Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Karıncalar - Bu Öyküyü Arkadaşınıza Tavsiye Edin...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Karıncalar

Bir gün biraz reçel almak için kilere gittim. Reçel dolu bir kavanoza elimi uzattığımda, her yanının küçücük kara karıncalarla kaplanmış olduğunu gördüm. Kavanozun her tarafına yayılmışlar, hatta reçelin içine bile girmişlerdi.
Elime bir kaşık alarak, karıncaları reçelin içinden çıkardım, kavanozun üzerinde dolaşanları temizledim. Sonra da kavanozun üzerinde dolaşanları temizledim. Sonra da kavanozu en üst rafa koydum.
Fakat ertesi gün tekrar kilere girdiğimde, karıncaların rafa kadar çıktığını ve yine reçel kavanozunun üzerinde dolaştıklarını gördüm.
Kavanozu tekrar indirdim ve bir kere daha temizledim. Sonra ağız kısmına bir ip bağladım ve tavandaki bir askıya astım. Kileri terk ederken de son bir kere kavanoza baktım. Üzerinde bir karınca vardı. Onu kendi haline bıraktım. Orada öylece duruyordu.
Karıncanın hali dikkatimi çekti. Onu seyretmeye başladım.
Önce kavanozu boylu boyunca arşınladı durdu. Bütün ihtimalleri gözden geçiriyor gibiydi. Sonra kavanozun ağzına bağlı ipin üzerinde yürüdü. Oradan tavana çıktı. Tavandan da duvara geçerek, aşağıda çok sayıda karıncanın beklediği yere indi.
Sonra ne oldu dersiniz?
Bu akıllı karınca arkadaşlarına, reçel kavanozuna nasıl tırmanabileceklerini anlattı. Böylesini hiç görmemiştim. Koca bir karınca sürüsü duvarı kat etti, tavana tırmandı ve ip boyunca kavanoza doğru ilerledi. Aynen ilk karıncanın rotasını izliyorlardı.