Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Peygamberler İctihad Eder mi?

M Çevrimdışı

Muvahhidun

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Peygamberler ictihad eder mi?

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in ashabıyla yaptığı istişareler neticesinde almış olduğu kararlar ictihad mıdır?

Peygamber'in bir mevzu hakkında görüş beyan etmesi ictihad mı sayılır?

İctihad lafzı Peygamberimiz için kullanılır mı?''O, hevadan (kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz. O (söyledikleri) yalnızca vahyolunmakta olan bir vahiydir.'' (NECM, 3-4)

Bu ayetleri nasıl anlamamız lazım?

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Muvahhidun , bırak soru sorma taktiklerini de ne demek ist(bil)iyorsan yaz.

M Çevrimdışı

Muvahhidun

Üyeliği İptal Edildi
Banned
''Muvahhidun , bırak soru sorma taktiklerini de ne demek ist(bil)iyorsan yaz.''

Bu nasıl bir cevap?
Bir şey öğrenmek için soru sordum, aldığım cevaba bak!

Doğrusu çok şaşırdım!

Sorduğum soruların cevaplarını kendim de araştırıyorum, paralel olarak burada da sordum!

Yoksa sorduğum soruda bir kötü niyet mi hissettiniz de ''bırak soru sorma taktiklerini'' diye yazdınız?

İsterseniz bir daha bir şey sormam!

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
''Muvahhidun , bırak soru sorma taktiklerini de ne demek ist(bil)iyorsan yaz.''

Bu nasıl bir cevap?
Bir şey öğrenmek için soru sordum, aldığım cevaba bak!

Doğrusu çok şaşırdım!

Sorduğum soruların cevaplarını kendim de araştırıyorum, paralel olarak burada da sordum!

Yoksa sorduğum soruda bir kötü niyet mi hissettiniz de ''bırak soru sorma taktiklerini'' diye yazdınız?

İsterseniz bir daha bir şey sormam!

Es Selamu Aleykum kardesim..

Malum burada 21 binin üzerinde kardeslerimiz var ve sizden önce neler olup bittigini kimin gelip gittigini bilmemektesiniz..
Malesef birsürü Ar niyetli malesef Müslüman kardeslerimiz üye olup bu faydali olma cabasinda olan kardeslerimizin arasinda fitne cikarmaya calismislardir.. Ondan dolayi bazen böyle yanlisliklar olabilmektedir, sonucta unutmamamiz gereken birsey var oda, Kimin ne oldugunu hemen billemiyoruz, bilme imkanimiz ve kudretimizde yok..

Birbirimize karsi insaALLAH yardimci olalim..
Anlayisiniz icin ALLAH razi olsun

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Hayır yanlış anlamadım , Daha önceden de bilmiyorum diyerek soru soruyor sonra da verilen cevabı beğenmeyip tekfire kayan itirazlarını, cevaplarını atıyorsun.

https://www.islam-tr.org/konu/hz-muhammed-s-a-v-musriklerin-ordusunda-yer-aldi-mi.12108/

Bu yaptığın tarz çok ayıp ve saygısızca. Bir konu hakkında diyeceğin varsa ben bu konuda böyle biliyorum , doğrumudur diye kendi eteğindekileri ortaya koy sonra sor soracaksan . Hiç bilmiyorum böyle şey duymadım tarzından sorup sonrada aldığın cevabı beğenmeyerek o konudaki bilginin farklı olduğunu, dolayısıyla bunu ortaya koyarak tekfir ettiğini belli etme yollarına başvurma. Uygulamandan Zahirinden edindiğim intiba bu.

Ayrıca sorduğun soruyla ilgili meseleyi ben daha önceden sitede izah etmiştim :

HADİS - SÜNNET

Rasulullah (s.a.v.)'in İçtihadı

https://www.islam-tr.org/konu/hadis-sunnet.11790/

M Çevrimdışı

Muvahhidun

Üyeliği İptal Edildi
Banned
https://www.islam-tr.org/konu/hz-muhammed-s-a-v-musriklerin-ordusunda-yer-aldi-mi.12108/

Ben aklıma takılan meselelerde araştırma yapıyorum. Forumunuzu faydalı ve iyi niyetli olarak gördüğüm için soru sordum!

Yukarıdaki linkde geçen mevzu hakkındaki cevabınızın ardından sorduğum soruları neden itiraz olarak algılıyorsunuz anlamadım!

Ayrıca, ''bilmiyorum'' diye soru sorduğumu söylemedim. Sadece soru sordum, araştırma yaptığım için de aklıma takılan diğer soruları sormaya başladım, bunda nasıl kötü bir niyet hissettiniz hala anlamış değilim.

Benim gayem fikir alış-verişi neticesinde Hakk'a ulaşmaktır veya ulaşmaya çalışmaktır.

Bir daha soru sormam olur biter!

Hatta Forumu terk ederim, önemli değil!

Ancak, son olarak şunu söylemek isterim: Eğer kendinizi cevap verme makamında görüyorsanız, o zaman itirazlara da tahammül etmeniz gerekir. Kaldı ki ben, itiraz etmediğim ve mevzu ile ilgili aklıma takılan başka soruları sorduğum halde maruz kalığım muamele tasvip edilir değil.

Rabb'im hepimizi Hakk'a tabi olmayı nasip etsin! Amin.

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Peki araştırmana göre ; Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz müşriklerin ordusunda yer aldı mı?

İslam âlimleri itaati üçe bölmüşlerdir: diye aktarmışsın .

Bu İslam alimleri kimlerdir? Farklı düşünen İslam alimi değilmidir ya da var mıdır kimlerdir?

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Tekfir etmediğim mi hoşuna gitmedi? Yoksa soru soranın cevabını istediği şekilde vermemiş olmam mı ?

Ben yazılarımı üyelerin (insanların) değil Allahın hoşuna gitmesi için yazıyorum.
Bazıları istiyor diye Tekfiri hak etmeyeni ya da net kafir olmayanı veya Tekfirine engel olabilecek kişiyi tekfir ederek tekfirci konumuna olmaktan , bazı üyelerin hoşuna giden fakat Rahmanın buğzuna sebeb olmaktan Alemlerin Rabbine Sığınırım.

Üst Ana Sayfa Alt