Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kenzul Arş Duası Sahih mi?

Özal Tuna Çevrimdışı

Özal Tuna

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es Selamu Aleykum ve Rahmetullah, Kenzu'l Arş diye bir dua varmıdır? Rasûlullah'ın (sav) bir hadisi var ancak hatırlamıyorum ve Hz Ömer Hz Osman'ın (r.anhuma) bu dua ile alakalı söylemiş oldukları sözler var. Bunun sıhhatini soracaktım? Şimdiden Allah razı olsun kardeşlerim.

H Çevrimdışı

Hanefi mezhebi

Üye
İslam-TR Üyesi
Kenzul arş duasi mecmuatul ahzab adli kitapta geçiyor.Hz.Ali ve Ehlibeyt yoluyla rivayet etildiği tahmin ediliyor.Bu dua hakkinda sahih senedli rivayet geçmese de ,dua olarak okunmasında sakınca yoktur.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh

Kenzul arş duasi mecmuatul ahzab adli kitapta geçiyor.Hz.Ali ve Ehlibeyt yoluyla rivayet etildiği tahmin ediliyor.Bu dua hakkinda sahih senedli rivayet geçmese de ,dua olarak okunmasında sakınca yoktur.
Kardeşim bir daha sorulara böyle Delilsiz, ğayr-i ciddi bir cevab yazmayın!
"Tahmin", "sahih olmasada" gibi heva ürünü lafızları sorulara cevab olarak kullanmayın. Araştırın, delili varsa koyun sonra düşüncenizi isterseniz yazarsınız.

Çünkü dua, hadiste de geçtiği üzere اَلْدُّعَاءُ مُخُّ الْعِبَادَةِ " dua İbâdetin özüdür, iliğidir" (Tirmizî, Daavât 1; Ebû Dâvûd, Salât 358) İbadette delille yapılır!

İlgili Konu :

Kenzül Arş Duası Sahih mi?

https://www.islam-tr.org/konu/kenzül-arş-duası-sahih-mi.27390/

H Çevrimdışı

Hanefi mezhebi

Üye
İslam-TR Üyesi
Sizin verdiğiniz linkde KavlulFasl adlı üye kenzül arş duasına şirk diyor,peki siz kenzularş duasinı şirk sayıyorsunuzmu?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sizin verdiğiniz linkde KavlulFasl adlı üye kenzül arş duasına şirk diyor,peki siz kenzularş duasinı şirk sayıyorsunuzmu?
KavluFasl sanırım içeriğindeki sözlere diyor.
Benim ne dediğim ondan sonraki mesajdadır. Bunun da uydurma olduğudur. Türkiye'ye mahsus derlenmiş bir rivayettir. Rasulullahın ağzından böyle bir hadis/dua çıkmamıştır'

direkli Çevrimdışı

direkli

Üye
İslam-TR Üyesi
Kenzü’l-arş’ ismiyle bazı kitaplarda yer alan bu dua, birçok âyet ve hadisten devşirilerek edebi bir metne dönüştürülmüş ve “Cebrail’in kanadına yazılı isminin hatırı için” gibi sahih kaynaklarda karşılığı ve yeri olmayan ifadelerle süslenmiştir. Bu duayı okuyan kimsenin, kıyamet gününde yüzünün ayın on dördü gibi parlayacağına; hasta ise iyileşeceğine; cinden ve şeytanın şerrinden, sancı ve hastalıklardan emin olacağına ve kayıp ise ailesine sağ salim kavuşacağına inanılmaktadır. Ancak okunan bu dua metnini, arzu edilen söz konusu hususları temin eden özel bir dua olarak nitelemek doğru değildir. Zira sahih kaynaklarda böyle bir bilgi yer almamaktadır. Öte yandan genel olarak dua, arzu edilene ulaşmanın aracı ise de, “Kim ömründe bir kere bu duayı okursa istediğini elde eder” şeklinde özelleştirilen bir dua metni ve böyle bir anlayış İslamî açıdan kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Bununla birlikte dua olarak okunmasında sakınca yoktur. kuruldiyanet

kenzül arş duası hakkında din işleri yüksek kurulu bu fetvayı vermiştir. kenzül arş duası mecmuztül ahzap adlı 3 ciltlik gümüşanevi hz kitabında geçmektedir.duanın aslı 15 sh dir. internet ortamında dolaşan kenzül arş duası buradaki kenzül arş duası olmadığı kanaati bende hasıl oldu. . sakıncası belirtilen kısımları ben şahsen burada göremedim..isteyen mecmutül ahzaptan bakabilir.

Üst Ana Sayfa Alt