Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslamic Rap - Kafirden Farkını Söyle - Farkımızı görelim

leylinur Çevrimdışı

leylinur

Üye
İslam-TR Üyesi
ne güselmiş nerden buldunuz :))
ama niye siz açtınız konuyu,ben açacaktım hıh :)

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Başka Sefere Olsun..Ben Biraz Böyle Şeyler Gördüğümda Dayanamıyorum Anında Siteye Atıyorum... :)

Z Çevrimdışı

zebih

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
islamirapin kafir rap ten ne farkı var. biri bana açıklasın. her ikisinde de ALLAH ve RESULU ünün yasakladığı bir amel var.söylemler islami olabilir ;ama söyleyiş tarzı seküler , islamın meşru görmediği bir yol. amelin makbul olması için 1-ihlaslı olması ,yani amelin ancak ve ancak ALLAh için olması lazım.
2- şeriata ( kur-an ve sünnete) uygun olması gerekir . vesselam

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
gençlerin anladığı dilden anlatılması güzel olmuş .çünki zamanın gençleri rap müzik seviyor ve çok dinliyor onların seveceği tarzda olmuş çok anlamlı sözleri...

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Amir –ya da Ebu Malik- el-Eş’ari’den dedi ki: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu;

“Ümmetim arasında fercleri, ipeği, şarabı ve çalgı aletlerini (meazif) helal kabul edecek bir topluluk olacaktır. Ve birtakım kimseler bir alemin yakınına konaklayacaklar. Kendilerine ait davarlarla yanına gidecek, bir ihtiyacı sebebiyle onlara varacak. Onlar (ona): Bize yarın tekrar gel diyecekler. Yüce Allah geceleyin onlara hükmünü geçirecek ve alemi koyacak, diğerlerini ise tanınmaz hale çevirerek kıyamet gününe kadar maymunlara ve domuzlara dönüştürecektir.”

Sahihtir. Buhari(10/51-Fethul Bari) İbn Hibban Sahih’inde (8/265 no:6719) Taberani, el-Mucemu’l-Kebir(3/319 no:3417) Taberani, Müsnedu’ş-Şamiyyin(1/334,588) el-İsmaili, el-Mustahracu ale’s-Sahih’de onun rivayet yoluyla Beyhaki, Sünen(10/221) İbni Hacer Tağliku’t-Talik (5/17-19) İbnu’l-Kayyim el-İğase(1/260) İbn Asakir, Tarih-u Dımaşk (18/156) İbn Mace(4020); Beyhaki(8/295, 10/231) İbn Ebi Şeybe(8/107 no:3810) Ahmed(5/342) el-Mehamili, el-Emali(101/61) İbnu’l-Arabi, Mucem(vr.182/a) Silsiletu’l-Ahadisi’s-Sahiha(1887) İbn Teymiye, el-İstikame(1/294) Hafız Irakî el-Muğni an Hamli’l-Esfar (2/271) İbnu’s-Salah Mukaddimetu Ulumi’l-Hadis(s.72)

Ebu Umame ve İbni Abbas r.a.’dan; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Çalgıları kırmakla emrolundum”

hasendir. Ahmed(5/257,268) Deylemi(1608) Telbisu İblis(336) Zebidi İthaf(6/472) Tuveyciri Faslul Hitab(45)

İmran b. Husayn’dan dedi ki: Rasûlullah (s.a) buyurdu ki:

“Ümmetim arasında kazf (semadan atılan helak edici atışlar), mesh (suret değişimi) ve hazf (yerin dibine geçirilme) görülecektir.”

Ey Allah’ın Rasûlü bu ne zaman olacak diye sorulunca şöyle buyurdu:

“Çalgı aletleri ortaya çıkar. Şarkıcı cariyeler çoğalır ve şaraplar içileceği vakit.

