Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mevcut Bazı Irkların Nuh'a (a.s) Dayanan Nesebleri

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla... Farsçaya olan muhabbetim hasebiyle besmelenin farsçasını da buraya ekleyeceğim. Ba nam-e Xodavend-e Bakhsande u Mehreban

Konumuz Kürt, Pers, Yunan, Arap, Türk gibi ırkların atalarının kime dayanıp neseben Nuh (aleyhisselam) kadar senetlerini inceleyeceğiz. İbn Sa'd'ın Tabakatu'l-Kubra adlı (1/26) eserinden nakil sunacağım. Hişam bin Muhammed bin Saib babasından şu rivayeti aktarıyor, babası Zehebinin Siyerinde geçtiği üzere her ne kadar metruku'l-hadis bir şii olsada nesepler konusunda baştacıydı. Bu yüzden rivayetini aktarmakta ve kabul etmekte hiçbir beis yoktur. Şimdi rivayeti -özetle- aktaralım;

''Hind, Sind ve Bend kavimlerinin soyu Bukir bin Yaktun bin Abir bin Şalikh bin Arfakhaşd bin Sam bin Nuh (aleyhisselam)'a dayanır.
Persler(Farisiler) Faris bin Bebras bin Yasur bin Sam bin Nuh'a dayanır
Nebatiler Nubeyt bin Maş bin İrem bin Sam bin Nuh'a dayanır.
Rumlar Natti bin Yunan bin Yafes bin Nuh'a dayanır.''

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Said bin Müseyyeb şöyle demiştir;

''Nuh'un üç oğlu vardır. Sam, Ham ve Yafeth. Sam'ın çocukları Araplar, Persler ve Rumlardır.
Ham'ın evlatları ise; Sudanlılar, Berberiler ve Kıbtilerdir.
Yafes'in çocukları ise; Türkler, Sakalib Ehli ve Ye'cüc ile Me'cüctür.

Sakalib ehlinden kasıt; Polonyalılar, Ruslar, Bulgarlar, Hırvatlar ve Hazar Gölü kuzeyinde veya Volga nehri civarında yaşayan insanlardır.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bunun bende detayli soy agacini gormustum evvelden. Ama ne kadar doĝru bilemedim açıkcası.

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu etnik milliyetçi/türkçü kesim falan da çok değinir Yafese,anlatmaya ordan başlarlar hep.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Aklima bir soru geldi.
O zaman Hz. Nuh Peygamberin bu 3 oğluda gemiye binenlerden miydi ?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Aklima bir soru geldi.
O zaman Hz. Nuh Peygamberin bu 3 oğluda gemiye binenlerden miydi ?
Evet, çoğu kaynakta öyle geçer. Bunlardan başka oğulları da var tabii. Misâl Kur'ân'da geçen şirk koşan ve Allah'ın azabından dağa sığınmak isteyen bir oğlu daha var. Ama Allah'ı birleyenin sadece bu 3 oğlu olduğuna dair bir iddia görmüştüm. Sayısının da, isimlerinin de en doğrusunu Allah bilir.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt