Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru Kıyamet Alameti Olarak Motorlu Taşıtlar

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu hadisi daha önce tedris edeni geçtim hasbelkader metnine bile rastgelenlerin var olduğuna dair -bu topraklarda en azından- şüphelerim var. Ama Arap dünyasında bu hadis bir mucizevi özellik teşkil ediyor ve şu hadisi aktarıp;

يكون في آخر أمتي رجال يركبون على سرج كأشباه الرحال، ينزلون على أبواب المساجد، نساؤهم كاسيات عاريات على رؤوسهن كأسنمة البخت العجاف، العنوهن فإنهن ملعونات، لو كان وراءكم أمة من الأمم خدمتهن نساؤكم كما خدمكم نساء الأمم قبلكم

''Ümmetimin son demlerinde/ahir zamanda bir grup adamlar (deve, at semeri vs.) eyerlere binip mescid kapılarının önünde duracaklardır. Kadınları giyinik çıplaklardandır ve kafaları deve hörgücü gibi olup hepside lanete duçar kalacaklar. Eğer arkanızdan başka bir ümmet gelse kadınlarınız sizden önceki ümmetlerin kadınlarının size olan hizmeti gibi onlara hizmet ederdi.''

Bu hadis Elbaniye göre hasen, İbn Hibban ve Hakim'e göre sahihtir, bknz;

Mezkur "سروج كاشباه الرحال" tabirini yukarıda tercüme ettik. Muasır Araplar bunu otomobil olarak çevirmişler.. Yani niçin o dönemin bineklerine ait isimler değilde o zamana göre çok daha mübhem surete ve manaya haiz eşbahurrihal kelimesi kullanılmış, buradan yola çıkarsak gerçekten inanılası. Siz ne düşünüyorsunuz?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Ben de bunu hep böyle düşünmüştüm.

Ve bahsedilen kadınlara gelirsek, kötü olan şey sadece onların kadınları değil bu dönemde neredeyse her kadın öyle zaten. Hatta vücudunu belli etmeyen kıyafetler giyen ve makyaj yapmayanlar nasılsa özgüvensiz olarak etiketleniyor--tam tersi olması gerekirken? Ahir zamanın belası bu. (Konuyu yine saptırdım, hakkınızı helâl edin değerli forum kullanıcıları)

Üst Ana Sayfa Alt