Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Onların Önce Gelenlerinin ve Sonra Gelenlerinin İşi Adam Öldürmek Olacak" Rivayetin Sıhhati Nedir?

ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Resuli Ekrem (s.a.v.) Buyurdu'ki ;
Abbas oğullarının içinden doğudan sancaklı kişiler çıkacak.Onların önce gelenlerinin ve sonra gelenlerinin işi adam öldürmek olacak , onlara yardım etmeyin . Allah cc onlara yardım etmez. kim onların sancağı altında yürürse yahut bayrağını taşırsa, Allah'u Teala kıyamet günü onu cehennemine koyar, Gerçekten onlar Allahın en şerli yaratıklarıdır.Onlar benden olduklarını iddia edecekler , Dikkat edin ben onlardan beriyim ve onlarda benden beridir. Onların alametleri şudur ; Saçlarını uzatırlar ve siyah giyerler. Onları desteklemek için oturmayın , çarşılar'da onlarla alışveriş yapmayın, Onlara yol göstermeyin ve onlara su vermeyin , çünkü onların '' Haykırdıkları Tekbir '' ile sema ehli rahatsız olur.

Raviler ; Tebarani'nin sağir'inde , Ebu Umame (ra) den rivayet etti.
Hadis-i Şerif : 92 c.Ehadis 3. cilt-no: 8302 R.Ehadis 1.cilt No-1832

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Resuli Ekrem (s.a.v.) Buyurdu'ki ;
Abbas oğullarının içinden doğudan sancaklı kişiler çıkacak.Onların önce gelenlerinin ve sonra gelenlerinin işi adam öldürmek olacak , onlara yardım etmeyin . Allah cc onlara yardım etmez. kim onların sancağı altında yürürse yahut bayrağını taşırsa, Allah'u Teala kıyamet günü onu cehennemine koyar, Gerçekten onlar Allahın en şerli yaratıklarıdır.Onlar benden olduklarını iddia edecekler , Dikkat edin ben onlardan beriyim ve onlarda benden beridir. Onların alametleri şudur ; Saçlarını uzatırlar ve siyah giyerler. Onları desteklemek için oturmayın , çarşılar'da onlarla alışveriş yapmayın, Onlara yol göstermeyin ve onlara su vermeyin , çünkü onların '' Haykırdıkları Tekbir '' ile sema ehli rahatsız olur.
Raviler ; Tebarani'nin sağir'inde , Ebu Umame (ra) den rivayet etti.
Hadis-i Şerif : 92 c.Ehadis 3. cilt-no: 8302 R.Ehadis 1.cilt No-1832

Ebu Umame (r.anh)'den ravayetle Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"Abbas oğullarının içinden doğudan sancaklı kişiler çıkacak. Onların önce gelenlerinin ve sonra gelenlerinin işi adam öldürmek olacak, onlara yardım etmeyin. Allah cc onlara yardım etmez. Kim onların sancağı altında yürürse yahut bayrağını taşırsa, Allah'u Teala kıyamet günü onu cehennemine koyar. Gerçekten onlar Allah'ın en şerli yaratıklarıdır. Onlar benden olduklarını iddia edecekler. Dikkat edin ben onlardan beriyim ve onlarda benden beridir. Onların alametleri şudur; Saçlarını uzatırlar ve siyah giyerler. Onları desteklemek için oturmayın, çarşılarda onlarla alışveriş yapmayın, onlara yol göstermeyin ve onlara su vermeyin, çünkü onların ''Haykırdıkları Tekbir'' ile sema ehli rahatsız olur."
(Taberâni, el-Mucemu’s-Sağir, 8/101)

Rivâyet sahih değildir, Zayıftır!

Hâfız Nûreddin el Heysemi, Taberâni’nin aktardığı bu rivayetin senedinde yer alan Anbese b. Ebi Sağire’nin 'kezzab, yalancılık'la itham edilen bir kimse olduğunu belirtmek suretiyle rivâyetin sahih olmadığına bildirmiştir. (el Heysemi, Mecmau’z-Zevaid, Hadis no: 9251)

IŞİD hakkında olduğu iddia edilen ilgili rivâyet, başta Şia ve tasavvuf ehli tarafından özellikle nefret edildiği için Hakk ve adaletten saparak piyasaya sürülmüştür.
Rivâyetin orijin metninde geçen 'mesbur' terimi, öldüren olarak tercüme edilmiştir ki, gündemdeki IŞİD'e uyarlamak için bu kasıtlı tasarlanmış bir hatadır. Mesbur; öldüren değil, ism-i mef'ul olduğundan 'Helâk olan' demektir. Yani sonları helâk ve hasrettir.
Bir diğer mesele IŞİD’in Beni Abbas’la alâkası, bir ilişiği yoktur. Muhaddisler bu tür rivâyetleri Abbasi döneminde cereyan eden hadiselere yorumlamışlardır.

İlgili Konu:

"Siyah Bayraklıları Gördüğünüz Zaman Yere Yapışın .." Rivayeti Sahih mi?
https://www.islam-tr.org/konu/siyah...z-zaman-yere-yapisin-rivayeti-sahih-mi.39389/

Üst Ana Sayfa Alt