Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Oruç Kalkandır

F Çevrimdışı

Fahreddin Razi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
عن أبي هريرة قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم كل عمل ابن آدم يضاعف الحسنة بعشر أمثالها إلى سبع مائة ضعف ما شاء الله يقول الله إلا الصوم فإنه لي وأنا أجزي به يدع شهوته وطعامه من أجلي للصائم فرحتان فرحة عند فطره وفرحة عند لقاء ربه ولخلوف فم الصائم أطيب عند الله من ريح المسك.

Ebû Hüreyre (Radıyallâhü anh)'den rivayet edildiğine göre; Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu, demiştir :

«Âdem oğlunun işlediği her hasene on mislinden yedi yüz misline, Allah'ın dilediği sayıya kadar arttırılır. Allah Teâlâ buyuruyor ki: Fakat oruç böyle değildir. Çünkü oruç benim içindir. Ve onun mükâfatını ben veririm. Oruçlu kişi şehvetini ve yemeğini benim için bırakır. Oruçlu için iki sevinç vardır. Birinci sevinç iftar vaktindeki sevincidir. Diğer sevinci de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir Oruçlunun ağzının kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.

İbn Mace No; 1638

الصِّيَامُ جُنَّةٌ

Diğer bir hadiste : Oruç kalkandır '' denilmiştir.

وَقَالَ عِيَاضٌ فِي " الْإِكْمَالِ " : مَعْنَاهُ سُتْرَةٌ مِنَ الْآثَامِ أَوِ مِنَ النَّارِ أَوْ مِنْ جَمِيعِ ذَلِكَ ، وَبِالْأَخِيرِ جَزَمَ النَّوَوِيُّ . وَقَالَ ابْنُ الْعَرَبِيِّ : إِنَّمَا كَانَ الصَّوْمُ جُنَّةً مِنَ النَّارِ ؛ لِأَنَّهُ إِمْسَاكٌ عَنِ الشَّهَوَاتِ ، وَالنَّارُ مَحْفُوفَةٌ بِالشَّهَوَاتِ

Kadı İyaz , İkmal adlı eserinde ''Bu hadisin manası ''Oruç günahlardan veya cehennemden veya bütün bunlardan koruyan bir perdedir.''dedi

İbnul Arabi de ''Oruç ancak cehennemden koruyan bir kalkandır.Çünkü o , Şehvetlerden kendini tutmaktır.Ateş şehvetlerle mahfuzdur.''dedi. -

Üst Ana Sayfa Alt