Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Konu Kitli Olduğu Için Sadece Tek Yazı Yazacam

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
kutlu doğum üzerne delili ile yazacam inşALLAH

Ey iman edenler! Allahtan korkun! Her kes yarın için bugün ne gönderdiğine baksın. Allahtan korkun çünkü Allah, ne yaparsanız hakkıyla haberdardır.” (Haşr, 59/18)

Kim İslam da iyi bir çığır açarsa açtığı çığrın ecri ve kendisinden sonra, onunla (o çığırla) amel edenlerin ecirleri, sevaplarından hiçbir şey eksilmeden ona aittir. Kim de İslam da (Müslümanlar içinde) kötü bir çığır açarsa, açtığı çığırın günahı ve kendisinden sonra onunla amel edenlerin günahları, günahlarından bir şey eksilmeden ona aittir.” (Riyâzu’s- Salihîn, 19, bab. 172. hadis, s. 158 (Müslim’den);

Mevlidin dinimizdeki yeri nedir?

Mevlid Peygamberimizden (a.s.m.) üç dört asır sonra icad edilen İslâmî bir âdet olmakla birlikte, bid’atın hasene (güzel) kısmına girmektedir. Büyük hadis ve fıkıh âlimi olan İbni Hacer, mevlid merâsiminin meşrûiyeti hakkında şu hadisi zikreder:

İbni Abbas’ın rivayetine göre, Resûl-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Medine’ye hicret ettiklerinde Aşure gününde Yahudilerin oruç tuttuklarını öğrenir. Oruç tutmalarının sebebini sorduğunda Yahudilerden şu cevabı alır:

“Bu çok büyük bir gündür. Bugünde Allah, Mûsâ ile kavmini kurtardı. Firavun ile kavmini suda boğdu. Mûsâ da buna şükür için oruç tuttu. İşte biz de bugünün orucunu tutuyoruz.”

“Bunun üzerine Peygamberimiz, ‘Öyleyse biz Mûsâ’ya sizden daha yakın ve evlâyız’ buyurdu. O günden sonra hem kendisi oruç tuttu, hem de tutulması için tavsiyede bulundu.” ( Müslim, Sıyam 127)

İbni Hacer bu nakilden sonra şöyle der: “Bundan anlaşılıyor ki, böyle bir günde, mevlid gecesinde Allah’a şükretmek tam yerindedir. Fakat mevlid merasiminin Peygamberimizin doğum gününe denk getirilmesi için dikkat etmek gerektir.” (el-Hâvî fi'l-Fetevâ, 1/190.)

Bugünkü İslâm ülkelerinde Peygamberimizin doğumunu yâd etmek, ona salât-selâm getirmek maksadıyla çeşitli dillerde okunan mevlidler vardır. Arapça “Bâned Suâd, Bürde ve Hemziyye” kaside-leri birer mevliddir. Türkçede ise yirmiden fazla mevlid manzumesi vardır. Fakat bunların içinde en çok tutulan ve okunanı Süleyman Çelebi merhumun 1409 yılında yazdığı Vesiletü’n-Necât isimli mevlid kitabıdır. Önceleri yalnız Peygamberimizin doğum gününde okunan ve tertip edilen mevlid merâsimleri, daha sonra bütün mübarek gecelerde tekrarlanmış, bilhassa memleketimizde daha da yaygınlaşarak, ölüm, hastalık ve daha birçok vesilelerle okuna gelmiştir. Bazı İslâm âlimleri mevlidi bid’at sayarak karşı çıkmışlarsa da yukarıda da ifade ettiğimiz gibi ,

Bediüzzaman, zamanımızda bu meseleyi şöyle tashih etmiştir:

“Mevlid-i Nebevî ile Miraciyenin okunması gayet nâfi (faydalı) ve güzel âdettir ve müstahsen (iyi, hoş) bir âdet-i İslâmiyedir. Belki hayat-ı içtimaiye-i İslâmiyenin gayet lâtif ve parlak ve tatlı bir medar-ı sohbetidir (sohbet sebebidir). Belki hakaik-i imani-yenin ihtarı (hatırlatılması) için, en hoş ve şirin bir derstir. Belki îmanın envarını ve muhabbetullah ve aşk-ı Nebevîyi göstermeye ve tahrike en müheyyic (heyecan uyandıran) ve müessir bir vasıtadır.” (Nursi, Meklubat, s. 281-285)

Soru:
Peygamber'in Doğum Günün Kutlamak Bid'at Mi?

