Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kuran'ı Kerim'deki düşünen Kalp Mucizesi

X Çevrimdışı

Xy00262

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kuran'ı Kerim'deki düşünen Kalp Mucizesi

male-female-heart-2.jpeg
Erkek ve Kadın: Erkek kalbindeki (sarı noktalar) ve kadın kalbindeki (pembe noktalar) “küçük beyin”in karşılaştırması. Nöronların dağılımı farklıdır ve kadın kalbinde daha az nöron vardır. Shaina Robbins, MS tarafından çekilen görüntüler

HeartMath Science Instutue (HeartMath Bilim Enstitüsü) kalbimiz ve beynimiz arasındaki ilişki ile ilgili araştırma yapmış.

Bu önemli konuyu ilk araştıran ve anlatan kişi Dr. J. Andrew Armour isimli bir bilim adamıydı. (1990)

Kalbimizin beynimize gönderdiği sinyaller, beynimizin kalbimize gönderdiği sinyallerden daha fazla. Kalbin tıpkı beyin gibi kendine has çok kompleks bir sinir sistemi var.
40.000'den fazla olan bu nöronlar, kalbin kendisine ait 'küçük bir beyin' olarak tanımlanıyor. Kalbin çeşitli hormonal durumları, nöro taşıyıcılar tarafından beyne iletiliyor ve beyin sistemini etkiliyor.

Örnek olarak sevgi hormonunun da çıkış yeri kalp.

Tarih boyunca insanların kalbe yükledikleri anlamın aksine modern bilim şu ana kadar kalbi, beynin ürettiği duygulara tepki veren bir organ olarak tanımlıyordu. Yeni buluntular araştırmalara farklı bir yön verdi ve kalbin bildiklerimizden çok daha fazla fonksiyona sahip oldugu yönünde yeni çalışmalar başlatıldı. Bu hususta da beynin kalp ile bağlantısını sağlayan karmaşık ağ önemli bir nitelik taşıyor.

Ancak daha geçen yıl, otonom sinir sistemi kontrolüne ek olarak kalbin KENDİ sinir sistemine de sahip olduğunu ortaya koyan bir araştırma makalesi yayınlandı. (Medium.com,17.09.2023)

Kuran ayeti: Kendisiyle akledecekleri bir kalplerinin ve işitecekleri bir kulaklarının olması için yeryüzünde dolaşmazlar mı? Çünkü gözler kör olmaz. Asıl kör olan sinelerdeki kalplerdir. (22/Hac, 46)

Konuyla alakalı video:

Kaynaklar:
Türkçe kaynak 1
Türkçe kaynak 2
Hearts little brain
Medium.com (ingilizce)

**Yayınlanan yazılardan anlaşıldığı üzere bu konu henüz çok yeni ve bu yüzden islama saldırılar bu konuda devam etmekte! Kuran'ı gericilik ile suçlayanlara/bilime tapanlara bu konuyu gösterdiğiniz zaman suspus oluyorlar...Benim bütün bu öğrendiklerimden çıkardığım sonuç: Kuran ve sünnet ile uyumlu olmayan hiçbir bilgiye inanmayın! Tarihte bilim insanı adı altında ne tür sahtekarlıklar yaptıkları herkes tarafından bilinir...**

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Konuya destek niteliğinde, bu linki bırakıyorum. Kalp ile beyin iletişimini çözmek, bir çok sorunun da çözümü aynı zamanda.

X Çevrimdışı

Xy00262

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Konuya destek niteliğinde, bu linki bırakıyorum. Kalp ile beyin iletişimini çözmek, bir çok sorunun da çözümü aynı zamanda.
Allah razi olsun hakkini helal et gormedim onu sanirim

X Çevrimdışı

Xy00262

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

Yazdiklarini okudum hiç bilimsel kanıta gerek yok bile Allah sana firdevsi versin amin

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Yazdiklarini okudum hiç bilimsel kanıta gerek yok bile Allah sana firdevsi versin amin
Amin ecmain kardeşim.

Bilimsel olarak ele almak isteyenler olursa: istendiğinde "psikoloji, sosyoloji" nasıl bilim dalı olarak kabul ediliyorsa (komple gözlemden ibaret alanlar), kalbin akledişi ve beyin ilişkisi de "fiziksel olarak ispata" belki henüz net hazır değil ama hem ayetlerle (bizlere bu yeterli), hem de psikoloji ve sosyoloji ile bildiklerimizle birebir örtüşmekte; ve dolayısı ile mantık adına reddetmek için hiçbir gerekçe bulunacak durumda değil. Haliyle bilimsel kanıtı yeterli görmeyenlere bu iki alan hatırlatılabilir.