Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namaz Hakkında Sorularım Var

M Çevrimdışı

Muhammed351289

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
1)namaz kılarken dudaklar kıpırdatılmalı mı

2)mesela namazda subhanekeyi unutup fatihayı okursan önce sonra farkedip hemen sırasıyla subhanekeyi ve fatihayı baştan okursam hanefi mezhebine göre sehiv secdesi gerekir mi

3)1. Oturuşta (sünnetlerde) ettahiyyatüden sonra ALLAHÜMME SALLİ VE BARİKLERİ unutursak sevih secdesi gerekir mi

4)bi sureyi yanlış okursak harf hatası yaparsak sehiv secdesi gerekir mi

5)namazlardan sonra hep tesbihat yapmak gerekir mi yapmazsak bi sakıncası olur mu

Admin kardeş SELAMÜN ALEYKÜM bu arada hakkını helal et yani bu kadar sıkıntıda olmasam çok soru sormazdım ben yaklaşık 1.5 yıla yakındır namaz kılıyom ELHAMDÜLİLLAH ben namaz kılarken sürekli hata yapıyordum ama bilmeden sonra yavaş yavaş öğrendim düzeltiyom sürekli mesela avret bölgelerin iç çamaşırların temizliği falan eskiden bilmediğim için önemsemezdim öğrenince sonradan önemsedim bu hatalı NAMAZlar için kaza gerekir mi kılsam iyi mi olur kılırsam niyet nasıl etmeliyim

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
1)namaz kılarken dudaklar kıpırdatılmalı mı

C 1- Okuduğun sureleri kendin duyacak şekilde okuyabilmen için dudaklarını kıpırdatman gerekir.

2)mesela namazda subhanekeyi unutup fatihayı okursan önce sonra farkedip hemen sırasıyla subhanekeyi ve fatihayı baştan okursam hanefi mezhebine göre sehiv secdesi gerekir mi

C 2- Namazda subhaneke duasını okumak sunnettir. Okumayı unutup, Fatiha'dan başlanması durumunda sehiv secdesi gerekmez. Fatihadan sonra tekrar okumak da gerekmez.

3)1. Oturuşta (sünnetlerde) ettahiyyatüden sonra ALLAHÜMME SALLİ VE BARİKLERİ unutursak sevih secdesi gerekir mi

C 3- İster farz, ister sunnet namazların tahiyatında, salli-barik dualarını okumak sunnettir, unutarak okumaması durumunda bir şey gerekmez.

4)bi sureyi yanlış okursak harf hatası yaparsak sehiv secdesi gerekir mi

C 4- Harf hatası yaptığın kıraat durumunda, manayı değiştirecek şekilde anlamı bozmuşsa, namaz bozulur. Aksi durumda sehiv secdesi yapabilirsin.

5)namazlardan sonra hep tesbihat yapmak gerekir mi yapmazsak bi sakıncası olur mu

C 5- Tesbihat ve dua farz namazlardan sonra yapılması sahih olandır. Her zaman düzenli Tesbihat yap(a)mamanın bir (extra sevabdan ve ikramdan mahrum kalmanın dışında) sakıncası yoktur.

Üst Ana Sayfa Alt