Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mehdi (a.s.)'nin Ahlaki Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in Ahlakidir

A Çevrimdışı

arsan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
MEHDİ (A.S.)'NİN AHLAKI PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V.)'İN AHLAKIDIR

HZ. DAVUD (A.S.)'UN SAKINMASINA, HZ. EYÜP (A.S.)'ÜN SABRINA SAHİP OLAN HZ. MEHDİ (A.S.)'NİN AHLAKI PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V.)'İN AHLAKIDIR

İMAM MEHDİ (HZ. MEHDİ) (A.S.)'NİN AHLAKI ALLAH'IN RESULÜ (S.A.V.)'İN AHLAKIDIR. Herşeye Kadir olan Allah, Allah'ın Elçisinin ahlakını "Üstün ahlak" olarak işaret etmiştir.

Kalem Suresi : 4.Ayet ; Mikyaal al-Makaarem, Cilt 1, Sayfa 84; E'qd al-Dorar, Sayfa. 31; A'laam al-Waraa, Sayfa 291; Muntakhab al-Asar, Sayfa 183 Al-Malaahem wa-al-Fetan'dan aktarıyor.

İmam Mehdi Hz. Mehdi (a.s.), DAVUT PEYGAMBER (A.S.)'İN SAKINMASINA ve EYÜP PEYGAMBER (A.S.)'İN SABRINA sahiptir.

Kefaayah al-Asar, Sayfa 43

ANTİ_BİDAT Çevrimdışı

ANTİ_BİDAT

Üyeliği İptal Edildi
Banned
mehdi inancının kaynağı Şİİ'likten gelmektedir.. onlarda kaybolan 12. ci imamlarını yani mehdiyi bekliyorlar..

A Çevrimdışı

arsan

Üyeliği İptal Edildi
Banned
mehdi inancının kaynağı Şİİ'likten gelmektedir.. onlarda kaybolan 12. ci imamlarını yani mehdiyi bekliyorlar..

SEN BU HADİSLERİ HİÇ OKUMADIN GALİBA BİLMEMEK DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIP;)

Hz. Ali'nin (r.a.) rivayetine göre Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
Kıyametin kopması için zaman da sadece bir günden başka vakit kalmamış da olsa Allah (c.c.) benim Ehl-i Beytimden bir zatı (Mehdi'yi gönderecek.)
Sünen-i Ebu Davud, 5/92
sphere1.gif

Hz. Ali (r.a.) den rivayet edilmiştir; Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdu:
El-Mehdi , bizden Ehl-i Beyt'tendir.
sphere1.gif

Said b. el Müseyyeb (r.a.) dan, Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
Mehdi, kızım Fatima'nın neslindendir.
Sünen-i Ibn Mace, 10/348
sphere1.gif

Mehdi ile müjdelenin. O Kureyş'ten ve Ehl-i Beyt'imden bir kişidir.
Kitab-ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman , 13
sphere1.gif

İbnu Mes'ud: "Resulullah yahut da şöyle buyurmuştu der: "...Ehl-i beytimden birini, ki bu zatın ismi benim ismime uyar, babasının ismi de babamın ismine uyar. Bu zat, yeryüzünü, -eskiden cevr ve zulümle dolu olmasının aksine- adalet ve hakkaniyetle doldurur."
[SIZE=-2][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Tirmizi, Fiten 52, (2231, 2232)
sphere1.gif

Benim Ehl-i Beytimden bir şahıs bütün dünyaya hakim oluncaya kadar günler ve geceler gitmez. (En-Necmu's Sakıb, Ukayli)
sphere1.gif

"Mehdi, benim çocuklarımdan biridir. Yüzü gökyüzünde parlayan yıldız gibidir.'' (Ali b. Sultan Muhammed el-Kari el-Hanefi'nin "Risaletül Meşreb elverdi fi mezhebil Mehdi")
sphere1.gif

"Benim neslimden olan 40 yaşındaki Mehdi'dir. Yüzü gökyüzünde parlayan yıldız gibidir. (Ali b. Sultan Muhammed el-Kari el-Hanefi "Risaletül Meşreb Elverdi fi Mezhebil Mehdi")
sphere1.gif

"Mehdi benim çocuklarımdandır. Onun yüzü, parlak yıldız gibidir." (Ukayli "En-Necmu's-sakıb fi Beyanı Enne'l Mehdi min Evladı Ali b. Ebi Talib Ale't-Temam ve'l kamal")

c1.jpg

Bütün peygamberler birbirinin neslindendir. Mehdi (a.r.) de bu nesilden gelmektedir. Halk arasında bu nesilden gelenlere Seyyid denmektedir.

c1.jpg
İşari manada ayet mealleri:

2/128- "Rabbimiz, ikimizi sana teslim olmuş (müslümanlar) kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş (müslüman) bir ümmet (ver). Bize ibadet yöntemlerini (yer veya ilkelerini) göster ve tevbemizi kabul et. Şüphesiz, Sen tevbeleri kabul eden ve esirgeyensin."

3/33- Gerçek şu ki, Allah, Adem'i, Nuh'u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti;

6/87- Babalarından, soylarından ve kardeşlerinden, kimini (bunlara kattık); onları da seçtik ve dosdoğru yola yöneltip-ilettik.

c1.jpg

ANTİ_BİDAT Çevrimdışı

ANTİ_BİDAT

Üyeliği İptal Edildi
Banned
SEN BU HADİSLERİ HİÇ OKUMADIN GALİBA BİLMEMEK DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIP;)

Hz. Ali'nin (r.a.) rivayetine göre Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
Kıyametin kopması için zaman da sadece bir günden başka vakit kalmamış da olsa Allah (c.c.) benim Ehl-i Beytimden bir zatı (Mehdi'yi gönderecek.)
Sünen-i Ebu Davud, 5/92
sphere1.gif

Hz. Ali (r.a.) den rivayet edilmiştir; Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdu:
El-Mehdi , bizden Ehl-i Beyt'tendir.
sphere1.gif

Said b. el Müseyyeb (r.a.) dan, Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
Mehdi, kızım Fatima'nın neslindendir.
Sünen-i Ibn Mace, 10/348
sphere1.gif

Mehdi ile müjdelenin. O Kureyş'ten ve Ehl-i Beyt'imden bir kişidir.
Kitab-ul Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman , 13
sphere1.gif

İbnu Mes'ud: "Resulullah yahut da şöyle buyurmuştu der: "...Ehl-i beytimden birini, ki bu zatın ismi benim ismime uyar, babasının ismi de babamın ismine uyar. Bu zat, yeryüzünü, -eskiden cevr ve zulümle dolu olmasının aksine- adalet ve hakkaniyetle doldurur."
[SIZE=-2][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Tirmizi, Fiten 52, (2231, 2232)
sphere1.gif

Benim Ehl-i Beytimden bir şahıs bütün dünyaya hakim oluncaya kadar günler ve geceler gitmez. (En-Necmu's Sakıb, Ukayli)
sphere1.gif

"Mehdi, benim çocuklarımdan biridir. Yüzü gökyüzünde parlayan yıldız gibidir.'' (Ali b. Sultan Muhammed el-Kari el-Hanefi'nin "Risaletül Meşreb elverdi fi mezhebil Mehdi")
sphere1.gif

"Benim neslimden olan 40 yaşındaki Mehdi'dir. Yüzü gökyüzünde parlayan yıldız gibidir. (Ali b. Sultan Muhammed el-Kari el-Hanefi "Risaletül Meşreb Elverdi fi Mezhebil Mehdi")
sphere1.gif

"Mehdi benim çocuklarımdandır. Onun yüzü, parlak yıldız gibidir." (Ukayli "En-Necmu's-sakıb fi Beyanı Enne'l Mehdi min Evladı Ali b. Ebi Talib Ale't-Temam ve'l kamal")

c1.jpg

Bütün peygamberler birbirinin neslindendir. Mehdi (a.r.) de bu nesilden gelmektedir. Halk arasında bu nesilden gelenlere Seyyid denmektedir.

c1.jpg
İşari manada ayet mealleri:

2/128- "Rabbimiz, ikimizi sana teslim olmuş (müslümanlar) kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş (müslüman) bir ümmet (ver). Bize ibadet yöntemlerini (yer veya ilkelerini) göster ve tevbemizi kabul et. Şüphesiz, Sen tevbeleri kabul eden ve esirgeyensin."

3/33- Gerçek şu ki, Allah, Adem'i, Nuh'u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti;

6/87- Babalarından, soylarından ve kardeşlerinden, kimini (bunlara kattık); onları da seçtik ve dosdoğru yola yöneltip-ilettik.

c1.jpg

KUR'AN VE SÜNNET YOKSUNU CAHİL.. HADİSLERİ KUR'AN VE SÜNNETİN ÖNÜNDE GÖREN SABİT FİKİRLİ..

N Çevrimdışı

nureddin_79

Üye
İslam-TR Üyesi
HADİSLERİ KUR'AN VE SÜNNETİN ÖNÜNDE GÖREN SABİT FİKİRLİ..

Kardeşim, biraz dikkat et lütfen. Ehli Sünnet Kuranı hadislerle tefsir ederler, Kuranı anlamada hadislere başvururlar. Kuranda Mehdi anlatılmıyorsa bile, Resulullah (sav) ondan bize haber vermiştir. Sonradan Şiialar bu konuda bir çok ''hadis'' uydurunca bazıları bunu inkar edeyim derken Mehdi hakkında herşeyi inkar etmiştir. Şiiaların Mehdi anlayışı bugün Tasavvufculara bulaşmış, uydurma ne kadar hadis varsa kitaplarında sahihmiş gibi mevcuttur. Arsan ne kadar uydurma hadis varsa buraya taşımış, hakkı batılla karıştırmıştır. Ama Anti-Bidat sende burada onun uydurma rivayetlerini inkar edeyim derken, Mehdiyi inkar ediyorsun, buda Resulullahtan gelen Sahih rivayetleri inkar etmek demektir. Ayrıca yukarıda alıntı yaptığım yazı çok ters bir ifadedir.

Selamun aleykum ve rahmetullah ve berekatuh.

ANTİ_BİDAT Çevrimdışı

ANTİ_BİDAT

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeşim, biraz dikkat et lütfen. Ehli Sünnet Kuranı hadislerle tefsir ederler, Kuranı anlamada hadislere başvururlar. Kuranda Mehdi anlatılmıyorsa bile, Resulullah (sav) ondan bize haber vermiştir. Sonradan Şiialar bu konuda bir çok ''hadis'' uydurunca bazıları bunu inkar edeyim derken Mehdi hakkında herşeyi inkar etmiştir. Şiiaların Mehdi anlayışı bugün Tasavvufculara bulaşmış, uydurma ne kadar hadis varsa kitaplarında sahihmiş gibi mevcuttur. Arsan ne kadar uydurma hadis varsa buraya taşımış, hakkı batılla karıştırmıştır. Ama Anti-Bidat sende burada onun uydurma rivayetlerini inkar edeyim derken, Mehdiyi inkar ediyorsun, buda Resulullahtan gelen Sahih rivayetleri inkar etmek demektir. Ayrıca yukarıda alıntı yaptığım yazı çok ters bir ifadedir.

Selamun aleykum ve rahmetullah ve berekatuh.

BEN KUR'AN VE SÜNNETTE OLMAYAN HİÇ BİR AMELİ KABUL ETMİYORUM..

ANTİ_BİDAT Çevrimdışı

ANTİ_BİDAT

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hocam okudum orayı.. dünde anlattım sana gerekeni.. tartışmanın bir anlamı yok bence..

R Çevrimdışı

rambo

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yav kardeşim ne kadar mehdi meraklısısınız MÜSLÜMANIN AHLAKI PEYGAMBERİN AHLAKIDIR desenizde tüm müslümanlar ahlaklarını ve mücadelelerini peygamber efendimzize benzetmeye çalışsada kendini ve çevresini kurtarsa mehdiyi bekliycemde beni kurtaracak diye yorulmasa sizde net köşelerinde tartışmasanız olmazmı

Üst Ana Sayfa Alt