Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Kafirle Evlenmeye Niyet Eden Kafir Olur" Sözünü Açıklar mısınız?

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1- Örnek verelim bir erkek bir kızı gördü ve etkilendi. Aklından evlenmek istediğini geçirdi. Ancak kadın kafir (Müslüman veya Ehli Kitap değil). Bu durumda erkek de mi kafir olur? Ama bu durum işe dönüşmedi çünkü evlenilmesinin yasak olduğunu biliyor. Sadece duygularından dolayı öyle şeyler düşünüyor.

2- Erkek, kızın kafir (Müslüman veya Ehli Kitap değil) olduğundan haberi yok. Evlenmek istediğini geçirdi. Bu durumda erkek kafir mi olur?

Ben niyetten kasıtın gidip kız ve ailesiyle konuşup kızı isteme diye düşündüm ancak yine de sormak istiyorum.

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1- Örnek verelim bir erkek bir kızı gördü ve etkilendi. Aklından evlenmek istediğini geçirdi. Ancak kadın kafir (Müslüman veya Ehli Kitap değil). Bu durumda erkek de mi kafir olur? Ama bu durum işe dönüşmedi çünkü evlenilmesinin yasak olduğunu biliyor. Sadece duygularından dolayı öyle şeyler düşünüyor.

2- Erkek, kızın kafir (Müslüman veya Ehli Kitap değil) olduğundan haberi yok. Evlenmek istediğini geçirdi. Bu durumda erkek kafir mi olur?

Ben niyetten kasıtın gidip kız ve ailesiyle konuşup kızı isteme diye düşündüm ancak yine de sormak istiyorum.
Kafirle evlenmek dinden çıkarmaz insanı günahkar yapar zina hükmüne girer diye okumuştum.Tevbe Suresi Işığında Cihad Dersleri kitabından okumuştum.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kafirle evlenmek dinden çıkarmaz insanı günahkar yapar zina hükmüne girer diye okumuştum.Tevbe Suresi Işığında Cihad Dersleri kitabından okumuştum.
Şöyle bir yazı görmüştüm bunu hem erkek için (karar verme konusunda) nasıldır hem de karar verme, niyet etme tam anlamıyla nasıl oluyor onu öğrenmek için sormuştum. Kaynak doğru mu bilmiyorum.

Müslüman kadın, kitapsız kâfirle evlenemediği gibi, ister harbi olsun, ister zimmi olsun hiçbir kitap ehli kâfirle de evlenemez. Evlenmeye karar verdiği zaman kâfir olur. (Redd-ül Muhtar)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Şöyle bir yazı görmüştüm bunu hem erkek için (karar verme konusunda) nasıldır hem de karar verme, niyet etme tam anlamıyla nasıl oluyor onu öğrenmek için sormuştum. Kaynak doğru mu bilmiyorum.

Müslüman kadın, kitapsız kâfirle evlenemediği gibi, ister harbi olsun, ister zimmi olsun hiçbir kitap ehli kâfirle de evlenemez. Evlenmeye karar verdiği zaman kâfir olur. (Redd-ül Muhtar)
Kadında böyle mi oluyor bilmiyorum ama eğer böyleyse, kadınlarda bu koşul daha sert olduğundan erkekte de aynı olamaz Allah'u âlem. Çünkü kadın kocasının dini üzeredir. Bu konuya @Abdulmuizz Fida abi baksın.

B Çevrimdışı

Bilinmeyen Kullanıcı

Guest
İslam-TR Üyesi
Buradaki insanların değil toprağın altındakilerin sözlerini okumaya devam et
küfür bildiğin şeye küfür demeye devam et
yalnız bir kafir ile evlenmeyi düşlemek doğrudan küfür olamaz Allahualem
burada düşlemesindeki illet önemli
mesela müslüman olursa onunla evlenirim gibi koşul barındıran bir hayal kurmuş olabilir
ya da eğer müslümansa onunla evlenirim gibisinden
yanı sıra kafir kızdan hoşlanmak sadece bu raddede kalıp küfrü gerektirecek başka bir amel yapılmadıysa
bu amel fıskın ötesinde ne olabilir ki?

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Buradaki insanların değil toprağın altındakilerin sözlerini okumaya devam et
küfür bildiğin şeye küfür demeye devam et
yalnız bir kafir ile evlenmeyi düşlemek doğrudan küfür olamaz Allahualem
burada düşlemesindeki illet önemli
mesela müslüman olursa onunla evlenirim gibi koşul barındıran bir hayal kurmuş olabilir
ya da eğer müslümansa onunla evlenirim gibisinden
yanı sıra kafir kızdan hoşlanmak sadece bu raddede kalıp küfrü gerektirecek başka bir amel yapılmadıysa
bu amel fıskın ötesinde ne olabilir ki?
Mesele hoşlanmak değil niyet etmek. Zaten hoşlanma konusunda insan bunu kontrol edemez, ama düşüncelerini uzaklaştırmaya ve kalbini bundan vazgeçirmeye çalışmalıdır.

B Çevrimdışı

Bilinmeyen Kullanıcı

Guest
İslam-TR Üyesi
bu soruyu açan arkadaşa diyorum
niyet: kalbin itikadıdır
yani kalbin, hiç şüphe duymaksızın bir şeyde karar kılması ve ona yönelmesidir
öyle ki bu ameli doğurur
hatta ameli doğurmasa dahi sorumluluk gerektirir
mesela kişi put tapmaya niyetlense fakat bundan alıkonsa
bu niyeti
yani kalbinde almış olduğu bu karar