Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Rafizilerin Hz. Ali (r.a.) Hakkındaki Masumiyet Hadisi

Y Çevrimdışı

Yasin Bala Al Hanafi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum canim Kardeslerim. Almanyada´ki Rafizilerin Fitnesine karsi Yardima ihtiyacim var.

1. Bir Hadiste Peygamber s.a.s böyle buyurmus: ,,Ali Kuran´la ve Kuran Ali´le beraber dir."

Kaynagi: Müstedrek ala´l Sahihin el Hakim el Nisaburi 3/134 Hadis numarasi 4628. Bu Hadisin Isnadi Sahih oldugunu Imam Nisaburi diyormus.

Rafiziler Alinin Masumiyetini Ispat etmek icin, bu Hadisten böyle bir yoruk cikariyorlar:

"Ali Kuran´la..." olan Cümlesi, Masum olmayan bir kisiyede diye biliriz, cünkü Müminler Kuran´la dir. Ama "....Kuran Ali´le" olan Cümlesi, Masum olan kisiye tek diye biliriz.

Bu Hadisin Yorumu Ehli Sünnete göre nasil dir, ve öbür Sahabeler Hakkinda böyle ayni Rivayeler var mir dir? Eger varsa, bana o Zaman o Rivayetleri göstere bilirmisiniz?

2. Baska bir Rivayet´de böyle bir anlatma var dir: ,,Biz Muhammed s.a.s´in yaninda iyidik. Muhacir ve Ensarlarda var di. Peygamber geldi ve dedi ki:´Sizden en Iyi olan kisi kim oldugunu söyleyim mi? En Sabirli, en Güvenilir, Allahdan en fazla korkan... (Bu sirada Hz Ali geldi) ...O dur! (Hz Aliye Isaret etdi). Hak hep onunla´dir. (Bunu iki kere söyledi)"

Kaynak: Mecma´un Zawaid li Leysami 7/235. Imam Leyse bu Rivayete "Güvenilir" dedi.

Hak hep Ali´le oldugu icin bu bir Masumiyete Deililmis diyor lanet olasi Rafiziler.

Bu Hadisler gercekten Sahih mi? Ve Sahih ise, bizim Ulamamizin Yorumu bu Hadislerin Hakkinda nasil dir? Öbür Sahabeye Peygamber Efendimiz bu ayni Sözleri´de söyledi mi? Eger söylediyse, o Zaman bana o Rivayetleri göstere bilirmisiniz?

Yardiminiza cok Teskür ederim, canim Kardeslerim. Cok önemli dir.

Selamun Aleykum

E Çevrimdışı

EhliRey

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeş, bu hadislerin sıhhat derecelerini bilmiyorum ama ESKİ BİR RAFIZİ olarak sana şunu söyleyeyim. Şiiler kadar hadisleri ve ayetleri tahrif eden başka topluluk yoktur desek abartmış olmayız. Biz Şiiyken bir gün sohbette hoca Dabbetül Arz'ın Hz.Ali olduğunu söylemişti ve ben o zaman çok şaşırmışdım. Aklımada hep sorular geliyordu neden Şia hiç alakası olmayan ayetleri bile Ehlibeyt imamlarına yoruyordu. Kesin bu hadisleride kafalarına göre yorumluyorlardır.

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum canim Kardeslerim. Almanyada´ki Rafizilerin Fitnesine karsi Yardima ihtiyacim var.

1. Bir Hadiste Peygamber s.a.s böyle buyurmus: ,,Ali Kuran´la ve Kuran Ali´le beraber dir."

Kaynagi: Müstedrek ala´l Sahihin el Hakim el Nisaburi 3/134 Hadis numarasi 4628. Bu Hadisin Isnadi Sahih oldugunu Imam Nisaburi diyormus.

Rafiziler Alinin Masumiyetini Ispat etmek icin, bu Hadisten böyle bir yoruk cikariyorlar:

"Ali Kuran´la..." olan Cümlesi, Masum olmayan bir kisiyede diye biliriz, cünkü Müminler Kuran´la dir. Ama "....Kuran Ali´le" olan Cümlesi, Masum olan kisiye tek diye biliriz.

Bu Hadisin Yorumu Ehli Sünnete göre nasil dir, ve öbür Sahabeler Hakkinda böyle ayni Rivayeler var mir dir? Eger varsa, bana o Zaman o Rivayetleri göstere bilirmisiniz?

2. Baska bir Rivayet´de böyle bir anlatma var dir: ,,Biz Muhammed s.a.s´in yaninda iyidik. Muhacir ve Ensarlarda var di. Peygamber geldi ve dedi ki:´Sizden en Iyi olan kisi kim oldugunu söyleyim mi? En Sabirli, en Güvenilir, Allahdan en fazla korkan... (Bu sirada Hz Ali geldi) ...O dur! (Hz Aliye Isaret etdi). Hak hep onunla´dir. (Bunu iki kere söyledi)"

Kaynak: Mecma´un Zawaid li Leysami 7/235. Imam Leyse bu Rivayete "Güvenilir" dedi.

Hak hep Ali´le oldugu icin bu bir Masumiyete Deililmis diyor lanet olasi Rafiziler.

Bu Hadisler gercekten Sahih mi? Ve Sahih ise, bizim Ulamamizin Yorumu bu Hadislerin Hakkinda nasil dir? Öbür Sahabeye Peygamber Efendimiz bu ayni Sözleri´de söyledi mi? Eger söylediyse, o Zaman bana o Rivayetleri göstere bilirmisiniz?

Yardiminiza cok Teskür ederim, canim Kardeslerim. Cok önemli dir.

Selamun Aleykum

1. rivayet çok zayıftır. ravilerinden Ebu Said et-Teymi zayıftır. Ebu Sabit meçhuldür. İmam Hakim Nisaburi hadisleri tashih etmede gevşekliğiyle meşhur bir alimdir. bu sebeple onun sahih demesine itibar edilmez. Hadisin zayıf olduğunu Heysemi (Mecmau'z-Zevaid 9/134) Elbani (Daiful Cami 3802) , Ebu İshak el-Huveyni (Tenbihul Hacid 549)ve Esne'l-Metalib'de (898) Derviş el-Hut açıklamışlardır.

2. rivayete gelince belirsiz bir şekilde zikredilmiş Mecmauzzevaidde bulamadım. Sahih olsa dahi masumiyete delil olmaz. zira Ehli sünnete göre bu gibi rivayetler, Ali radıyallahu anhın muhalif olduğu sahabelerle mücadelesinde haklı olduğunu gösterir. bu onun masum olduğu anlamına gelmez.

Üst Ana Sayfa Alt