Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Namaz Kılmayan Erkekle Evlenmek İsteyen Kıza Nasıl Öğüt Verilebilir?

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Soru oldukça güzel bir soru, bunun yanında şahsımca evlenenlerin yahut bu tür sıkıntılarla karşılaşanların cevabını bileceği bir soru. Dolayısıyla bu soruda söz hakkımın olmadığını bilerek bir kaç kelam etmek istiyorum. Öncelikle ebu el-fadl kardeşin söylediği gibi bazı bilgileri paylaşarak bu sorunun cevabını almalısınız. Yoksa çok yerinde ve isabet olunmuş görüş ortaya çıkmaz. Dolayısıyla bilmemiz gereken bazı durumlar olmalı;

• Bu kardeş namaz kılıyor mu?
  • Bu kardeşin İslam'a karşı görüşü nasıl?
  • Dünyaya çok meyilli birisi mi?
  • Evlenmek istediği kardeş ile muhabbet beslemiş mi(kısacası sevgi, aşk söz konusu mu, yoksa görücü usulü mü)?
  • Görüşünü etkilenen başka nedenler var mı?
  • Nasihat dinleyecek kadar olgun biri mi?

Evet bu sorulara cevap arayarak 'nasıl nasihat etmemiz gerekir' sorusuna da cevap bulabilir siniz. Zira bu sorulara verilecek cevapların olumlu yahut olumsuz olmasıyla, nasihat dinleyip dinlememesi arasında büyük bir benzerlik vardır.

Not: Dediğim gibi bu soruya cevap verecek kadar ehil birisi değilim. 'Madem ehil değilsin neden yazıyorsun be adam' diye çıkışan kardeşim sana hak vererek, boş boğazlığıma vermeni ve beni mazur görmeni rica ediyorum.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Konu dışı yorum:baslik samanyolu dizileri gibi olmuş.

Konu içi yorum: ruhisukut kardesin sorulari önemli
Lakin Gonul bağı var gibi duruyor ama. O da işi eser miktar zorlaştırır. Gönül ferman dinlemezmis nasihat ne kadar dinler hicbir fikrim yok.
Evlenilmek istenen beynamaz kişisi nasil biri ki, belki onunla konuşulsa ne bilim bilemedim.

Üst Ana Sayfa Alt