Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Rasulullah, Namazda Sureleri Kur'an Sırasına Göre mi Okurdu?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Namazda sureleri sıraya uyarak okumak Hanefi Mezhebine göre sünnettir.Benim şuan aklıma peygamberimizin sure sıralamasına uymayarak namazda sure okuduğuna dair hadis gelmiyor.Var mı onu da bilmiyorum.

Peygamberimizin sure sıralamasına uymarak kıldığını anlatan hadis var mı?Örnek teşkil etmesi açısından soruyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sadece Hanefi Mezheb Muctehidlerine Göre Fatiha'dan Sonra Zamm-ı Sure tertibine Uymak Sunnettir (Diğer mezheb muctehidlerine göre tertibe uymak diye bir şey yoktur!)
"...Bundan böyle Kur'ân'dan size ne kolay gelirse okuyun...." (Muzzammil 20)

Huzeyfe (r.anh)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
Bir gece Rasûlullah (s.a.v) ile birlikte gece namazı kılmıştım. Bakara sûresini okumaya başladı, yüz ayet okudu fakat rukû’ etmedi devam etti. Ben içimden herhalde bu sûreyi iki rakatte bitirecek dedim fakat devam etti, herhalde bitirecek ve rukû’a gidecek dedim fakat aynı rakatte Bakara sûresini bitirdikten sonra Nisâ sûresini okudu arkasından da Âl-i İmran sûresini okudu sonra rukû’a vardı, rukû’da da kıyamdaki kadar kaldı, rukû’da şöyle diyordu: “Subhane Rabbiyel azîm, Subhane Rabbiyel azîm, Subhane Rabbiyel azîm”
Sonra başını rukû’dan kaldırıp; “Semiallahu limen hamideh, Rabbena lekel hamd” dedi.
Sonra ayakta duruşunu uzattı sonra secdeye vardı, secdesini de uzun yaptı ve secde de şöyle diyordu:
“Subhane Rabbiyel â’la, Subhane Rabbiyel â’la, Subhane Rabbiyel â’la.”
Tüm namazı boyunca okuduğu ayetlerde geçen korku ve ta’zim gereken yerlerde gerektiği şekilde dua ediyordu.
(Ebû Davud, Salat: Bab 146, Hadis no: 874; Muslim, Salatu'l Musafirin: 27; Nesai, Bab 74, Hadis no: 1121)

Namazda Zamm-ı Sureleri Sıraya Uymadan Okumak Caiz mi?

https://www.islam-tr.org/konu/namaz...iz-mi-allah-ve-rasulu-demek-caiz-midir.22447/

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu aynı rekatta sıralamaya uymadan okuduğuna güzel bir örnek.Peki ayrı rekatlarda tertibe uymadan okuduğuna da örnek verebilir misiniz?

Bir de zaten nafile namazlarda tertibe uymak zorunlu değil diyenler de var.Bu bahsi geçen hadis teheccüd namazı, yani nafile namaz.Farz namazda örnek var mı acaba tertibe uymadan okuduğuna dair?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu aynı rekatta sıralamaya uymadan okuduğuna güzel bir örnek.Peki ayrı rekatlarda tertibe uymadan okuduğuna da örnek verebilir misiniz?

Bir de zaten nafile namazlarda tertibe uymak zorunlu değil diyenler de var.Bu bahsi geçen hadis teheccüd namazı, yani nafile namaz.Farz namazda örnek var mı acaba tertibe uymadan okuduğuna dair?

Bütün fakihlerin ittifakı ile iki rekattaki surelerin tertibinin, Mushaf düzenine göre olması mendubdur. Surelerin ters çevrilmesi, yani aşağıdan yukarıya doğru okunması mekruhtur. Surelerin sonları ile ortalarının okunması mekruh değildir. Çünkü Ebu Sâid şöyle demiştir: "Namazda Fatiha ile kolayımıza gelen sure ve ayetleri okumakla emrolunduk"
Nafile namazlarda iki veya daha çok sureyi birleştirmek câizdir. Çünkü peygamber (s.a.v.) bir rekatta Bakara, Âl-i İmran ve Nisa surelerini okumuştur, farz namazlara gelince mustehab olan ilave etmeksizin Fatiha ile birlikte bir sure ile yetinmektir. Çünkü peygamber çoğu namazda böyle yapardı.
(Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ans. C.2, Sf: 25, 26)

Üst Ana Sayfa Alt