Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ka’de (Oturuş) ve Teşehhüt İle İlgili Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ka’de (Oturuş) ve Teşehhüt İle İlgili Konular

(1) Birinci Ka’denin Keyfiyeti

(172) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) teşehhüt için oturduğunda sol ayağını yaydı ve sol elini sol bacağı ve diz kapağının üzerine koydu. Sağ kolunun iç kısmını ise, sağ bacağına gelecek şekilde koydu. Sonra parmaklarını başparmak ve orta parmağını halka yaptı. Sonra şehadet parmağını kaldırarak hareket ettiriyor ve onunla dua ediyordu.”
İbni Hibban (1860) Ebu Davud (727) Nesei (888) Darimi (1/314315) Humeydi (885) Abdurrezzak (2522) Tabarani (22/84 Mucemu’l-Kebir) Darekutni (1/290) Beyhaki (2/72) Ahmed (4/318)
(2) Ka’dede Bağdaş Kurmanın Nehyi

(173) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle haber verdi:
“Abdullah, babası İbni Ömer (Radiyallahu Anh)’ı namazda teşehhüt için oturduğunda bağdaş kurduğunu görmüştür. Abdullah dedi ki:
−Ben o günlerde yaşı küçük olduğum halde onun oturduğu gibi oturdum. Babam beni bundan nehyetti ve:
−Oturuşta namazın sünneti sağ ayağını dikmen ve sol ayağını yaymandır. Ben:
−Kuşkusuz sen bunu yapıyorsun dedim. İbni Ömer (Radiyallahu Anh):
−Benim ayaklarım beni taşımıyor dedi.”
Buhari (815)
(3) Hastalık Veya Yaşlılık Sebebiyle Ka’dede Bağdaş Kurarak Oturmak Caizdir

(174) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle haber verdi:
“Abdullah, babası İbni Ömer (Radiyallahu Anh)’ı namazda teşehhüt için oturduğunda bağdaş kurduğunu görmüştür. Abdullah dedi ki:
−Ben o günlerde yaşı küçük olduğum halde onun oturduğu gibi oturdum. Babam beni bundan nehyetti ve:
−Oturuşta namazın sünneti sağ ayağını dikmen ve sol ayağını yaymandır. Ben:
−Kuşkusuz sen bunu yapıyorsun dedim. İbni Ömer (Radiyallahu Anh):
−Benim ayaklarım beni taşımıyor dedi.”
Buhari (815)
(4) Ka’dede Tahiyyat Okuma

(175) İbni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elim Onun elinin içinde olduğu halde teşehhüdü bana öğretti. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana Kur’an’dan bir sûre öğretir gibi şu teşehhüdü öğretti:
‘Et-Tahiyyatu Lillahi ves-Salavatu vet-Tayyibatu, Es-Selamu Aleyke Eyyuhen-Nebiyyu ve Rahmetullahi ve Berekâtuhu, Es-Selamu Aleyna ve Ala İbadillahis-Salihin. Eşhedü Ella İlahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammeden Abduhu ve Rasuluh.’ Biz bu duayı Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) aramızda iken böyle söylerdik, ruhu kabzolunduktan sonra: ‘Es-Selamu Alen-Nebiyyi’ demeye başladık...”
Buhari (6208) Müslim (402/55) Ebu Avane (2/228) Ebu Davud (968) Nesei (1169) Tirmizi (289) İbni Mace (899) Beyhaki (2/138) İbni Ebi Şeybe (1/326/5) Albânî (321 İrva)
(5) Ka’dede Nebiye Salatu Selam Okuma

(176) Abdurrahman bin Ebu Leyla (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh) bana karşı geldi ve:
−Ey İbni Ebi Leyla, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittiğim bir salât ve selam hediyesini, ben de sana hediye edeyim mi? dedi. Ben de:
−Evet, hediye et dedim. Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh):
−Biz Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e sorduk ve dedik ki:
−Ya Rasulallah! Sizin Ehli beytinize has olarak salât nasıldır? Çünkü Allah bize sana nasıl selam vereceğimizi öğretmiştir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize:
−‘Allahümme Salli Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin. Kema Salleyte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime İnneke Hamidun Mecid. Allahümme Barik Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin. Kema Barekte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime İnneke Hamidun Mecid’ deyiniz buyurdu.”
Buhari (3168) Müslim (406/66) İbni Ebi Şeybe (2/390)
(6) Teşehhüdü Gizli Okumak

(177) Abdullah bin Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Teşehhüdü gizlemek sünnettendir.”
Ebu Davud (986) Tirmizi (291) Hakim (838-986)
(7) İkinci Rekâtten Üçüncü Rekâta Kalkarken Tekbirle Beraber El Kaldırma

(178) Ebu Humeyd Es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ikinci rekâttan üçüncü rekâta kalktığı zaman ‘Allahu Ekber’ der tekbir alır ve ellerini omuzlarının hizasına kadar kaldırırdı. Sonra namazın geri kalan rekâtlarını da işte böyle kılardı.”
İbni Mace (1061) Buhari (817) Ebu Davud (730) Tirmizi (304) İbni Ebi Şeybe (1/266) İbni Huzeyme (677) İbni Hibban (1872)
(8) İkinci Ka’denin Keyfiyeti

(179) Ebu Humeyd Es-Saidi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) selam vereceği oturuşta sol ayağını geri çekerek sağ bacağının altından sağ tarafına doğru çıkararak sol kalçası üzerine teverruk olarak otururdu.”
İbni Mace (1061) Buhari (817) Ebu Davud (730) Tirmizi (304) İbni Ebi Şeybe (1/266) İbni Huzeyme (677) İbni Hibban (1872)
(180) Abdullah bin Ez-Zubeyr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) teşehhüt için oturduğu vakit oturuşunda sağ elini sağ bacağının üzerine, sol elini sol bacağının üzerine kordu. Şehadet parmağı ile işaret ederdi. Bunu yaparken de başparmağını orta parmağının üzerine koyardı. Sol eliyle sol diz kapağını lokma yapardı.”
Müslim (579/113)
(9) İkinci Ka’de de Tahiyyat Okumak

(181) İbni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elim Onun elinin içinde olduğu halde teşehhüdü bana öğretti. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana Kur’an’dan bir sûre öğretir gibi şu teşehhüdü öğretti:
‘Et-Tahiyyatu Lillahi ves-Salavatu vet-Tayyibatu, Es-Selamu Aleyke Eyyuhen-Nebiyyu ve Rahmetullahi ve Berekâtuhu, Es-Selamu Aleyna ve Ala İbadillahis-Salihin. Eşhedü Ella İlahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammeden Abduhu ve Rasuluh.’ Biz bu duayı Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) aramızda iken böyle söylerdik, ruhu kabzolunduktan sonra: ‘Es-Selamu Alen-Nebiyyi’ demeye başladık...”
Buhari (6208) Müslim (402/55) Ebu Avane (2/228) Ebu Davud (968) Nesei (1169) Tirmizi (289) İbni Mace (899) Beyhaki (2/138) İbni Ebi Şeybe (1/326/5) Albânî (321 İrva)
(10) İkinci Ka’dede Nebiye Salatu Selam

(182) Abdurrahman bin Ebu Leyla (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize:
−‘Allahümme Salli Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin. Kema Salleyte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime İnneke Hamidun Mecid. Allahümme Barik Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin. Kema Barekte Ala İbrahime ve Ala Ali İbrahime İnneke Hamidun Mecid’ deyiniz buyurdu.”
Buhari (3168) Müslim (406/66) İbni Ebi Şeybe (2/390)
(11) Dört Şeyden Allah’a Sığınma

(183) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Herhangi biriniz son rekâtte ki teşehhüdü bitirdiği zaman dört şeyden:
1−Cehennem azabından,
2−Kabir azabından,
3−Hayat ve ölümün fitnelerinden ve
4−Deccal’in şerrinden Allah’a sığınsın’ buyurdu.”
Müslim (588/130) Nesei (1309) Albânî (350 İrva)
(184) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Allah’ın Nebisi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle dua ediyordu:
“Allahümme Euzu Bike Min Azabi’l-Kabri ve Azabin-Nar ve Fitneti’l-Mahya ve’l-Memat ve Şerri’l-Mesihiddeccal.”
Müslim (588/131) Buhari (1300) Ebu Avane (2/235) Ebu Davud (983) Nesei (1309) Darimi (1/310) İbni Mace (909) Beyhaki (2/154) İbni Huzeyme (721) İbni Hibban (1019) Ahmed (7242)
(12) Teşehhüt Duası

(185) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in teşehhüt ile selam arasında söylediği duanın sonuncusu şöyle demekti:
“Allahümme’ğfirli Ma Kaddemtu ve Ma Ahhartu ve Ma Esrertu ve Ma Ağlentu ve Ma Esreftu ve Ma Ente Ağlemu Bihi Minni Entel-Mukaddimu ve Entel-Muahhiru La İlahe İlla Ente.”
Müslim (771/201) Ebu Avane (2/100-101-102) Ebu Davud (760/761) Tirmizi (3422) Tayalisi (152) İbni Hibban (1966) İbni Huzeyme (723) Beyhaki (2/32) Ahmed (1/95)
(13) Selam Vererek Namazdan Çıkış

(186) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Namazın anahtarı tuhurdur, namazın tahrimi tekbirdir, tahlili selamdır’ buyurmuştur.”
Ebu Davud (618) Tirmizi (3) Darimi (1/175) İbni Mace (275) İbni Ebi Şeybe (1/260) Darekutni (1/360-379) Beyhaki (2/173379) Ebu Nuaym (8/372 el-Hilye) Ahmed (1/123-129)
(187) Vail bin Hucr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber namaz kıldım. Sağ tarafına selam verdiğinde:
‘Esselamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekâtuh’ sol tarafına selam verdiğinde de:
‘Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah’ diyordu.”
Ebu Davud (997)
(188) Abdullah İbni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yüzünün beyazı görününceye kadar başını çevirerek selam veriyordu. Selamında:
‘Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah. Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullah’ diyordu.”
Ebu Davud (996) Müslim (581/117) Ebu Avane (2/238) Nesei (1324) Tirmizi (295) Darimi (1/310) İbni Mace (914) Darekutni (1/356-357) Beyhaki (2/177) Ahmed (1/390) İbni Ebi Şeybe (1/332/34) Albânî (326 İrva)

Üst Ana Sayfa Alt