Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kolay kilo vermek.?

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Foruma üye olduğum tarih 8 Ağustos, bu sebeple 8 Ağustos ta başlamayı uygun gördüm. Kürt babalar sağolsun evlatları askere geç gitsin diye doğum tarihlerini yanlış yazdırırlar nüfusa. Benim kimlikte doğum tarihim yanlış. Ama gerçekte 8 Ağustos dur. Bu vesileyle banada motivasyon olması açısından bu tarihte başlayacağım İnsaAllah :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Boy ve kilo endeksime göre 18 kg fazlam var. Fakir diyeti ve ev sporu tavsiyesi olan varsa irade gösterip ciddiyetle yapmaya hazırım insaAllah. Forum da duyurup bunu her gün yazarak gerceklestirecegime inaniyorum :)

Abi once bazal metabolizmani hesapla. Bu onemli.
  1. Kadınlar için: 655,10 + (9,56 x ağırlık) + (1,85 x boy) – (4,68 x yaş
  2. Erkekler için: 66,47 + (13,75 x ağırlık) + (5 x boy) – (6,76 x yaş)
Sonra telefonuna kalori takip uygulamasini indir.
Her gun yediklerini yazarsan kalori takibini yaparsin.

Kolay kilo vermek diye bir sey yok, surdurulebilir kilo vermek var hayati o kadar da zorlaştirmaya gerek yok:D

Bazal metabolizman senin icin bi veri
Onun ustune cikarsan kilo alirsin

73763 kere diyetisyene gitmis biri olarak yaziyorum bunu. 12 kilo yük vardi bende de. Şu an 8 kaldi ama ben keto diyetindeyim yağ bazlı besleniyorum ama diyetisyene gidiyom tabi.

1- gune sirkeli suyla baslayabiliyorsan en etkili yag yakici sirke nar sirkesi. Bulmasi cok zor. Yoksa elma sirkesi ile sabah ve aksam suya az miktar ekle iç. Cidden yaĝ yakiyor.
2- protein bazli beslenmen gerek yumurta peynir süt yogurt kefir vs gibi. Yogurdu da bi sure pul biber naneli sonra degistirip zerdafal zencefil ekeleyerek ye. Yatman 1 saat once bi kase yogurdun icine ekecen.
3- ben ek olarak corek otu yağı hapı var. Sabah aksam ondan yutuyom, o da yaĝ yakmaya yardimci bilgin olsun.
4- sabah kahvaltisini mumkun oldugunca gec yapabiliyorsan yap, diyelim oglen 12 de yaptin o vakte kadar vucut yag yakiyor. En verimli zaman yani.

5- her gun tartilma cunku yaniltir.
Diyelim 5 gun diyet yaptin tartiya ciktin kilon fazla cikti, o kilo degil panikleme. Vucut atacak onu sonra. O yuzden diyom tartilma diye 10 gunde 1 tartil mesela. Tartida 1 2 kilo ani fazlalik ya da eksiklik ödemdir su dur yani.

6- yemekten yarim saat once ya da sonra su ic.

7- tabi bu arada gun icinde cokca su icmek lazim. 2 litreyi stabil tutmaya calis.

8-atistirmalik yani kuruyemis badem findik gibi seyleri çiğ olanindan tuket.
Miktar olcusu senin avucun neyse o dur.
Olcun hep o.
Eline bak iste o olcun 1 avuc.
Et urunleri de oyle olcu elin ayasi kadar.
Yemeğe once salata ile basla.
Kurubaklagiller tam bi protein kaynagi.

Patates cok onerilmez ama canin cekerse kizartmasi haric mumkunse soguk olarak tuket.

Haftanin 1 gunu sutlu tatli ye ve haftanin bir gunu bi ogunu serbest birak.

9- haftanin 3 gunu spor yaparsan kilo korur 4 5 gun yaparsan kilo vermene yardimci olur en iyisi agirlik calismak. 5 milyon tane spor videosu var. Evde spor.

