Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namaz Tesbihat Elle mi? Felak ve Nas Surelerini Okurken Besmele?

I Çevrimdışı

islam savaşçısı

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum,
Namaz hakkında iki sorum var:
1) Namaz sonrasındaki tesbihatı sağ el parmaklarının boğumlarıyla mı saymalıyız?
2) Namazdan sonra okuduğumuz Felak ve Nas surelerinin başında euzü besmeleyi yahut besmeleyi söylemeli miyiz?

ALLAH(c.c.) razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selamu aleykum,
Namaz hakkında iki sorum var:
1) Namaz sonrasındaki tesbihatı sağ el parmaklarının boğumlarıyla mı saymalıyız?
2) Namazdan sonra okuduğumuz Felak ve Nas surelerinin başında euzü besmeleyi yahut besmeleyi söylemeli miyiz?

ALLAH(c.c.) razı olsun.
Âleykum selam we rahmetullah;

C 1
- Tesbihat ve dua Farz namazın ardından sağ elin parmaklarındaki boğumlarla ilgili sayılara tamamlanır.

Abdullah b. Amr (r.anhuma)'den; demiştir ki:
Rasûlullah (s.a.v.)(parmak uçlarıyla) sayarak teşbih çekerken gördüm.
(Ebu Davud, Salât-ı Vitr, Bab 24, Hadis no: 1502; Nesaî, sehv 91, 98; Tirmizî, Deavat 6, 25, 71; îbn Mâce, ikâme 32; Ahmed b. Hanbel, II, 161, 205)
İbn Kudâme: "sağ eliyle" dedi.

Buradaki "tesbih"den maksat elde çekilen 33 veya 99 taneli âlet değil, zikir olarak söylenen "subhanAllah" veya buna benzer sözlerdir.
Hadis-i şerifin tümüne râvîlerden İbn Kudâme'nin kaydı ile birlikte bakıldığında mânânın "Rasulullah (s.a.v.)'ı sağ eliyle sayarak teşbih çekerken gördüm" şeklinde anlaşılması gerekir.
Hadis-i şerif söylenen zikirlerin sağ el parmaklarıyla sayılmasının daha iyi olduğuna delildir.

Sayı bilmeyen, karıştıran tesbih vb taş, boncuk vs kullanabilir.

C 2- Namaz sonunda derken, namazın dışında mı yoksa zamm-ı sura olarak mı kastediyorsun? Namazdan sonra neden okuyorsun?
Sonuçta Kur'an-ı Kerimden sura/ayet olduğu için besmele çekilmesi uygun olandır.

I Çevrimdışı

islam savaşçısı

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullah;

C 1- Tesbihat ve dua Farz namazın ardından sağ elin parmaklarındaki boğumlarla ilgili sayılara tamamlanır.
Abdullah bin Amr (r.anh), “Rasulullahın (s.a.v.) tesbihi, sağ elinin boğumlarıyla saydığını gördüm”
(Tirmizî, Daavât: 24)

Sayı bilmeyen, karıştıran tesbih vb taş, boncuk vs kullanabilir.

C 2- Namaz sonunda derken, namazın dışında mı yoksa zamm-ı sura olarak mı kastediyorsun? Namazdan sonra neden okuyorsun?
Sonuçta Kur'an-ı Kerimden sura/ayet olduğu için besmele çekilmesi uygun olandır.

Ukbe bin Amir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) her namazın sonunda Muavvezat (İhlâs-Felak-Nâs) sureleri okumamı emretti.”
Ebu Davud (1523) Nesei (1335) Tirmizi (2903) İbni Sünni (122)

Bu hadise göre diyorum abi.

Üst Ana Sayfa Alt