Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İslam-Kapitalizm ve Emperyalizm

K Çevrimdışı

Kaideicihad

Üye
İslam-TR Üyesi
merhaba, arkadaşlar.

evvelinde bu forumda uzunca vakit geçiren birisiydim. ardından birtakım sebeplerden ötürü bırakmak zorunda kaldım ve bu yılların ardından fikirlerimde bazı değişiklerler hasıl oldu. ancak, içimdeki allah inancını hala yitirmiş değilim.

bugün, islami kimliğini öne çıkaran kişilerin kapitalizm ve emperyalizm hakkında ne düşündüklerini merak etmekteyim. ve buranın doğru kaynak olduğunu düşünmekteyim.

bana kalırsa dünyadaki en büyük tehtit bu iki unsurdur. ancak çevreme baktığımda büyük bir müslüman çoğunluğun delalete düştüğünü görmekteyim.

hayatın, namaz kılmaktan ibaret olmadığını savunuyorum. bir müslümanın zulme karşı sessiz kalmaması gerektiğini savunuyorum. ve dünyaya baktığımdan bunlardan büyük bir zulüm göremiyorum.

peki bir müslüman bunlara karşı nasıl bir mücadele sergilemeli? mevcut müslüman örgütler bunlara karşı nasıl bir mücadele ortaya koyuyor? nasıl bir mücadele ortaya koymalı?

ülkücülerde yeminlerinde sözde kapitalizme karşı mücadele etmekte. ancak bu mücadele, komünistleri taşlamaktan ve anti-propaganda yapmaktan ileri gitmiyor.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten mürted olmayan müslümanlar da islamın sadece namazdan ibaret olmadığını biliyor.Buna göre kapitalizm sosyalizm ve saltanat gibi bir çok insanlık dışı sistemle savaşıyor.Cihad ediyor.Asıl sorulması gereken soru bence şu.Gerçekten müslümanım diyenler müslüman mı? Eğer birisi müslümanım diyorsa ve tagutun emrindeyse ben ona müslüman diyemem.Katillere diktatörlere ses çıkarmayıp emperyalizmin kölesi olan insanlar kurana göre yaşamayanlar ve bunu destekleyenler kime göre neye göre müslümandır? Ülkücülere komünistlere ve diğer demokrasi isteyen sistemlere gelirsek.Onların yaptığı mücadele değil sadece çıkardır.Kendi çıkarlarını savunurlar.Müslümanım derler kurana uymazlar.Demokrasi dinine bağlanırlar.Eğer gerçekten mücadele görmek istiyorsan Suriyeye , afganistana , yemene , somaliye , cezayire , çeçenistana ,dağıstana ve bunlar gibi ülkelerde mücadele eden emperyalizm tarafından terörist damgası yiyen ve mürtedlerinde terörist olarak gördüğü mücahidlere bak ve onları destekle.

halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
evvelinde bu forumda uzunca vakit geçiren birisiydim. ardından birtakım sebeplerden ötürü bırakmak zorunda kaldım ve bu yılların ardından fikirlerimde bazı değişiklerler hasıl oldu. ancak, içimdeki allah inancını hala yitirmiş değilim.

fikirlerinde ne gimi degişikler oldu ?
ve bu degişik neden oluştu etken nedir ?

Dünyanın pek çok ülkesinde yaşanan çeşitli sorunların asıl kaynağı iman zafiyetidir. İnsanların asıl ihtiyacı olan, imanlarının kuvvetlenmesi, maneviyatlarının takviye edilmesidir. Bu durumda öncelikle yapılması gereken, iman zafiyetini ortadan kaldırmaktır.

İman eden bir insan yaşamının her anında itidalli tavırlar sergilemekle; sadece tavır ve hareketlerine değil, konuşmalarına da sürekli bir özen göstermekle yükümlüdür. Her zaman, her ortamda, yapılan her sohbette, yazılan her yazıda Allah’ın razı olacağı umulan ve Müslümana yakışır bir üslup kullanmalıdır. Özellikle yazılı ya da sözlü basın yolu ile geniş kitlelere hitap eden insanlar, bu konuda büyük bir sorumluluk altında olduklarının bilincinde olmalıdırlar. Bu kişiler Allah’ın güç ve kudretinin farkında olan bireyler olarak daima Allah’ın Şanını yüceltmeli, helal ve haram sınırlarına dikkat etmeli, din ve mukaddesatla ilgili ifadelerde saygıda kusur etmemek için son derece titiz davranmalı, sözün en güzelini söylemeye özen göstermelidirler. Ayetlerde Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