10- cok ekmek tuketen biriysen halk ekmegin organik tam bugday ekmegi var paketli dilimli. Mumkunse ondan tuket.
Şu

images.jpeg

Aksam en gec 6 7 gibi ye. Ama isten gec cikiyosan yemek saatin gec ise ona gore ayarlama yaparsin.

Ilk 2 haftan boyle gecsin.

Sonraki 2 hafta ise vucutu sasirtmak icin şoklama 2 gun şoklama yapiliyor.

Kalorisi en dusuk seyler sebzeler ve mantar.

Istedigin kadar mantar ye mesela.

Salliyorum tavuklu mantar yemegi salata yogurt 3 dilim ihe ekmek vs gibi.

Ben patlican cok sevdigimden patlican yogurt tahin karisimi.
Tahin kalorisi yuksek ama saglikli yag.

Diyelim ki misafir geldi ya da misafirlige gittin ve abarttin hamur islerini gomdun.

Ertesi gun normal kahvaltini vs yap ama aksami koca bir tencere cacikla kapat. Dengeler korkma yani.

Birden cok siddetli diyet yapma sıkılır zorlanirsin o yuzden asama asama git.

Hatta bence sporu 1 ay sonra ekle.
Burada onemli olan vucudu sasirtmak.
Vucudun da bi hafizasi bi isleyesi var, hemen kendini korumaya aliyor. Istersen 5 gun ac kal yine de kilo veremiyorsun ise yaramiyor.

Ilk etap da beyaz ekmegi hamur islerini kizartmalari ve mumkun oldugu kadar sekeri kes, yine ihenin altin coregi var mesela. Sandivc tarzi seyler yapabilirsin ogun olarak.

Erkek metabolizmasi farkli oldugu icin tam kestiremiyorum o yuzden senin vucut sistemin nasil calisiyor bilemiyorum ama sen farkedersin.
Zorlanirsan bir sey de birak baskasina gec.

Ama erkekler daha kolay kilo veriyor kas oraniniz yuksek. Onemli olan zaten kilo verirken kastan kaybetmemek bu yuzden spor yaptiktan sonra 1 bardak süt filan ic. Kas kaybi olmasin..

1 ay sonra da aralikli oruca gecersin mesela, sporla beraber, yine sonraki ay detokslar eklersin en fazla 4 ay sonra fitsin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Bende buraya yazacam motive olsun diye.
+8 deyim.
11 agustos da benim diyetisyen gunum.
Insallah vermisimdir.

Ben tek basima yapamiyorum o yuzden diyetisyene gidiyom.

Ama keto diyeti zor cok yasak var.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Gecen sene yine yaz zamani +7 ile diyetteymişim.

Bu ince ogutulmus yulaf hurma sut evde olmek uzere olan muz vs artik ne varsa bunlari karistirip firina atinca kurabiye oluveriyor.
Tok tutan atistirmaliklar. 2 3 tane yenilebilir en fazla.

Screenshot_20230805_114103_Chrome.jpg
Screenshot_20230805_114120_Chrome.jpg

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim kardeşim. Dikkate alacağım not aldıklarım var. Açlık noktasında irademe sahip çıkacağımı düşünüyorum. Spor olarak ilk etapta bisiklete baslicam. Evde mekik ve şınav antremani yapicam. Bunun için ayrı bir konu açacağım. Her gün yaptıklarımı paylaşacağım. Hedeflerim olacak ona göre hareket edeceğim. Tek sıkıntım motivasyon eksikliği, bunun sebebi ise ilkelerimin ciddiyetini tam olarak benimseyememem. Bahane olarak değil ancak çok fazla saptırıcı etken var etrafımızda herkesde olduğu gibi ama herkesin nefsi bir değil tabiki. Benimkisi birazda nefis terbiyesi üzerine çalışma gibi olacaktır. Rabbim bizleri muvaffak etsin.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Hem kilo kontrolü, hem de şeker hastalığından korunma adına ilk akla gelmesi gereken şey: glisemik indeks

Glisemik indeksi yüksek gıdalar hem kilo yapar, hem de şeker hastalığına davetiyedir. Çok yüksek olanlardan en önemli iki tanesini istisnasız sağlığını seven herkes hayatından çıkarmalı: şeker ve beyaz un.

