Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kardeşlik Imanın Koruyucusudur

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
‘İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız.’ (Müslim, Tirmizi)

Kardeşlik, imanın koruyucusudur. Ancak kişi korunan bir imanla cennete girer. Hadiste de görüleceği üzere imanın alameti olarak kardeşlerin birbirlerini sevmeleri gösterilmiştir. İmanını korumak isteyen bir kimse kardeşlik hukukuna önem gösterir. Çünkü o bilir ki, kardeşlik hukukuna verdiği önem kendi imanına verdiği önemdir. Bu yüzdendir ki kardeşler imanlarını koruma adına birbirlerine muhtaçtırlar.
Akıllı Müslüman kardeşinden bolca meyveler (sevaplar) devşirendir. Müslümanlar kardeşini meyve veren bir ağaç gibi görmelidirler...

İslam tarihi, kardeşe karşı sevginin ve onu kendine tercih etmenin örnekleriyle doludur. Bunlardan biri Yermuk savaşında yaşanmıştır.

Bu savaşta Haris b. Hişam, İkrime b. Ebi Cehil ve Suheyl b. Amr (radiyallahu anhum) ağır yaralar alarak yere düştüler. Haris b. Hişam içmek için su istedi. Askerlerden biri ona su götürdü. İkrime’nin kendisine baktığını görünce ‘Bu suyu İkrime’ye götür’ dedi. İkrime suyu alırken, Suheyl’in kendisine baktığını gördü, o da suyu içmeyerek ‘Bunu götür Suheyl’e ver’ dedi. Fakat su Suheyl’e yetişmeden Suheyl şehit oldu. Bunun üzerine sucu İkrime’ye koştu. Fakat İkrime’de şehit olmuştu. Hemen Haris’in yanına koştu. Hariste şehit olmuştu… (Hayatu’s-Sahabe)

Görüldüğü gibi sahabeler kendi nefsi için istediğini kardeşi için istiyorlar ve kardeşine öncelik veriyorlardı. Çünkü onlar şu hadisi çok iyi kavramış ona göre amel ediyorlardı;

‘Hiç biriniz kendisi için istediğini (mümin) kardeşi için istemedikçe iman etmiş olmaz.’ (Buhari, Müslim)

Ve yine Allah Resulü s.a.v, Mescidi Nebevinin inşasından sonra Muhacirler ile Ensar’dan doksan sahabe arasında ikişer ikişer kardeşlik akdetti. Resulullah s.a.v de Hz. Ali’yi kardeş edindi.
Bütün müminler birbirinin din kardeşidir. Lakin bu özel kardeşleştirme, yardım, ziyaret, ihsan, nasihat gibi şeyleri kapsamına alıyordu.

Kardeşlik çoğu zaman imanın koruyuculuğunu yapar. İmanı zayıf karakterli kimseler yalnız başlarına kaldıklarında günahlara daha yatkın iken, iman kardeşlerinin yanında ise günahlardan kaçınıp imanlarını koruma altına almaya daha yatkın olurlar.

Kardeşlik iman ve takva üzerine bina edilmelidir. Allah’u Teala bizlere, kardeşlik şuurunun takva kıvamında olanının makbul olacağını bildirmiştir:

الْأَخِلَّاء يَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِينَ

‘O gün dostların bazıları bazısı için düşmandır. Muttakiler müstesna.’ (Zuhruf/67)

Eğer kardeşler birbirlerine Allah’ı hatırlatmıyorlarsa, ahirette bu kardeşler birbirlerine düşman kesilip hesap soracaklardır.

Ancak kardeşlik iman ve takva üzerine bina edilirse, kardeşler ahirette birbirlerine şefaat edeceklerdir. Allah’u Teala şöyle buyurur:
فَمَا لَنَا مِن شَافِعِينَ... وَلَا صَدِيقٍ حَمِيمٍ
‘Bizim için şefaat edecek kimseler ve derdimize düşecek hiçbir samimi dost yoktur.’ (Şuara/100-101)

Eğer dinde samimi dostlar edinirsek, ahirette Allah’ın izniyle bu dostlar, bizlere şefaat edeceklerdir.