Görmedin mi ki, Allah nasıl bir örnek vermiştir: Güzel bir söz, güzel bir ağaç gibidir ki, onun kökü sabit, dalı ise göktedir. Rabbinin izniyle her zaman yemişini verir. Allah insanlar için örnekler verir; umulur ki onlar öğüt alır-düşünürler. (İbrahim Suresi, 24–25)

bugün, islami kimliğini öne çıkaran kişilerin kapitalizm ve emperyalizm hakkında ne düşündüklerini merak etmekteyim

kapitalizm ve emperyalizm çok geniş bir konu islami yönden kapitalzim vardır ama bu normal komünist kapitalzim deyildir insanları sömüren sistem gimi deyildir
komünist kapitalzim sözde her şey eşittir ama hep çalışan halk ve sömüren halk olmuştur ve hala da devam etmektedir örnek: cin

peki bir müslüman bunlara karşı nasıl bir mücadele sergilemeli?
nasıl bir mücadele ortaya koymalı?

mücadele açık olmalı örnegin ben bu devletin tagut odlunu söylüyom ve sistemini karşı odlumu söylüyom ben bunu söylerken gidip bu sisteme destek yapacak olursam benim söyledim sadece lafta kalan bişey olur ama bu sisteme karşı oldumu söyleyim gerek fili gerek sözlü her şekilde etrafıma ve int ortamında bilgilerim ve bilgi alış verişi yaparak hem insanları hemde kendimi egiterek insanlara sistemin gerçek yüzünü anlatarak yapa biliriz veya direk mücadele yani cihad ederek yapa biliriz ama şunu iyi yapmalıyız her şeyden önce şu bunu yaptı desinler diye mücadele yapmamalıyız
mücadeleyi Allah’ın rızasını kazanmak için yapmalıyız sonuçta saten batıl bir davayı savunmuyon hak yolunda odlunu bildikten sonra
burada bir örnek verim batıl bir davayı savunan DHKP C örgütü bu kişiler sisteme karşı olduklarını söylerler ve öyledirler ne oy bile kullanmazlar sırf bu sisteme zarar olsun diye ceza evlerinde ayak yalın dolaşırlar böbrekleri iflas ettiriler ve devlete dava acarlar bunda ciddi paralar elde ederler ve gelen paradan örgüte pay verirler ve her şeyi insan hakları denen mahkemeye götürler devlet itibarını kaybetsin ve ceza alsın diye
tabi biz bunlara başvurmayalım bizler batıl dava savunan kişilerden daha çok şey yapmalıyız bugün cihad belderinde olan insanlar gimi mücadele etmeliyiz gidemiyorsak maddi yardım yapmalıyız

mevcut müslüman örgütler bunlara karşı nasıl bir mücadele ortaya koyuyor?

bunun için gerek Pakistan gerek Afganistan bir çok İslami örgütler vardır türkiyede degişik İslami örgütlerde var tabi tek sıkıntı duyarsız olan insanlar

hayatın, namaz kılmaktan ibaret olmadığını savunuyorum. bir müslümanın zulme karşı sessiz kalmaması gerektiğini savunuyorum. ve dünyaya baktığımdan bunlardan büyük bir zulüm göremiyorum.

her namaz kılan insan Müslüman deyildir saten bir kişi namaz kılıyor ama cihad inkar ediyor bir kişi namaz kılıyor cihad eden Müslümanlara terörist diyor namaz kılıyor ama Allah c.c şirk koşuyor yaptıkları her şey boşa gidiyor
örnek : fetullah gülen cihad karşı ve cihad edenede terörist diyor ve daha neler neler baktın zaman buda namaz kılıyor ama münafık tekidir
Adnan Oktar : buda baş örtüsü olmadan namaz kılına bilir diyor ama müslümanım diye ortaya çıyorlar ama deyiler
bunlar zulme karşı deyiler bunlar sadece siyonis ve emperyalizm İSRAİL ABD uşakları başka bişey deyiler
bunlar işte devletin belamlarıdır insanları uyutur zulme uramışlar oldu zaman insan ayaklanmasın diye masal anlatan münafıklardır

C Çevrimdışı

comodore12

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş müslümanım diyen birisi Kuran'ı türkçe olarak bir kere okusun kapitalizm ,sosyalizm yada emparlalizm in anlamsız oldğunu çözer ,aslında önce insanların bu terimlerin ne olduğunu bilmesi gerekli.
– Şeytan sizi fakirlikle korkutur.Size cimriliği ve zekat vermemeyi söyler. Allah (c.c) Hz. ise zekat verdiğiniz takdirde size mağfiret ve ihsan vadediyor. (Bakara suresi. Ayet:268)

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kapitalizm ifadesi yanlıştır , islamda kişinin malı/mülkü bulunmaktadır Allah(c.c.) mülkün asıl sahibi olduğunu beyan ederken mallarınızda demektedir şahsımıza zimmetli gibi bir şey diyelim (?!).Karşı çıkılmaya çalışılan şeyin Liberalizm olarak düşünülmesi çok daha açıklayıcı olur yani var olmayan liberalizmdir, kapitalin/malın liberal ekonomi ile el değiştirme ve sahiplenilmesi şeklidir . .

Emperyalizme gelince bu da yanlış bir algılamadır. Bir yaşam şeklini mesela islami yaşamı ya ikna yolu ile ya da silah zoru ile empoze edersin 3. bir yol var mı ? Empoze etmeyeceğim dersen zaten bir iddian da yoktur .

Üst Ana Sayfa Alt