Cevap:
Her şeyden önce dünyadaki bütün Müslümanlar peygamberi insanlığa tanıtmak adına doğum gününü kutlama fırsatına sarılmalıdır Peygamberin hayatından dersler alınabilir ve kendisi öğrenebilen herkes için bir rol modelidir Bu yüzden bunun bid'at olmadığını söylemeliyiz Bid'at kelime anlamı olarak arapçada geçmiş örnekleri olmayıp sonradan birilerinin icat ettiği hareketlere denir İslami terminolojide de ibadetlere karıştırılan yeni şekillerdir Böylece peygambere olan sevgimizi ifade ederken ibadetleri değiştirecek herhangi bir şey yapmıyorsak bu kutlamalar bid'at olmaz Peygamber kendi zamanında da anılmasına vesile olması için bir takım etkinliklere icabet etmiş, Müslümanlar da sevgilerini herhangi bir kısıtlama olmadan göstermiştir Sevgilerini göstermek için onun abdest aldığı suyun artanıyla abdest alanlar bile olmuştur
Böylece peygamberin doğumunu kutlamak anısını yaşatmak ve sevgimizi göstermenin caiz olduğuna dair yeterli kanıtımız var Bu yalnızca İslam da olmayan yeni ibadet şekilleri ortaya atsaydık bid'at olurdu Peygamber zamanında da Müslümanlar onun Medine ye girişini şarkılar söyleyip sevinçlerini ifade ederek, hicret ettiklerinde yeni bir takvim başlatarak kutlamadılar mı? Peygambere övgü şiirleri yazmadılar mı? Arkadaşları arkada bıraktığı emanetlerini de bir sevgi göstergesi olarak sakladılar Milletler tarihi olayları birlikleri korumak ve kim olduklarını hatırlamak için kutlarlar İslam tarihinde Allah'ın elçisinin doğumu, hayatı ve görevinden daha anlamlı olaylar olabilir mi? Bu durumda bunu en uygun şekilde kutlayamayacağımızı söyleyebilir miyiz?
(Toronto İslam Üniversitesi'nde Şeyh Ahmet Kuti)

Pazertesi Ebu Leheb ’in azabı Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem)’nün doğum müjdesi kendinse verildiğinde cariyesi Süveybe’yi azad etmesinden dolayı hafifler. Muhammed b. Nasıruddin ed-Dimeşki şöyle demektedir:
[21] Kur’an’ın elleri kurusun diye zemmettiği ebedi cehennemlik o kafir;
Ahmed ’in doğumuna sevindi diye pazartesi günleri daha az azab görür.
Ömür boyu Ahmed’le sevinen ve muvahhit olarak ölenin hali ise bir düşün nasıl olur.
Hadis’i şerife göre Süveybe’yi azad ettiğinden dolayı Ebû Leheb’in azabı hafifleyecekse viladetle sevinen Müslümanların sevap kazanmaları evleviyetle mümkündür.

Sonuç
İslam eşyayı doğru okumayı emreder. Kabe’yi tavaf etmek, Safa-Merve’de sa’y etmek, şeytanı taşlamak belli mekanlarda akdedilen ve uzun bir tarihi geçmişi olan ibadetlerdir. Her biri bir anda defaatle yapılır. Tekrar, ibadetlerin gayelerini idrak etmeye katkıda bulunur. Kabe etrafında döndükçe ya da Safa Merve arasında sa’y ettikçe “hakikat” daha yakından tanınır ve mesaj daha net kavranır. Çünkü insan bir şeyi tanıyabildiği ölçüde tasavvur eder. Allah Resulü (sallallahu aleyhi ve sellem) de mevlid ile daha yakından tanınacaktır. Fakat bu günde yapılanları Kur’an-ı Kerim, naat, şemail, şiir okumak, oruç tutmak, sadaka vermek gibi hayrı hizmetlerle sınırlı tutmak gerekir.
Mevlid çerçevesinde yapılan gayri İslamî etkinlikleri gerekçe gösterip mevlidi inkar etmek ise, yılın diğer günlerinde işlenen haram ya da mekruhlardan dolayı yıl boyu yapılan amel-i Salihlere sınırlama getirmek gibidir. Bu yüzden mücerred olarak mevlidin meşru olup olmadığını tartışmak akla ziyan bir ameliyedir

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sizin gibi bir bidatci ve yalancı kural tanımaz ile uğraşacak değilim.

