Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Peygamber, Allahın Izniyle Gaybtan Haber Verir Mi?

İ Çevrimdışı

İbnHacer El-Askalani

Üyeliği İptal Edildi
Banned

قَالَ:
الْحَمْدُ لِلَّهِ بِمَا هُوَ أَهْلُهُ وَكَمَا يَنْبَغِي لَهُ وَأَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ صَلَّى الله عَلَيْهِ وَعَلَى آلِهِ وَسَلَّمَ تَسْلِيمًا

Hamd Allaha mahsustur,ki o buna olması gerektiği gibi layıktır.Allahtan başka ilah olmadığına,tek olduğuna,şeriki,ortağı olmadığına ve Muhammedin onun kulu ve resulu olduğuna şehadet ederim.

َنَعُوذُ بِاللهِ مِنْ شُرُورِ اَنْفُسِنَا وَمِنْ سَيِّئَاتِ اَعْمَالِنَا
مَنْ يَهْدِ اللهُ فَلاَ مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هَادِىَ لَهُ

Nefislerimizin kötülüklerinden, İşlerimizin fenalığından Allah’a sığınıyoruz. Allah kimi hidayete erdirirse onu saptıracak kimse yoktur. Kimi de saptırırsa onu hidayete getirecek kimse yoktur.


قُلْ ( أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ ) هَكَذَا أَخَذْتُهُ عَنْ جِبْرِيلَ عَنْ مِيكَائِيلَ عَنِ اللَّوْحِ الْمَحْفُوظِ .

Sahabe anlatıyor: Efendimiz(sav) bana (bir defasında) Euzu Billahi Mineşşeytanir racim de ! - Zira ben bunu böylece Cibrailden,Mikailden ve Lehvi Mahfuzdan aldım.'demişti.

إِلَّا مَنِ ارْتَضَى مِن رَّسُولٍ

Cin Suresi 27.ayet: Allah ancak Razı olduğu Resullerine gaybı bildirir.(Cin,27)

Gerek Sahabe , gerek Müfessirler ayet için ''Allah dilediği Peygamberine gaybtan bilgi verir'' diye açıklamışlardır.

اثْبُتْ أُحُدُ فَإِنَّمَا عَلَيْكَ نَبِيٌّ وَصِدِّيقٌ وَشَهِيدَانِ

Resulullah(sav) yanında birkaç Sahabesiyle beraber Uhud dağına gelince : (Usbut Uhud,Feinnemâ Aleyke Nebiyyun ve Sıddîkun ve Şehîdân)

"Sâkin ol Uhud! Zira senin üstünde bir peygamber, bir sıddık ve iki de şehid vardır.(İbn Hacer,Fethul Bâri,Sahabenin Faziletleri,3472)


( نَبِيٌّ وَصِدِّيقٌ وَشَهِيدَانِ ) : أَيْ عَلَيْكَ نَبِيٌّ وَصِدِّيقٌ وَهُوَ أَبُو بَكْرٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ وَشَهِيدَانِ أَيْ عُمَرُ وَعُثْمَانُ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا
Hadisin açıklaması: Senin üzerinde bir Peygamber(Yani Peygamberimiz) bir Sıddık (Yani Hz.Ebu Bekir) İki de Şehid (Yani Hz.Ömer ve Hz.Osman radiyallahu anhum) vardır.

Peygamberimiz(sav) nasıl bildi? Allah razı olduklarına ayette bildireceğini beyan etmiyor mu?

Yine Peygamberimiz(sav) : Sakın herhangi birinizi, koltuğuna kurulmuş bir halde, kendisine emir veya nehiy ettiğim işlerden bir şey geldiğinde ‘Biz, onu(bunu) bilmeyiz; Allah’ın kitabında ne bulursak ona uyarız.’ derken görmüş olmayayım.”demiştir. (bk. Ebû Dâvûd, Sünnet, 6; Tirmizi, İlim,10; İbn Mace, Mukaddime, 2)


الْحَمد لله الَّذِي أنزل الْقُرْآن الْعَظِيم الْقَدِيم وَبَينه بالأحاديث الثَّابِتَة عَن النَّبِي الْكَرِيم بِنَقْل الصَّحَابَة وَالتَّابِعِينَ وأتباعهم من أَئِمَّة الدّين الْمُجْتَهدين فِي الطَّرِيق القويم صلى الله وَسلم عَلَيْهِ وَشرف وكرم لَدَيْهِ وَعظم من انتسب إِلَيْهِ

Hamd , Kuranı Azimi indirip , onu Nebiyyul Kerîm(sav)'den sabit hadisler ile açıklayan Alllaha mahsustur. (ki o hadisler) Resulullah(sav)'in yolunda olan Sahabe,Tâbiîn ve onlara tabi olan Müctehid imamlardan olanların nakli ile gelmiştir.Ve Allah ona intisab edeni katında Şerefli,Keremli ve Azim eylemiştir.

 
hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Allah'ın izniyle her şey olur :)
 
Üst Ana Sayfa Alt