Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cerîr b. Hâzım (رحمہ الله) bildiriyor:

Bir defasında Muhammed b. Sîrîn bana:

“Şuradaki siyah adamı görüyor musun?” dedi ve hemen ardından ekledi ”
Estağfirullah! Sanırım adamın gıybetini yaptık

Hilyetü'l Evliya c.2/sayfa 77.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
✍İmâm Ahmed radiyallâhu anhu'ya "Talha, ez-Zubeyr, Alî, Âişe ve Mu'âviye'nin olaylarında" sorulduğunda şöyle dedi: Ben kimim ki Rasûlullâh ﷺ'in ashâbı hakkında konuşayım!

📚Ebû Bekr el-Hallâl, es-Sunne 699.

İmam Ahmed rahimehullah konuşmuyor lakin ondan bin yıl sonra gelen bizler çok rahat konuşuyoruz.!

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbrahim b. Nasr dedi ki, Fudayl b. İyâd'ı şöyle derken işittim: "İnsanların hak ile batıl, mümin ile kâfir, emin ile hain, cahil ile âlim arasını ayıramadıklarına; marufu tanıyıp münkeri inkâr etmediklerine şahit olacağın zamana eriştiğinde halin nasıl olacak!
(İbn Batta el-Ukberî, I, s.31 h.no: 24)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbnu'l Kayyim (Rahimehullah) şöyle demiştir ;

Mücahitler ve sınırda nöbet tutanlar hidayete erdirilmiş, doğruya muvaffak kılınmış olanların ta kendileridir. Görüşler farklı olduğu, yollar ayrıldığı zaman hidayet, onların adımlarını takip etmekte, onları örnek almakta ve onların görüşlerine tabi olmaktadır...

/alıntı

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kıyamet günü Allah'ın gazzelilere mükâfatlarını hesapsız bir şekilde verdiğini ve üzerlerine nimetler yağdırdığını gördüğünüzde Gazze halkına imreneceksiniz!!

Allah'a yemin ederim ki, siz dünyaya dönüp onların başına gelen belalara ve daha fazlasına maruz kalmayı isteyeceksiniz ki, Allah'ın onlara bahşettiği makama kavuşasınız!

Resulullah şöyle dedi: Musibet ehlinin mükâfatlandırılacağı kıyamet gününde sıhhatli olanlar, Allah’ın musibetle karşılaşan kullarına verdiği o nimetleri gördüklerinde keşke allah dünyada o musibetleri bize de verseydi de o makama ulaşsaydık hatta dünyada derilerinin makasla kesilmesini dahi isterlerdi.

Talha Togrulca

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mesud b. Muhammed el-Hemedânî isminde bir âlim vardı. Bu zat, insanlara çok hoşgörülü davranmasıyla meşhurdu.

Özür dilemek için biri yanına gelecek olsa ona: “Geçmiş hatırlanmaz!” der, ve meseleyi hemen kapatırdı.

O öldüğünde, birisi onu rüyasında gördü ve ona: “Allah sana nasıl muamele etti?” diye sordu.

O şöyle dedi: “Rabbim beni huzurunda durdurdu ve bana: “Ey Mes'ud, geçmis hatırlanmaz!” dedi ve beni affetti...”

Asiller geçmişi hatırlamazmış. Allah da senin geçmişini anmasın istiyorsan insanların hatalarını anma!

Üst Ana Sayfa Alt