Bunun dışında akla ilk gelen sorun: gluten... Hormonlu buğdaylar yüzünden birçok kronik hastalığın tetikleyicisi; ve kendisine, farkında olmadıkları halde alerjisi olan çok kişi var. Birkaç alerji belirtisini yazayım mesela: eklem ağrıları, vücutta ödem (su tutma), yüzde, omuzlarda ve sırt bölgesinde acı verici cinste büyük sivilceler, huzursuz bacak sendromu, hatta huzursuz insanlar (öfke problemi, depresyon vs), yemekten 1-2 saat sonra görülen şişkinlik veya ciltte kaşıntı, başağrısı ve egzama... Yani bir çok ufak tefek, önemsenmeyen şeyin ardında bu olabilir. Nasıl anlaşılır? 1-2 gün tüketmeyin ve fark var mı diye bakın, daha iyi hissediyorsanız sorununuz budur. (Bu arada çölyak biyopsi ile teşhis edilebiliyor ama bahsettiğim durum çölyak değil: alerji. Bazı kan testleri sonuç veriyormuş ama %100 sonuç vaadi olmadığı için en etkili tespit yolu bu.)

Gluten konusunda da, eğer dokunma belirtileri ciddi boyutta ise mecburen her türü ile hayattan kesin çıkarılmalı. Hazımsızlık ve sivilcelenme gibi küçük boyutlarda ise, önce market ürünü olan tam buğday kullanmak denenebilir. Ama büyük ihtimal bu da dokunmaya devam edebilir, geriye siyez unu gibi henüz genetiği ile oynanmamış türler kalır. Pahalı oluyorlar ama günlük diyette glisemik indeksi düşük beslenmeye geçerseniz, "sık acıkma/doymama durumları" kısa sürede düzeliyor. Dolayısıyla sünnete uygun "az yiyerek ve ama güçlü yaşam" nasıl oluyormuş, belki de hayat boyu ilk kez görmüş oluyorsunuz.

Yani, sonuç: Eskiye, doğala dönün ve inşaAllah gerçek sağlığı tecrübe edin.

Not: Katkılı market gıdalarını tüketmemek gerektiğini zaten herkes biliyordur diye o fasla girmedim.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Hem kilo kontrolü, hem de şeker hastalığından korunma adına ilk akla gelmesi gereken şey: glisemik indeks

Glisemik indeksi yüksek gıdalar hem kilo yapar, hem de şeker hastalığına davetiyedir. Çok yüksek olanlardan en önemli iki tanesini istisnasız sağlığını seven herkes hayatından çıkarmalı: şeker ve beyaz un.

Bunun dışında akla ilk gelen sorun: gluten... Hormonlu buğdaylar yüzünden birçok kronik hastalığın tetikleyicisi; ve kendisine, farkında olmadıkları halde alerjisi olan çok kişi var. Birkaç alerji belirtisini yazayım mesela: eklem ağrıları, vücutta ödem (su tutma), yüzde, omuzlarda ve sırt bölgesinde acı verici cinste büyük sivilceler, huzursuz bacak sendromu, hatta huzursuz insanlar (öfke problemi, depresyon vs), yemekten 1-2 saat sonra görülen şişkinlik veya ciltte kaşıntı, başağrısı ve egzama... Yani bir çok ufak tefek, önemsenmeyen şeyin ardında bu olabilir. Nasıl anlaşılır? 1-2 gün tüketmeyin ve fark var mı diye bakın, daha iyi hissediyorsanız sorununuz budur. (Bu arada çölyak biyopsi ile teşhis edilebiliyor ama bahsettiğim durum çölyak değil: alerji. Bazı kan testleri sonuç veriyormuş ama %100 sonuç vaadi olmadığı için en etkili tespit yolu bu.)

Gluten konusunda da, eğer dokunma belirtileri ciddi boyutta ise mecburen her türü ile hayattan kesin çıkarılmalı. Hazımsızlık ve sivilcelenme gibi küçük boyutlarda ise, önce market ürünü olan tam buğday kullanmak denenebilir. Ama büyük ihtimal bu da dokunmaya devam edebilir, geriye siyez unu gibi henüz genetiği ile oynanmamış türler kalır. Pahalı oluyorlar ama günlük diyette glisemik indeksi düşük beslenmeye geçerseniz, "sık acıkma/doymama durumları" kısa sürede düzeliyor. Dolayısıyla sünnete uygun "az yiyerek ve ama güçlü yaşam" nasıl oluyormuş, belki de hayat boyu ilk kez görmüş oluyorsunuz.

Yani, sonuç: Eskiye, doğala dönün ve inşaAllah gerçek sağlığı tecrübe edin.

Not: Katkılı market gıdalarını tüketmemek gerektiğini zaten herkes biliyordur diye o fasla girmedim.
Bunlar azim sahibi işler mutlaka ama yapılmayacak şeyler değil. Evli olan biri için tek başına zor, eşin de dahil olması gerekir. Tavsiyeleriniz için teşekkürler

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bunlar azim sahibi işler mutlaka ama yapılmayacak şeyler değil. Evli olan biri için tek başına zor, eşin de dahil olması gerekir. Tavsiyeleriniz için teşekkürler
Evlilikte, eğer eşler gerçekten ve "bilinçli şekilde" birbirini seviyorsa aslında kolay olur. Nitekim ailesini seven: onun sağlıklı, huzurlu, mutlu olmasını ister ve gereken ne ise onunla birlikte yola koyulur, destek olur; kendisi için istediğini eşi için de ister. Kendi sağlığını: kendisi ve eşi için; eşinin sağlığını eşi ve kendisi için korur. Buna çocukları olanlar için onların durumu da dahil. Kişi sevdiğini iyi durumda görmek ister yani; sevgiden giriş yapın konuya: onun mutluluğu sizin, sizin mutluluğunuz onun mutluluğudur.

Bu arada "irade" konusunda zaaf olursa, ondan bahsetmiyorum; belki istenir ama bir türlü hayata geçirilemez ve bunun sevgiyle alakası yoktur elbette. Ama yeter ki istensin; zamanla, yavaş yavaş, kesinlikle bu iş başarılır inşaAllah. Yeter ki istensin.

Unutmadan: Belki en çoğu başarılamaz ama orta seviyede herkes rahatlıkla uygulayabilir. Haftanın 6 günü sağlıklı beslenilir de, 7. gün sevilen bir yiyecek kaçamak yapılır. Veya daha dirençliler için ayda bir... En az direnci olanlar bile, günde sadece bir kaçamak ile başlayabilir; zamanla ara süreler uzatılır ve bir bakmışız istenen seviyeye gelinmiş.

Bu arada, sağlık için çaba: Allah tarafından bize emanet edilmiş bedene en iyi şekilde bakmak anlamına geldiği için; sağlıksız herşey buna muhalif ve "şeytanı sevindiren" işlerdir. Olaya bu gözle bakınca, yani sağlığı koruma: kişi nazarında "Allah için ve şeytana karşı mücadele için" olunca, müslümanlar gereken önemi çok daha iyi gösterecektir inşaAllah. Genellikle dünyalık mesele olarak görüldüğü için önemsenmiyor, mubah işler kapsamında bilindiği için. Ancak herkes bilir ki: mubah işler bazen harama, bazen sevaba kayabilir. İş: mubahı işlemenin dozunda ve kişinin niyetinde gizlidir.

Bu konu daha ayrıntılı açılabilir ama bu bakış açısı işaret edildikten sonrası, bence zaten herkesçe hesap edilebilir. Bu yönlerden bakın kısaca, çok daha kolay olacaktır inşaAllah.