Öncelikle kilitli konu devamında yazı yazılmaz. Yazılsada konu başka birşekilde başlık ile belirtilir buraya show yapar gibi gelinmez.

Konuya ayet ile başlamıssınız bende Allah Rasulu sav'in bir hadisi ile devam edeyim.

İmam Ahmed'in el müsnedinde geçer. Kim benim adıma yalan uydurursa cehennemdeki yerine (şimdiden) hazırlansın.

Daha bidatin kelime anlamını bilmeden yorum yaparsanız olacağı budur. Biz doğum günü kutlamadan bahsediyoruz, beyfendi muharrem ayında tutulan oruçlardan bahsediyor zira başka bir delilde göremedim.

Ben soruyorum kim peygamber sav'in doğumunu kutlamış.

1- Rasul sav hayattayken kendi doğum gününü kutladı mı ya da kutlamasına izin verdi mi? HAYIR
2- Sahabe (Allah onlardan razı olsun) hangi biri peygamber ölünce kutladı ? Var mı tarihte tek bir sahabe? HAYIR
3- Sahabeyi tabiun ( Allah onlardan razı olsun) (at tabiunda dahil) 1 örnek varmı kutlayan ? HAYIR
4- Dört büyük mezhep imamlarından (Allah onlardan razı olsun )hangi biri kutladı? Var mı tek bir imam ? HAYIR

Beyfendi gelmiş bana risaletten 4 asır sonrasından ve son yy'dan gelenlerden delil getiriyor. SubhanAllah böyle pişkinlik görmedim.

Doğum günü kutlamanın islamdaki hükmü nedir önce bunu araştırın. Hiç araştırıcı değilsiniz böyle taasubla bir yere varacağınızıda sanmıyorum. Rabbim hidayet versin size.

https://www.islam-tr.org/tevhid/12371-islama-gore-dogum-gunu-kutlamanin-hukmu.html doğum günü kutlayıp hristiyanlara benzeme adetiniz var.

Ayrıca bidati hasene kavramınıda tamamiyle cahillerden farklı birşekilde bilmiyorsunuz. Buyrun bu konuda da sohbet eklemiştim dinleyiverin.

Talha Hoca Bidat? Hasene -1 ?slami Sohbet Video - ilahi dinle,islami Videolar - Dini Videolar, klipler-ezgiler, kuran dinle
Talha Hoca Bidat? Hasene -2 ?slami Sohbet Video - ilahi dinle,islami Videolar - Dini Videolar, klipler-ezgiler, kuran dinle

Ve hala içinizde zerre samimiyet varsa dine az bir saygınız varsa, bakın kendime saygı istemiyorum dine az 1 gram saygınız kaldıysa kutlu doğumla ilgili yazılmış olan kaynak eseri okur karşıma öyle gelirsiniz.

Buyrun kitabın tanıtım linki:

https://www.islam-tr.org/islami-kit...ve-bin-yillik-yanilgi-muhtesem-bir-kitap.html

Ve son olarak sizi süresiz banlıyorum. Sitemizi bidatlerinizle kirletiyorsunuz. Umarım tekrar gelmezseniz zira her türlü atılacaksınız.

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ‏ ‏صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ‏ ‏مَنْ سَنَّ فِي الْإِسْلَامِ سُنَّةً حَسَنَةً فَعُمِلَ بِهَا بَعْدَهُ كُتِبَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ عَمِلَ بِهَا وَلَا يَنْقُصُ مِنْ أُجُورِهِمْ شَيْءٌ وَمَنْ سَنَّ فِي الْإِسْلَامِ سُنَّةً سَيِّئَةً فَعُمِلَ بِهَا بَعْدَهُ كُتِبَ عَلَيْهِ مِثْلُ وِزْرِ مَنْ عَمِلَ بِهَا وَلَا يَنْقُصُ مِنْ أَوْزَارِهِمْ شَيْءٌ

Kim İslam da iyi bir çığır açarsa açtığı çığrın ecri ve kendisinden sonra, onunla (o çığırla) amel edenlerin ecirleri, sevaplarından hiçbir şey eksilmeden ona aittir. Kim de İslam da (Müslümanlar içinde) kötü bir çığır açarsa, açtığı çığırın günahı ve kendisinden sonra onunla amel edenlerin günahları, günahlarından bir şey eksilmeden ona aittir.” (Riyâzu’s- Salihîn, 19, bab. 172. hadis, s. 158 (Müslim’den);

