur’an Okumanın Yasaklanması

(141) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) beni rükû ve secde ettiğim hallerde Kur’an okumaktan yasakladı.”
İbni Hibban (1895) Müslim (480/209) Ebu Avane 82/170) Ebu Davud (4044-4045) Nesei (8/191204) Tirmizi Abdurrezzak (2832-2833) Malik (1/80) (264) Beyhaki (2/87) Begavi (627 el-Mesabih)
(142) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘…Dikkat ediniz, şüphesiz ki ben rükûda veya secdede Kur’an okumaktan yasaklandım. O halde rükûda Aziz ve Celil olan Rabbi tazim ediniz. Subhane Rabbiye’l-Azim deyiniz. Secdede ise, duaya gayret ediniz. Zira orada duanızın müstecab olması mümkündür’ buyurdu.”
Müslim (479/207)

Üst Ana Sayfa Alt