Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nafile Namazlar İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nafile Namazlar İle İlgili Konular

(1) Farzlarla Beraber Kılınan Sünnet Namazları

(220) Ümmü Habibe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittim:
‘Müslüman bir kul her gün farzın dışında Allah için on iki rekât sünnet kılarsa Allah onun için cennette bir ev bina eder’ buyuruyordu.”
Müslim (728/103)
(2) Farzlarla Beraber Kılınan Sünnet Namazlarında Çeşitlilik

(221) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ben Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber öğle namazından önce iki rekât, öğle namazından sonra iki rekât, akşam namazının arkasından iki rekât, yatsı namazının arkasından iki rekât, cuma namazının arkasından iki rekât sünnet namazı kıldım. Akşam ve yatsı namazlarının sünnetlerini Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in evinde kıldık. İbni Ömer (Radiyallahu Anh):
−Bana kız kardeşim Hafsa (Radiyallahu Anha) şöyle rivayet etti:
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) fecrin doğuşundan sonra hafif iki rekât namaz kılardı. İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Bu vakit sabah namazından evvelki zaman benim Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanına giremediğim bir saat idi.”
Buhari (1116) Müslim (729/104) Ebu Avane (2/263) Albânî (440 İrva)
(222) İbni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den on rekât sünnet namazı ezberledim. Öğle namazının farzından önce iki rekât, öğle namazının farzından sonra iki rekât, akşam namazından sonra evinde iki rekât, yatsı namazının farzından sonra evinde iki rekât, sabah namazından önce yine iki rekât olarak kıldığı sünnet namazlardır.”
Buhari (1122)
(3) Sünnet Namazları Evde Kılmanın Caizliği

(223) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) benim evimde öğle namazından önce dört rekât namaz kılar, sonra çıkar insanlara farz namazını kıldırırdı. Sonra tekrar iki rekât kılardı. Akşam namazını da insanlara farzı kıldırdıktan sonra eve gelir iki rekât namaz kılardı. Yatsıyı da farzı kıldırdıktan sonra eve gelir iki rekât namaz kılardı...”
Müslim (730/105)

Üst Ana Sayfa Alt