Kardeşler basit fıkhi meseleler yüzünden birbirlerinden ayrılmamalıdırlar. Mümin kişi benim usulüm güzeldir, hoştur diyebilir. Ama sadece benimki haktır diyemez. Dört mezhep imamını buna örnek gösterebiliriz. Birçok konuda farklı görüşlere sahip olmalarına rağmen, hiçbiri diğerini tekfir etmemiş ve birbirlerini hayırla anmışlardır.

Biz Müslümanlar birbirimize değer vermeliyiz. Eğer bizler birbirimize değer vermiyorsak, toplumun bizlere değer vermesi beklenemez.

Hz Ali diyor ki: ‘…Şüphesiz arkadaş, arkadaşıyla itibar görür.’

Ve yine şöyle bir söz vardır; ‘Şeyh uçmaz müridi uçurur.’

Müritler şeyhe çok değer verdiklerinden dolayı, halk nazarında da şeyhin belirli bir konumu olur. Bu yüzden kardeşler birbirlerine değer vermeli, savunmalı ve sevmelidirler.

Kardeşler bazı hatalar sebebiyle terk edilmemelidirler. Velev gaddar ve zalim bile olsa…

Resulullah s.a.v şöyle buyurur:

‘Zalim de olsa, mazlum da olsa mümin kardeşine yardım et!’ Sahabeler; ‘Mazlumu anladık peki ya zalime nasıl yardım ederiz?’ Resulullah s.a.v; ‘Onu zulümden el çektirirsin. Ona yapacağın yardım işte budur.’ (Buhari, Müslim)

Peygamberler ve şehitler, Allah için kardeş olanlara gıpta ederler: Hadiste şöyle geçer;

‘Arşın etrafında nurdan minberler vardır ki, minberlerin üstünde; yüzleri nur ve elbiseleri nur olan insanlar vardır. Onlar, ne peygamberdirler ne de şehittirler. Peygamberler ve şehitler onlara gıpta ederler.’ Sahabeler dediler ki: ‘Ya Resulullah! Onlar kimlerdir?’ Resulullah s.a.v şöyle dedi: ‘Onlar, birbirlerini Allah için sevenler ve Allah için birbirlerini ziyaret edenlerdir.’ (Ebu Davud)

Birçok kardeşe şahit olmaktayız ki birbirlerine çok sert sözler söylerler. Bu caiz değildir. Hatta bundan daha öte sert bir bakışla bakması bile helal değildir. Hadiste şöyle geçer:

‘Bir müminin din kardeşine eziyet verici sert bir bakışla bakması helal olmaz.’ (İbnu’l Mübarek)

Resulullah s.a.v şöyle buyurur:

‘Şeytan, kıbleye dönen müminlerin artık kendisine ibadet etmesinden ümidini kesmiştir; fakat onları birbirine düşürmekte (hala ümitlidir).’ (Tirmizi, Müslim)

Müslüman şeytanın dürtülerine karşı her daim teyyakkuz halinde olmalıdır. Şeytan kardeşlerin arasına kin ve nefret tohumları ekmek ister. Bunu önlemenin yollarından biri, kardeşlerin imkan buldukça birbirleriyle hediyeleşmeleridir. Allah Resulü s.a.v şöyle buyurur:

‘Hediyeleşiniz. Zira hediye, sevgiyi artırır ve kinleri giderir.’ (Deylemi)

Hediyeleşmek, Allah’ı razı, şeytanı ise kahreder. Hadiste;

‘Farzları yerine getirdikten sonra, Allah’ın en çok sevdiği amel bir Müslümanı sevindirmektir. (Tabarani)
‘…Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla; kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Rabbimiz! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhametlisin’ (Haşr/10)
 
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
jazakallahu hayran kesıra.

Gunumuzde kardeslık kısmı dınden zıyade
nefsanevı oldugu ıcın bu olayın kımse cogu zaman farkında degıl.

ALLAH için bir kımseyı sevmek yada ona dusman olmak

Hep beraber ALLAH ın ıpıne sarılmak Yanlızca ona kul olmak ve bırbırlerıne hayr uzere yardım etmek.

