Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haftanın Konusu Kimsenin Düşüncesi(inancı) Ile Dalga Geçmeyin!

RahmaninKulu Çevrimdışı

RahmaninKulu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm;

Kardeşler her birey kendi inancından mutlaka sorguya çekilecektir. Kimileri Muvahhid olarak yaşar, kimileri muvahhid olduğunu iddia eder.
Bazı kimseler vardır ki geleneksel olarak müslümanlığı yaşar, bazılarınında din nedir umrunda değildir.

Allah'ın (cc) dinini yaşamaya çalışan herkes bilinçli yaşamak zorundadır. Eğer elinden geldiğince Allah'ın (cc) emir ve yasaklarına uymaya çalışıyorsa başkalarını küçümsemeden aşağılamadan davetinide yapmalıdır.

Yakinen tanıdığım birisi ile yolculuk yapıyordum, o esnada Pardesülü ve renkli eşarpla kapanmış bir bayanı tekfir etti. Sebebi ise renkli başörtü takmasıydı. Görüntüye önem veriyor yani nefsini ilah edinmiş dolayısıyla Allaha şirk koştu dedi. velhalsıl harici mantığı ile cahilce bir tavır takındı daha sonra konuşmamız da hatasını anladı.

Daha sonra ki zamanlarda başka müslümanları korkaklıkla suçladı velhasıl aradan 6 sene sonra bazı sebeplere binaen şimdi kendi eşinin başına açmasına fetva verdi!!!(Fetvamı buldu bilmiyorum)

Başka birisi namaz kılmayanlara islamı anlatmaktansa dalga geçerdi, şimdi kendisi aynı duruma düşmüş, şeytan onu öyle bir sarmışki, Oy kullanmamayı Muvahhidlik kabul etmiş...

Yine başka birisi önüne gelenin dinini beğenmezken, onu bunu tekfir ederken, malasef günahlar içine daldı ve kimseyi yanına yaklaştırmadı...

Daha başkası şirk fiili işlerken kendisini uyarma gelecek kardeşlerim dediği kimseleri düşman kabul etti.

Sonuç olarak ölmediğimiz müddetçe ne olacağımızı bilmiyoruz. "Ey kalpleri hâlden hâle çeviren Allahım, kalbimi dinin üzere sabit kıl." (Tirmizî, "De'avât", 124) duasını dilimizden düşürmemeliyiz...
 
mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bahsettiğiniz örnekler biraz uç örnekler olsa da.. toplum olarak değişken ve kırılgan bir yapıya sahibiz. Teknolojinin getirdiği cevaplara çabuk ulaşma yada ulaştığını zannetme hazzı fikirlerimizin hızlı bir şekilde değişmesine sebep oluyor. Bu açıdan bakıldığında "fikirlerimiz" tabiri de biraz eksik kalıyor zira düşünüp, tefekkür ettiğimiz mefhumlardan ziyade bir durakta alıp diğer durağa bıraktığımız ev sahibi olduğumuz malumatlar oluyor.
Yaşayarak öğrenmektense bakarak öğrenmeyi tercih ediyoruz. Devamlı yeni bilgi bombardımanına tabi olduğumuzdan gelen bilgileri filtreden geçirebilme vaktimiz de, takatimizde olmuyor.
Çok rahat silebiliyoruz.. Ne de olsa hepimizin sosyal medyada binlerce arkadaşı, yüzlerce "like" tuşuna basan seveni var. Kardeşlik ile ilgili çalışmalardan ziyade vaktimizi ve imkânımızı farklı şekillerde kullanmamız, bağımızın zayıf olduğu kardeşlerimizle kopuşumuzu hızlandırıyor..
 
Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Cezakallahulhayran Gercekten öyle kardesim Allah resulu buyuruyor kinadiginiz sey basiniza gelmeden olmezsiniz diye ne olursa olsun kinamiyalim olurda bir gun kinadigimiz tekfir ettigimiz kisi iman eder ve Allah muhafaza o zaman bizde kufre dusebiliriz tekfircilik te sknti ircada Allah swt bize orta yolu tutmayı nasip etsin
 
ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Amin. Bu dalaletteki kişilerin sonu da, kendi sonumuz da garanti değilken, kimsenin kimseye karşı kendini üstün görme lüksü yok. Bugün itibatiyle savunduğumuz "hak", karşı tarafın "batılından" üstündür, bu sebepten bir tartışmada üstün çıkmaya çalışırız ayrı konu. Ama bu benim yada bizim üstünlüğümüzden değil hak olanın üstünlüğünden ötürüdür.

Allah ayaklarımızı dini üzere sabit kılsın.
 
Üst Ana Sayfa Alt