Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Islam'ı Bir Dava Olarak Gören Genç Kardeşlere Mektup Var...

M Çevrimdışı

Mutedil Olun

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm.
Ümmetine hizmet etmek isteyen genç kardeşim.
Önce seni tebrik ediyorum. Sana dualar ediyorum. Ne güzel hissiyatın var.
Umut doldum yazını okuyunca; derdi ümmetim olan bir genç! Ne güzel bir haber, ne güzel!
Güzel kardeşim benim.
Ben de senin kadar muhtacım bu ufku göstereceklere. Ben de senin gibiyim. Allah Teâlâ yardımcın olsun, rızasına göre iş yapmaya seni de beni de muvaffak kılsın.
Sana kesin kurallar belirtmeye cesaret edemiyorum. Benim için de senin için de geçerli olabilecek nasihatlerde bulunabilirim. Sen de onları not eder, yer yer tatbik edersin. Dilerim sana da bana da hayır getirir:
1- Önce kendi imanını, akıbetini eksen al. Sen kurtarılmaya muhtaç iken başkasını kurtarır gibi olmamalısın. Hadisteki ifadesiyle ‘başkasına ışık verirken eriyen mum’ olma!
2- Dolu dolu olarak iş yap. Bir atımlık barutla işe girişirsen kısa zaman sonra yorulur, usanırsın. Sürekli kendini doldur.
3- Kendine örnek seç. Bu örnek de bir yöreyi, bir düşünceyi değil bütün ümmeti, İslam’ın tamamını temsil etme çapında olsun. O örneğin izini sür.
4- İhtilaflı, tartışmalı konulardan, asırlardır süren mücadelelerden uzak dur. Küçük bir başlıkla kendini yıpratma. İman davasını önüne koy. O çapta da sabır biriktir.
5- Sonunda başarman için tek şart, Allah’ın yardım etmesidir. Havasız ne kadar yaşayabilirsen yardımsız da o kadar başarılı olabilirsin. Allah ise ihlaslı kullarına yardım eder. İhlası incele, kendini ona uyarla, işini ona göre yap. Kalpler Allah’ın elindedir. Allah çevirirse senin yönüne dönerler. Allah ise senin ihlasın olmadan kimseyi senin gösterdiğin yöne çevirmez.
6- Sayılarla sakın ilgilenme. Ne milyonlarca kişi kalabalıktır ne de bir kişi azdır. Aradığın Allah’ın rızası ise eğer; Allah, sayıya değil ihlasa ve niyete önem veriyor.
7- Mekânlar da birinci derecede önemli değildir. Önemli olan sensin. Dağlarla düz ovalar bu iş için aynıdır. Şeytan bizi mekânların cazibesi ile oyalamamalıdır.
8- Sakın duayı ihmal etme. Ne yaparsan yap senin silahın duadır. Bir kere beş kere değil hep dua ile ol.
9- İbadetlerini aksatma! Bir vakit namaz kaçıracaksın ama bin kişi namaza başlayacak olsa bile namazdan taviz verme. Eğer sen ibadetten taviz vererek dinine hizmet ettiğini zannedersen o, bir tuzaktır.
10- Bütün ümmet ve dünyanın bütünü; gözün bu iki şeyi görsün. Sakın yöresel kalma, kendini yakın çevren ile sınırlama!
11- Ümmetinin geçmişini yok sayarak iş yapmaya kalkışmayasın. Biz böyle bir ümmetiz; birinci mü’min ile son mü’min aynı yerde ve aynı şartlarda buluşacağız biiznillah. Ebu Bekir radıyallahu anh ile aynı yerde buluşmak için çırpınıyoruz. Bunu hiç silme aklından.
12- Cehaletle savaşacaksın. İlim adamı olacaksın. İlim ise:
A- Kur’an’dır.
B- Hadistir.
C- Fıkıh ilmidir.
D- İslam’la bağlantılı diğer ilimlerdir.
E- Bütün insanî ilimlerdir.
13- Uzmanlaşmayı yok sayma! Kimse her şeyin uzmanı olamamıştır. Allah Teâlâ sana ve her insana bir veya iki, üç ilimde kabiliyet vermiştir. İki veya üç işte yetenek lütfetmiştir. ‘Her şeyden anlar’ adamlar genelde önemli işlerin ve nihaî hedeflerin ayak bağı adamlardır.
14- Biz şûra ümmetiyiz. İstişaresiz iş, bu ümmete hayır getirir iş değildir.
15- Şeytanı unutma! Sen ve ecdadın yokken o vardı. O, daha biz var olmadığımız zamandan beri bize tuzak kurmak için çalışıyor. Unutma onu sakın! O bizden eskidir, bizden güçlüdür. Şu kadar ki biz, Allah ile olursak ondan etkilenmeyiz. Ancak o zaman!
16- Ve sana son sözüm:
Sabret, acele etme!
Vakit Allah’a göredir, bize göre vakit olmaz.
Onun için de, sabredeceksin aceleci olmayacaksın.
Sayan değil çalışan olacaksın.
Sakın acele ederek her şeyi berbat etme!
Yoktur sabırdan başka bir çaren güzel kardeşim.
Bir de bu ağabeyini duadan unutmayasın.
Allah seninle olsun.
Kalbin huzurlu, yüreğin hür olsun.
Amellerin makbul, sözlerin müessir olsun.
Selamünaleyküm.
Nureddin Yıldız

Üst Ana Sayfa Alt