Bu hadis bir sahabenin fakir bir toplum icinde Sadaka SÜNNETINI ihya etmesi üzerine Peygamber -SallAllahu 'alayhi wa Sallam- tarafindan söylenmis bir sözdür. Bunu Bid'at-i (Haseneye) delil olarak getirmek isteyen kisiler önce bu sözün hangi olay üzerine söylendigine baksin. Yani eger bir toplum icerisinde bir sünnet ölmüs ise ve bir sahis bu SÜNNETI ihya ederse, iste o zaman bu Hadisin muhatabi olur ve Hadiste zikredilen ecri alir insha'Allah. Bu hadis dinde yepyeni bir ibadeti, gelenegi, kutlamayi vs. ihdas etmekten bahsetmiyor, bilakis dinde mevcut olan fakat terk edilmis veya unutulmus bir Sünneti ihya etmekten bahsediyor. Kimde Müslümanlar icinde haram bir fiilin cigrini acarsa oda Hadiste gecen tehdidin muhatabidir.

Selametle, ...

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sizin gibi bir bidatci ve yalancı kural tanımaz ile uğraşacak değilim.

Öncelikle kilitli konu devamında yazı yazılmaz. Yazılsada konu başka birşekilde başlık ile belirtilir buraya show yapar gibi gelinmez.

Konuya ayet ile başlamıssınız bende Allah Rasulu sav'in bir hadisi ile devam edeyim.

İmam Ahmed'in el müsnedinde geçer. Kim benim adıma yalan uydurursa cehennemdeki yerine (şimdiden) hazırlansın.

Daha bidatin kelime anlamını bilmeden yorum yaparsanız olacağı budur. Biz doğum günü kutlamadan bahsediyoruz, beyfendi muharrem ayında tutulan oruçlardan bahsediyor zira başka bir delilde göremedim.

Ben soruyorum kim peygamber sav'in doğumunu kutlamış.

1- Rasul sav hayattayken kendi doğum gününü kutladı mı ya da kutlamasına izin verdi mi? HAYIR
2- Sahabe (Allah onlardan razı olsun) hangi biri peygamber ölünce kutladı ? Var mı tarihte tek bir sahabe? HAYIR
3- Sahabeyi tabiun ( Allah onlardan razı olsun) (at tabiunda dahil) 1 örnek varmı kutlayan ? HAYIR
4- Dört büyük mezhep imamlarından (Allah onlardan razı olsun )hangi biri kutladı? Var mı tek bir imam ? HAYIR

Beyfendi gelmiş bana risaletten 4 asır sonrasından ve son yy'dan gelenlerden delil getiriyor. SubhanAllah böyle pişkinlik görmedim.

Doğum günü kutlamanın islamdaki hükmü nedir önce bunu araştırın. Hiç araştırıcı değilsiniz böyle taasubla bir yere varacağınızıda sanmıyorum. Rabbim hidayet versin size.

https://www.islam-tr.org/tevhid/12371-islama-gore-dogum-gunu-kutlamanin-hukmu.html doğum günü kutlayıp hristiyanlara benzeme adetiniz var.

Ayrıca bidati hasene kavramınıda tamamiyle cahillerden farklı birşekilde bilmiyorsunuz. Buyrun bu konuda da sohbet eklemiştim dinleyiverin.

Talha Hoca Bidat? Hasene -1 ?slami Sohbet Video - ilahi dinle,islami Videolar - Dini Videolar, klipler-ezgiler, kuran dinle
Talha Hoca Bidat? Hasene -2 ?slami Sohbet Video - ilahi dinle,islami Videolar - Dini Videolar, klipler-ezgiler, kuran dinle

Ve hala içinizde zerre samimiyet varsa dine az bir saygınız varsa, bakın kendime saygı istemiyorum dine az 1 gram saygınız kaldıysa kutlu doğumla ilgili yazılmış olan kaynak eseri okur karşıma öyle gelirsiniz.

Buyrun kitabın tanıtım linki:

https://www.islam-tr.org/islami-kit...ve-bin-yillik-yanilgi-muhtesem-bir-kitap.html

Ve son olarak sizi süresiz banlıyorum. Sitemizi bidatlerinizle kirletiyorsunuz. Umarım tekrar gelmezseniz zira her türlü atılacaksınız.

Verdigin linkler ona hicbir fayda saglamiyacak ve izleme/okuma imkaninida bulamiyacak zira banlandi ve linkleri görmüyor.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Mail atarım kardeş, o da sizin gibi hassas olur umarım...

Üst Ana Sayfa Alt