Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kullanım Şartları Adlı Sözleşmelerin Hükmü Nedir?

irmiya Çevrimdışı

irmiya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam es-Selamun Aleykum ve rahmetullah ve berekatuh

Merak ettiğim şudur ki biliyorsunuz sanal ortamda bizlere bazı uygulamaları kullanmak için sözleşmeler sunuluyor.
Burada bunlar için " Kabul ediyorum veyahut Onaylıyorum " seçenekleri oluyor ve onlara tıklayarak kabul ediyoruz. Ben bu tür sözleşmeleri kabul etmiyorum şüpheli olduklarını düşünüyorum en azından içim rahat etmiyor.
Fakat mesela abimin bir iPhone telefonu var ve o birtakım sözleşmeleri kabul etmiş. Ben onun telefonunu alıp kullanıyorum ve telefon bana bir daha sözleşme sunmuyor fakat şöyle bir mevzu da var ki bu iPhone telefonların ayarlar kısmında bir bölüme gidiyorum veyahutta bir web sitesine giriyorum ve " Kullanım Şartları " adlı bölümler olduğunu görüyorum. Buralarda diyor ki " bu uygulamayı veya siteyi kullanarak sen aşağıda yazan şartları kabul etmiş sayılıyorsun... "diyor. Bana onaylayacağım yada reddedeceğim hiçbir sözleşme sunmuyor. Sadece uygulamayı kullanırsan kabul etmiş sayarım diyor. Ve bu anlaşmalar küfür sözleri içeriyor olabiliyor. Şimdi bu sözleşmeler geçerli midir? Ben uygulamayı kullanarak kabul etmiş sayılır mıyım şeri olarak? Teşekkür ederim. @Abdulmuizz Fida

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim

Evvela şunu diyeyim ki küfür sözleşmelerdeki yazıları onaylamak ihtilaflı meselelerdendir. Bu konuda cevabımı aşağıda link olarak vereceğim. Fakat sormuş olduğunuz telefonun "bu uygulamayı veya siteyi kullanarak sen aşağıda yazan şartları kabul etmiş sayılıyorsun... " diyor. Bana onaylayacağım yada reddedeceğim hiçbir sözleşme sunmuyor. Sadece uygulamayı kullanırsan kabul etmiş sayarım diyor." ifadesinden şahsen ben ortada bir küfür sözlemesi de göremediğim için bir sözleşmeye onay vermek olarak da algılamıyorum. Aksine telefon veya program şirketinin "onaylama sonucunda telefon veya uygulamada bir bozulma veya zarar ziyan neticesinde bizim bir mesuliyetimiz olmadığını kabul etmeyi onaylamayı kabul etmiş olursunuz" onayı diye anlıyorum.