” Tirmizi(2213); İbn Ebi’d-Dünya, Zemhu’l-Melahi (vr. 1/b); Ebu Amr ed-Dani, es-Sunenu’l-Varide fi’l-Fiten(vr. 39/a ve 40/b), İbnu’n-Neccar, Zeylu Tarih-i Bağdad(18/252) İbn Ebi Şeybe(15/164) İbn Asakir Tarih-u Dımeşk(12/582) ed-Dulabi, el-Kuna(1/52) Taberani el-Evsat(6901) Hakim (4/515), Beyhaki, Şuabu’l-İman (5/16); Ahmed (5/329) Asbahani, et-Terğib (1/498-499) Tayalisi (155, 1137) Ebu Nuaym, el-Hilye (6/295)

Ebu Bekr el-Hallal, el-Emr bi’l-Maruf (s. 32) adlı eserinde İbnu’l-Cevzi Telbisu İblis (s. 244)’de Müslim’in ravilerinden sika bir ravi olan İshak b. İsa et-Tabba’dan sahih bir senet ile şöyle dediğini rivayet etmektedir:

Malik b. Enes’e, Medinelilerin şarkı hususundaki ruhsat vermelerine dair soru sordum da o şöyle dedi:

“Bizde bu işi ancak fasıklar yapar.”

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
to the point view ...bakış açınıza göre değişir...ben çalgısız hitine batım bide bu şekilde söylenmişlere baktım...hangisi gençler üzerinde etkili..ve akıllarında yer ediyor..bu şekil daha yer ediyor..ve düşünmelerini sağlıyor...

M Çevrimdışı

mohammed ali hamad

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
I think that rap address a large segment of adolescents and young people

And a very strong impact

But the success of the Islamic rap

Allah knows best

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Mesud’dan dedi ki: “Şarkı kalpte münafıklığı yeşertir.

Bunu İbn Ebi’d-Dünya, Zemmu’l-Melahi (vr. 4/b)’da, onun yoluyla Beyhaki, Sünen (X, 223)’de, Şuabu’l-İman (IV, 278, 5098, 5099)’da, Hammad, İbrahim’den yoluyla: Abdullah dedi ki diyerek bunu zikretmektedir. Bu sahih bir isnaddır. Ravileri sikadırlar.

İnsanlardan öylesi vardır ki bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve onu alaya almak için sözün oyalayıcı olanını satın alır. İşte alçaltıcı ceza bunlar içindir.” (Lokman, 31/6)

Abdullah b. Abbas (r.a)’ dedi ki: “(Bu ayet) şarkı ve benzeri hususlar hakkında inmiştir.”

Bunu Buhari, el-Edebu’l-Müfred (1265)’de, İbn Ebi Şeybe (VI, 310)’da, İbn Cerir, Tefsir (XXI, 40)’da, İbn Ebi’d-Dünya, Zemmu’l-Melahi’de, Beyhaki, Sünen (X, 221 ve 223)’de ondan gelen çeşitli yollarla rivayet etmişlerdir. İbn Abbas’tan sahih olan budur.

Abdullah b. Mesud’ Ona sözü geçen bu ayet-i kerime hakkında soru sorulmuş, o da şu cevabı vermiştir:

“Kendisinden başka hiçbir ilah olmayan hakkı için yemin ederim ki o şarkıdır.” O bu sözlerini üç defa tekrarladı. Bunu da yine İbn Ebi Şeybe aynı şekilde İbn Cerir ve İbn Ebi’d-Dünya rivayet etmişlerdir. Hakim (II, 411) ondan Beyhaki ve Şuabu’l-İman (IV, 278, 5096); İbnu’l-Cevzi, Telbisu İblis (s. 246)’da rivayet etmişlerdir. Hakim: “Senedi sahihtir” demiş, bu hususta Zehebi de ona muvafakat etmiştir. Senet dedikleri gibidir. İbnu’l-Kayyim sahih olduğunu belirtmiştir.

Şuayib b. Yesar dedi ki: Ben İkrime’ye yüce Allah’ın: “Boş sözler”e dair soru sordum da o:

“O şarkıdır” cevabını verdi.

Bunu Buhari, Tarih, (II, 2, 217). Yine İbn Cerir; İbn Ebi Şeybe ve -lafız kendisine ait olmak üzere- İbn Ebi’d-Dünya; onun rivayet yoluyla Beyhaki rivayet etmişlerdir. Ravileri burada sözü geçen Şuayb’in dışında sikadırlar. Ondan sika iki kişi rivayet etmişlerdir. İbn Hibban (IV, 355)’de sika olduğunu belirtmektedir. Buna göre Allah’ın izniyle senedi hasendir. Özellikle İbn Ebi Şeybe’de (1175 nolu rivayette) Üsame b. Zeyd’in ona bir mutabaatı olduğu gibi, İbn Cerir (XXI, 4140)’da da mutabaat etmiştir.Buradaki Üsame b. Zeyd el-Leysi diye bilinen kişi olup, rivayeti hasendir. İşte bu güçlü mutabaat ile –Allah’a hamdolsun- rivayet sahih mertebesine ulaşmaktadır.

Bu hususta Hasan-ı Basri’den de bir rivayet bulunmaktadır. Buna göre o şöyle demiştir: “İnsanlardan kimisi...” (Lokman, 31/6) ayeti şarkı ve zurnalar hakkında inmiştir.Suyuti, ed-Durru’l-Mensuf (V, 159)’da, İbn Ebi Hatim tarafından rivayet edilmiştir. Çoğunlukla görülen adeti üzere hakkında bir şey söylememiştir.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
YOU RIGT BROTHER

Narrated 'Umar bin Al-Khattab: I heard Allah's Apostle saying, "The reward of deeds depends upon the intentions and every person will get the reward according to what he has intended. So whoever emigrated for worldly benefits or for a woman to marry, his emigration was for what he emigrated for."

ALLAH (CELLE CELALUHU) KNOW EVERTHING

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Habibullah Ameller niyetlere göredir hadisini sen ne amaçla burada kullanıyorsun Çalgı aletleri Haramdır bu konuda naslar sabittir Şarkı boş sözdür Şarkı kalpte münafıklığı yeşertir....İslamic rap diye bir şeyde yoktur bunlar dine sonradan sokulan pis birer bid'attir.İslama davet etmek için kişilerin islama ısınması için bu gibi gereksiz faydasız boş şeylere gerek yoktur.Kur'an ve Sünnet ile yıllarca davet yapılmıştır.Sazlı sözlü Allah'ın haram ettiği şeyler ile davet nerede görülmüş.........

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
BATAKLIKTA CIRPINAN YAVRULARI BIR NEBZE DE OLSA KENDINE GETIRMEK ICIN YOKSA SENIN DEDIKLERINE KATILIYORUM SONUNA KADAR ..OYUZDEN DE DEDIM KI

ALLAH (CELLE CELALUHU) KNOW EVERTHING

krexlan Çevrimdışı

krexlan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
S.a
Güzel Kardeşim Eline Saglık...
Aslinda Bende Genel Olarak Rap Dinliyomda
Peki İslam da Hiphop Tarzı Yanı Rap Tarzı Müziklerin Yeri Ne ?
Cvp Bekliyom Kardeşlerim Abilerim

Bunu Kim Söylüyor Merak Ettim ?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
S.a
Güzel Kardeşim Eline Saglık...
Aslinda Bende Genel Olarak Rap Dinliyomda
Peki İslam da Hiphop Tarzı Yanı Rap Tarzı Müziklerin Yeri Ne ?
Cvp Bekliyom Kardeşlerim Abilerim

Aleykum selam kardeş caiz değil, hele din adına bu tür birşeyi yapmak daha vahim. Şeytanın en büyük tuzaklarındandır müzik. Öyle ki artık çalgılı çalgısız ayırt etmiyorum insan şarkı ya da ilahi dinlediğinde kalbindeki şevk malesef bir kuran okurken o kalp hiç titremez olmuş. İnsan kendini sorguya çeksin acaba kaç tane şarkı-çalgılı ilahi-çalgısız ilahi-cihadi marş adı ne olursa olsun biliyor, diğer yandan birde kaç tane ayeti ezbere biliyor, heralde utanırız...

Bu konuda hayli delil aktarsalarda iş insanın kendisine kalmıştır. Ne dense bu konuda fayda etmez Allah'u alim.