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aralıklı oruç ve kardiyo öneririm vermemenin imkanı yok.Aralıklı oruç yağ yakımını artırır metebolizmanı hızlandırır kardiyo vücudundaki suyu attırır yağı eritir ama yinede günlük proteini ,vitamini,tuzu almalısın yağdan ve karbonhidrattan kesebilirsin ilk başlarda enerjin düşer ama sabredersen sonuca ulaşırsın.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Evlilikte, eğer eşler gerçekten ve "bilinçli şekilde" birbirini seviyorsa aslında kolay olur. Nitekim ailesini seven: onun sağlıklı, huzurlu, mutlu olmasını ister ve gereken ne ise onunla birlikte yola koyulur, destek olur; kendisi için istediğini eşi için de ister. Kendi sağlığını: kendisi ve eşi için; eşinin sağlığını eşi ve kendisi için korur. Buna çocukları olanlar için onların durumu da dahil. Kişi sevdiğini iyi durumda görmek ister yani; sevgiden giriş yapın konuya: onun mutluluğu sizin, sizin mutluluğunuz onun mutluluğudur.

Bu arada "irade" konusunda zaaf olursa, ondan bahsetmiyorum; belki istenir ama bir türlü hayata geçirilemez ve bunun sevgiyle alakası yoktur elbette. Ama yeter ki istensin; zamanla, yavaş yavaş, kesinlikle bu iş başarılır inşaAllah. Yeter ki istensin.

Unutmadan: Belki en çoğu başarılamaz ama orta seviyede herkes rahatlıkla uygulayabilir. Haftanın 6 günü sağlıklı beslenilir de, 7. gün sevilen bir yiyecek kaçamak yapılır. Veya daha dirençliler için ayda bir... En az direnci olanlar bile, günde sadece bir kaçamak ile başlayabilir; zamanla ara süreler uzatılır ve bir bakmışız istenen seviyeye gelinmiş.

Bu arada, sağlık için çaba: Allah tarafından bize emanet edilmiş bedene en iyi şekilde bakmak anlamına geldiği için; sağlıksız herşey buna muhalif ve "şeytanı sevindiren" işlerdir. Olaya bu gözle bakınca, yani sağlığı koruma: kişi nazarında "Allah için ve şeytana karşı mücadele için" olunca, müslümanlar gereken önemi çok daha iyi gösterecektir inşaAllah. Genellikle dünyalık mesele olarak görüldüğü için önemsenmiyor, mubah işler kapsamında bilindiği için. Ancak herkes bilir ki: mubah işler bazen harama, bazen sevaba kayabilir. İş: mubahı işlemenin dozunda ve kişinin niyetinde gizlidir.

Bu konu daha ayrıntılı açılabilir ama bu bakış açısı işaret edildikten sonrası, bence zaten herkesçe hesap edilebilir. Bu yönlerden bakın kısaca, çok daha kolay olacaktır inşaAllah.
Allah razı olsun güzel noktalara değindiniz

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
+18 yaş değil kg için önerisi olan var mı?

Hocam, fitness ve protein bazlı diyet.

Bu belediyelerin spor salonlari var kadin erkek ayri zaten. 105 tl 18 hak veriliyor, bazi yerlerde 85 tl. Ogrenci ise indirimli oluyor.
18 hak 2 aylik bi sure, sonra yenileniyor.
Yani o gun isin cikti gitmeyecek 3 saat oncesinden iptal edersen hakkin yanmiyor.

Yaş tam kaç bilmiyorum ama tabi yaş 15ten filan kucukse fitness agirlik vs calismak boy atmasina engel de olabilir.

Yalniz fitness hocalari kisiye gore seviye seviye program yapip kilo takibi de yaptiklari icin, ona gore progam ayarlayabilirler..
Ama mutlaka spordan sonra proteinli bi icecek icmeli.

Ama protein ve saglikli yag tuketip kuruyemis, gibi karbonhidrati az seviyede tutmali.
Buyume caginda oldugu icin aslinda onlarin metabolizmasi canavar gibi aninda yakar.

Normal yemek disinda kacamaklari vardir abur cubur gibi onlarin miktarini azaltir ya da bi ogun icine alirsa kontrollu olur.

Duzenli beslenme ile fitness ciddi kilo verdiriyor.
Ama iste kas kaybi olmasin diye protein basmalı.

Onun bazal metabolizmasi yuksektir bi de, bizim 2 katimiz kadardir aslinda. Salliyorum gunluk kalori miktari 3bin ise 3 bin almali. 3bini gecerse surekli kilo alimi baslar
Surekli 2500 ya da alti alirsa vucut kendini korumaya alir kilo yine veremez diyette.
Zaten o 3 bin kaloriyi gun icinde bi sekilde yakiyor vucut. Nefes alip verilmesi dahil enerji cunku. Mesele kalori acigi yapmak. 3bini aldin verdin. 300 kalori acik biraksan yani 20 dakka yuruse kilo verme baslar.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Abi sağlık moderatörü ariyormuydunuz bakın tam da gözünüzün önünde uzman diyetisyen ALKETA :))

Benden olmaz ya ayse abladan olur.
Ben 1 ay saglikli beslensem
3 gun kalp damar tikamali seyler yiyom

He sonra kategori sloganı: basküllere son istediğin kadar ye sonra yemekler arkandan ağlamasın

Aynen ben oyleyim.
Yazik atilmasin bu deyip yerim.
Diyette yesil cay veriyorlar.mumkun olsa ekmek arasina koyup yerim.
Ama yesil cayi sevmiyorum.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Aralıklı oruç ve kardiyo öneririm vermemenin imkanı yok.Aralıklı oruç yağ yakımını artırır metebolizmanı hızlandırır kardiyo vücudundaki suyu attırır yağı eritir ama yinede günlük proteini ,vitamini,tuzu almalısın yağdan ve karbonhidrattan kesebilirsin ilk başlarda enerjin düşer ama sabredersen sonuca ulaşırsın.

Aralikli oruc 16 saatlik yapmistim ben.
1 hafta 16 saatlik yapip sonra 36 saatlik yapiyon. Şokluyon. Ama vucut buna da alisiyor surekli yapilaabilen bir sey degil.

2 hafta sonra bunu degistirip vucudu dinlendirmek gerekiyor.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Hocam, fitness ve protein bazlı diyet.

Bu belediyelerin spor salonlari var kadin erkek ayri zaten. 105 tl 18 hak veriliyor, bazi yerlerde 85 tl. Ogrenci ise indirimli oluyor.
18 hak 2 aylik bi sure, sonra yenileniyor.
Yani o gun isin cikti gitmeyecek 3 saat oncesinden iptal edersen hakkin yanmiyor.

Yaş tam kaç bilmiyorum ama tabi yaş 15ten filan kucukse fitness agirlik vs calismak boy atmasina engel de olabilir.

Yalniz fitness hocalari kisiye gore seviye seviye program yapip kilo takibi de yaptiklari icin, ona gore progam ayarlayabilirler..
Ama mutlaka spordan sonra proteinli bi icecek icmeli.

Ama protein ve saglikli yag tuketip kuruyemis, gibi karbonhidrati az seviyede tutmali.
Buyume caginda oldugu icin aslinda onlarin metabolizmasi canavar gibi aninda yakar.

Normal yemek disinda kacamaklari vardir abur cubur gibi onlarin miktarini azaltir ya da bi ogun icine alirsa kontrollu olur.

Duzenli beslenme ile fitness ciddi kilo verdiriyor.
Ama iste kas kaybi olmasin diye protein basmalı.

Onun bazal metabolizmasi yuksektir bi de, bizim 2 katimiz kadardir aslinda. Salliyorum gunluk kalori miktari 3bin ise 3 bin almali. 3bini gecerse surekli kilo alimi baslar
Surekli 2500 ya da alti alirsa vucut kendini korumaya alir kilo yine veremez diyette.
Zaten o 3 bin kaloriyi gun icinde bi sekilde yakiyor vucut. Nefes alip verilmesi dahil enerji cunku. Mesele kalori acigi yapmak. 3bini aldin verdin. 300 kalori acik biraksan yani 20 dakka yuruse kilo verme baslar.

Sen neymişsin be abi