Bu kavramlar onemlı.


ben kardeslıgı bır mucahıdlerın ıcınde gordum.Varı yogu yok varsa hepımızde yoksa hepımızde.Birbirini kollamak gozetmek nasıhat etmek iyi davranmak ve cennette bulusmak uzere bırbırlerıne soz vermek bunlar cok guzel seyler.ALLAH yolunda hıcbırseyden korkmayan ıyı ahlaklı duzgun rasulallahı ornek alan namazını kılan he daım ALLAH a ıbadette olan dunya hayalı yerıne Ahıret bılıncınde olan kımselerle kardeslık bambaska.
Yanlıslar olmayacakmı elbettekı olacak.LAkın bır kımseye hayrla nasıhat etmek var bırde ona hakaret edıp soverek herseyden sogutarak anlatmak var.
Mucahıdlerde bu durum daha guzel cunku herseyın farkındalar bugun konustugun kardesın sanıyeler dakıkalar gunler sonra belkıde Rabbıne kavusacaktır.belkıde Bu dunyada yanımızdakılerı son gorusumuz olabılır.
İşde kardeslerımıze bu gozle bakmalıyız.Sımdılık beraberız ama sonra ALLAH ızın verırse.

Bu durum sıtede de mevcut yanı yuzyuze gıbı olmasa da en azından dusunerek de olsa kısıler bırbırlerını hayr uzere tesvık etmekteler.
Birşeylerı beraber ogrenerek hareket etmekteyız. ALLAH zulcelal sonumuzu hayr ve guzel bereketlı ıhsan eylesın.
 
Strangers Çevrimdışı

Strangers

Şam Bir Sabır Kalesi Oldu...
İslam-TR Üyesi
Ömer ibn el Hattab (radiyAllahu anhu) demiştir:
"İslamdan sonra kula salih kardeşten daha hayırlı bir nimet verilmemiştir."
İmam Şafi (rahimehullah demiştir:" Eğer senin itaatde sana yardımcı olacak bir kardeşin varsa ona sıkı yapış. Çünki dostu bulmak zor ondan ayrılmak ise çok kolaydır."
Hasan el Basri (rahimehullah) demiştir: "Kardeşlerimiz bize ehlimizden de evlatlarımızdan da daha sevimlidir. Çünkü ehlimiz bize dünyayı hatırlatır, kardeşlerimiz ise bize ahireti hatırlatıyor."
Lokman (Aleyhisselam) kendi oğluna demiştir: "Ey oğlum! Allaha imandan sonra kazanacağın en birinci şey sadık kardeş olsun. Çünki onun misali ağaç misali gibidir. Eğer gölgesinde oturursan seni gölgelendirir, eger ondan bir şey koparsan seni doyurur ve eger sana hiç bir fayda vermese bile hiç zararı da dokunmayacak."
Günlerin bir günü İmam Ahmed (rahimehullah) hastalanıyor ve yatağa düşüyor. Bu vakit dostu İmam Şafi (rahimehullah onu ziyarete gidiyor. İmam Ahmedin (rahimehullah) üzerinde şiddetli hastalık belirtilerini gördükte onu hüzn bürüyor ve oda hastalanıyor. Bundan haber tutan İmam Ahmed (rahimehullah) kendini toparlayıp İmam Şafinin evine onu ziyarete gidiyor. İmam Ahmedi (rahimehullah) gören İmam Şafi (Rahimehullah) şöyle diyor: "Dostum hastalandı, onun hastalığından kederlendiğim için bende hastalandım ve (bu sebeple) dostum iyileşti ve beni ziyaret etti. Bende onu (iyileşmiş) gördüyüm an iyileştim."
_________________

Allah teala buyuruyor:
"Rabbinden korkanlar da grup-grup Cennete getirilecekler." (Zumer, 73)

İbn Kayyım (rahimehullah) bu ayenin açıklamasında şöyle diyor:
"Allah insanların cennete tek-tek girmelerini istememiştir. Bütün dostlar cennete beraber girecekler."

Elhamdulillahi Rabbil Alemin

genç muvahhide
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt