Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mahkeme Kararı Gereği Korunmaya Alınmıştır Yazılı Bir Etiket Yapıştırmak Câiz mi?

h.ensar Çevrimdışı

h.ensar

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben çalıştığım iş yerinde paketleme yapıyorum ambalajların uzerine
kopyalamaya karşı mahkeme kararı gereği korunmaya alınmıştır yazan bir etiket yapistiriyorum bunun bi sakıncası varmı

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Tağutun mahkemesini ve koyduğu hükmü meşrulaştıran bildirgeyi ürüne yapıştırarak insanları korkutarak itaate çağırmanın sakıncası vardır.

Terzinin biri, âlime : Ben zalimlerin elbisesini dikiyorum. Acaba ben Kasas Suresi’nin 17. ayeti gereği zalimlere yardım edenlerden olur muyum?” diye sorar.
Alim şöyle cevab verir: “Hayır sen zalimlere yardım eden değilsin. Bilakis sana iğne satanlar zalimlere yardım edenlerdir. Sen ise bizzat zalim olmuşsun” diye cevab verir.
(Alusi, Ruhul Meanî (20/49)

İlgili Konu:

Tağutlara Terzilik Bile Yapan Zalimdir İddiasının Delili Nedir?

https://www.islam-tr.org/konu/tagutlara-terzilik-bile-yapan-zalimdir-iddiasinin-delili.34913/

h.ensar Çevrimdışı

h.ensar

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yani bu yaptığım beni küfre düşürürmu kardeş.

Selamunaleykum abi beni yanlış anlama hüsnü niyetimle soruyorum
1.)Dükkanına falan kanuna göre sigara içilmez levhasini asmaya benzemiyor mu?
2.) Bazı kitap yada cd lerde telif hakkı saklıdır yazması
3.) Islamda fikir mülkiyeti varmidir.Varsa yaşadığımiz coğrafyada meşru mahkemeler olmadığı için kişi bunu nasıl korumaya abilir.
Benim çalıştığım iş yeri araba parçası üretiyor ve irana satiyor. Iran pazarindada güçlü bi pazar payına sahip.Ürünlerini koyduğu ambalajın taklit edilmesi ne karşı bir koruma durumu söz konusu.Yani şimdi bu ürünler başkası tarafından daha kalitesiz bir şekilde üretilerek benzer bir ambalajla satilsa bu iş yeri itibarını kaybedebilir. Allaha emanet ol abi Rabbim ilmimizi arttirsin Selamunaleykum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt